Adófórum

Adózási és számviteli információk

Hogyan kell kiszámlázni a kötbért?

Számlázás

Hogyan kell kiszámlázni a kötbért?

HozzászólásSzerző: M.Éva » hétf. okt. 30, 2006 1:49 pm

Légyszi' Barti, írd meg ,hogy mire hivatkoznak,vagy hol találom meg? (sorszáma)

Köszönöm!!! M.Éva 

M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Hogyan kell kiszámlázni a kötbért?

HozzászólásSzerző: Bartiiroda » hétf. okt. 30, 2006 1:55 pm

SZia Éva!

Csak ird be a tematikus keresőbe hogy : "kötbér"  és a megjelenitett válaszok között az első 3 ban megtalálod mert vannak átfedések a válaszadások között...

üdv: Barti

Bartiiroda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Hogyan kell kiszámlázni a kötbért?

HozzászólásSzerző: madora100 » hétf. okt. 30, 2006 2:00 pm

Úgy gondolom, nem azért vagyunk itt, hogy a szokásos eljárásokat ismertessük (bár az is nagyon jó dolog), hanem arra hívjuk fel egymás figyelmét a kérdezőt is segítve ezzel, hogy mit ír elő a jogszabály. A kötbér számlázását pedig a jogszabály nem teszi lehetővé, annak érvényesítésére megvannak az egyéb eszközök. (mint ahogyan már előzőleg írtam, a terhelő levél)

Egyébként azt hiszem, két malomban őrlünk M.Évivel. Itt nem arról van szó, hogy egy vevő követelésemmel szemben a szállító számlájának kiegyenlítésekor a ki nem fizetett vevő számlát levonásba helyezem az átutalás elkészítésekor. Itt arra akarják rávenni a kérdezőt, hogy a teljeítésről kiállított számlába állítsa be a kötbér összegét is.  

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Hogyan kell kiszámlázni a kötbért?

HozzászólásSzerző: madora100 » hétf. okt. 30, 2006 2:10 pm

M.Éva

A számviteli levelekben található 15o.kérdés-felelet tartalmazza a kötbérrel kapcsolatos témát. Az egész cikket nem másolom be (szerzői jog okán),  csak egy mondatát.

kötbérkikötés szabályait a Ptk. 246-247. §-ai tartalmazzák. Akkor kötik ki, amikor a felelős nem, vagy nem szerződésszerűen teljesít. Ezért a kötbérigényt nem szabad számlázni.

Azt hiszem, ezzel e téma lezárható, hiszen az érvek jogszabályhellyel vannak alátámasztva. 

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Hogyan kell kiszámlázni a kötbért?

HozzászólásSzerző: M.Éva » hétf. okt. 30, 2006 2:42 pm

Köszönöm,hogy jó helyre irányítottatok át! Ha jól értelmezem,Gizmomano a Bt oldalán egy levelet kell,hogy kapjon a kötbérről,amit mindkét fél elismer és aláír.Neki ki kell a számlát állítania és amikor a zrt a csökkentett összeget átutalja, akkor a különbözetet az egyéb ráfordításba teszi.

Ha ő a zrt oldalán áll,akkor levelet írnak,stb...a kapott számlából levonják a kötbért,fizetnek, illetve a különbözetet az egyéb bevételre teszik.

Ez eddig tiszta,lehet,hogy nagyon butának hisztek,de ebből nem következik,hogy a levél alapján a pénzügyi teljesítéshez nem lehet beszámítani írásban is,hiszen nem a kiszámlázásáról van szó.

Pl.  számla netto         áfa             bruttó

     kötbér értesítő                       - amennyi

      fizetendő                              különbözet

Hiszen arról van szó,hogy a kötbért érvényesítő nem számlázhatja ki!!! M.Éva A többit elfogadom és én lezárom a hozzászólásomat.Barti,köszönöm,nekem is lehetett volna annyi eszem,hogy hol tudok hamarjában utánanézni!

M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Hogyan kell kiszámlázni a kötbért?

HozzászólásSzerző: madora100 » hétf. okt. 30, 2006 2:48 pm

Évi!

A Periodika szaklapban is van ezzel a témával  kapcsolatos  válasz.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Hogyan kell kiszámlázni a kötbért?

HozzászólásSzerző: jani___ » hétf. okt. 30, 2006 3:43 pm

Sziasztok!

A fentiekhez anyit, hogy nálunk az üzea. szállítóval a szerződésben terhelő levél kiállítása szerepel.

 Csatlakoznék az én kérdésemmel is a kötbérhez, nálam kicsit más az eset. A kötbér alapja a lekötött menyiség és a valós teljesítés közötti menyiség. A kedvezmény: ár '-Br.2 Ft '

Szerintetek a, vagy b, a helyes eljárás?

   a, Ha nem teljesítek 2Ft a kötbér.

   b, Ha nem teljesítek 2Ft-ÁFA'

A szerződésben nem áll más erre vonatkozóan (vagy nem vettem észre)

Segítségeteket előre is köszi.

Jani

jani___
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Hogyan kell kiszámlázni a kötbért?

HozzászólásSzerző: madora100 » hétf. okt. 30, 2006 3:49 pm

Jani!

Az a.) változat, mert a kötbérhez nem kötődik áfa. Ha nem veszed igénybe a lekötött mennyisége, akkor  az igénybe nem vett liter után 2,-Ft kötbért fizetsz. Ez a kötbérszámítás alapja, de nem áfa alap.  

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Hogyan kell kiszámlázni a kötbért?

HozzászólásSzerző: gizmomano » kedd okt. 31, 2006 9:22 am

Köszi Mindenkinek az eddigi válaszokat.

Mivel én józan ésszel nem tüntetném fel a számlán a kötbért, hanem a levél alapján ráfordításként elszámolnám - mintahogy azt barti és 2 aesdbt is írta, ugyanakkor a Zrt ragaszkodik hozzá, mert  nem csak a Bt, hanem egy főiskola is dolgozott a Zrt-nek és ő feltüntette a számlában a kötbért. Így tanácstalanságomban bementem az Apeh-ba jogszabályértelmezésre és ott sem tudtak azonnal választ adni, a hétre ígérték. Ha megvan az ő általuk javasolt megoldás, tudatni fogom veletek. Addig is türelmet kérek.

3tim72-nek üzenem, hogy a te megoldásod azért nem kivitelezhető, mert ahogy írtam, a számla legalsó sora csak egyfajta áfamegbontást enged.(Mert ilyen szlatömb is van.) Így  ha a kötbérrel csökkentett összeget írom nettónak, akkor az áfa részbe írt összeg nem a nettónak az áfája. Remélem érted, mit akarok mondani.

Üdv:gizmomano 

gizmomano
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

ElőzőKövetkező

Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 21 vendég

cron