Adófórum

Adózási és számviteli információk

Tárgyi mentesség

Számlázás

Tárgyi mentesség

HozzászólásSzerző: molnar.kati » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Mindenki! Csupán azt szeretném kérdezni, hogy ami számlát tavaly úgy állítottunk ki, hogy "tárgyi mentes", azaz beírtuk az áfa kulcs helyre, hogy "TAM", azt most 2008-tól hogyan kell? Mit írjak az áfakulcshoz? Konkrétan ez egy egyesületi tagdíjról szóló számla lenne (1). Húzzam ki az áfakulcs helyét, és írjam a számlára, hogy "mentes az adó alól"? Remélem, a számlázó programom képes rá. Ugyanez a kérdés egy akkreditált továbbképzéssel kapcsolatban is (2).
A válaszokat előre is köszönöm!

molnar.kati
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Tárgyi mentesség

HozzászólásSzerző: CI_KU » szomb. márc. 22, 2008 10:18 am

Szia!

Szerintem 2008-tól, ha nem számítasz fel ÁFA-t, a számlára csak azd tudod írni, hogy "mentes az adó alól ", vagy fordított adózás esetében "ÁFA fizetésére a termék beszerzője, szolg. igénybevevője kötelezett". Persze van aki a tv.helyre is hivatkozik. Biztos lesz aki megerősit, esetleg más a véleménye.

üdv.  Sz.Ani

 

CI_KU
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Tárgyi mentesség

HozzászólásSzerző: andulka » szomb. márc. 22, 2008 10:34 am

Szia Ani!

 

Egyetértek azzal, amit írtál.

 

Az ÁFA kulcshoz semmit nem szabad írni, ki kell húzni.

 

Üdv. Andi

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Tárgyi mentesség

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » szomb. márc. 22, 2008 11:36 am

Sziasztok! Nálam a kulcs % helyére a fordított adózásnál az került, hogy FAD az áfa helyére, pedig semmi ki van húzva.

Egyébként a TAM-ból ez évben közösségi jellegére adómentes és speciális jellegére adómentes is van, ha szigorúan vesszük a rövidítéseket, erre sem lehetet találni külön instrukcót, akkor egyik KJAM, a másik pedig SJAM , de hosszan kellene a számlára ráírni, hogy meléyik minőségében adómenetes

Tehát a számlára azt kell írni " közérdekű jellegére tekintettel adómentes", vagy "speciális jellegére tekintettel adómentes" , mert ez a megfogalmazás él a tárgyi adómentes helyett.

Üdv: Márti

viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Tárgyi mentesség

HozzászólásSzerző: civilint » szomb. márc. 22, 2008 11:45 am

Hát, lehet, hogy ezt mi, és az általam ismert civil szervezetek sokasága rosszul csináljuk, de mi az egyesületi tagsági díjat nem szoktuk kiszámlázni. Mi lenne a jogalapja? Nem árú, nem szolgáltatás. A civil szervezet önkéntes tagságon alapul és a díjfizetés is önkéntes. Odajön a tag, hogy fizetne tagsági díjat, bevételezzük egy bevételi bizonylattal. Ha valaki pl. készpénzadományt ad, azt sem tudjuk kiszámlázni.

Üdv: Ilona

civilint
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Tárgyi mentesség

HozzászólásSzerző: molnar.kati » szomb. márc. 22, 2008 11:59 am

Igen, én is úgy tudom, hogy nem kötelező a tagdíjat számlázni, de nem is tilos, ezért mi úgy döntöttünk, hogy számlázzuk. Illetve már a korábbi könyvelő is kiszámlázta évek óta, mi pedig így vettük át.

Az áfával kapcsolatos válaszokat köszönöm!

molnar.kati
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Tárgyi mentesség

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » szomb. márc. 22, 2008 12:01 pm

Szia Ilona! Nálam is csak bevételi bizonylat van a tagdíjról , számla nincs, erről ezen a fórumon már megoszlottataka vélemények, hogy kell vagy nem én maradtam a bevételi bizonylat mellett, mert nonprofit bevétel, ha a szervezet támogatást kap, akkor sem számlát állítunk ki, hanem bevételi bizonylatot+ igazolást, sőt a pályázati támogatásokról sem kérnek számlát tőlünk. 

A fenti kérdésből én nem azt olvastam ki, hogy egyesületről, civil szervezetről lenne szó, hanem pusztán csak tárgyimentes számla kiállítási problémáról.Üdv: Márti

viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Tárgyi mentesség

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » szomb. márc. 22, 2008 12:05 pm

Bocsi tényleg benne van a tagdíj is, azt nem figyeltem, de változatlan a véleményem.

Hibát a számla kiállításával sem követ el senki véleményem szerint, persze ez az én véleményem , ezzel szemben már volt itt valakinek egy apeh ellenőrzéssel kapcsolatos észrevétele is, amikor a számla kiállítását várták tőlük. Márti

viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Tárgyi mentesség

HozzászólásSzerző: molnar.kati » szomb. márc. 22, 2008 12:33 pm

Mostmár akkor csak azt nem tudom, hogy elegendő azt írni, hogy "mentes az adó alól", vagy kötelező megkülönböztetni, hogy közérdekű vagy speciális jelleg miatt?

169.§ A számla kötelező tartalmi elemei:

k) adómentesség esetében, valamint abban az esetben, ha adófizetésre a termék beszerzője, szolgáltatás igénybevevője kötelezett, jogszabályi hivatkozás vagy bármely más, de egyértelmű utalás arra, hogy a termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása

ka) mentes az adó alól, vagy

kb) után a termék beszerzője, szolgáltatás igénybevevője az adófizetésre kötelezett;

molnar.kati
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Tárgyi mentesség

HozzászólásSzerző: HIDNA » szomb. márc. 22, 2008 1:04 pm

Voltam egy apeh-os előadáson év elején, ott azt mondták, hogy írjuk rá a számlára, hogy mi alapján mentes, közérdekű vagy a tevékenység speciális jellege miatt.

Klári 

HIDNA
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég