Adófórum

Adózási és számviteli információk

ÁFA /arányosított/ könyvelése

Számlázás

ÁFA /arányosított/ könyvelése

HozzászólásSzerző: SZESZE » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

 

Már kétszer elszállt amit írtam, de megpróbálom mégegyszer. Szeretnék tanácsot kérni Tőletek arányosított ÁFA könyvelésével kapcsolatban. Telefonszámláról lenne szól. Én az ÁFÁ-ját arányosítottam. De most már egyáltalán nem tudom, hogyan is és mit könyveljek. Előbb vonjam le a 30 %-ot, vagy az egész telefonszámlának az ÁFÁ-ját arányosítsam és utánna bontsam meg 30 és 7O %-ra. És ha arányosítottam, hogy könyveljem le az ÁFA különbözetet: Mert akkor hogyan lesz ÁFA alap és ÁFA. Nagyon összekeveredtem.  Kérem segítsetek!

Köszi: SZESZE

SZESZE
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

ÁFA /arányosított/ könyvelése

HozzászólásSzerző: erdoapolas » kedd okt. 23, 2007 10:57 am

Szia SZESZE!

Erre a telefontémára jól illik hogy mindenki másképp csinálja. Én az egyéni vállalkozónak a telefonköltségét 30-70%-ban számolom el, a bruttó számla 30%-át az egyéb költségnek nem minősülőbe írom, a megmaradt 70%-ot veszem alapnak,így számolom nettó||áfa. Ezt javasolták a hivatalba, állították így nem lehet baja a vállalkozónak.  Marcsi

erdoapolas
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

ÁFA /arányosított/ könyvelése

HozzászólásSzerző: validitas » kedd okt. 23, 2007 11:57 am

Szia Szesze!

Sajnos nem írtad, hogy egyszeres v. kettős könyvelés, van-e alkalmazott miatt magánhasználat, stb. Így most a kérdésre a válasz: először a 30%-ot vond le, és a 70-et bontsd meg alapra és áfára, amit bevonsz az arányosításba. Ha pontosítod a kérdést, akkor részletesebben is megírom.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

ÁFA /arányosított/ könyvelése

HozzászólásSzerző: SZESZE » kedd okt. 23, 2007 12:00 pm

Szia Marcsi!

Hát én már nem is tudom, hogyan lenne jó! Ha nem könyvelem le a telefonszámlát - a vállalkozó tudtával- akkor nem valós a könyvelés, mert minden számlát le kell könyvelni - mondja a Nagy Gábor Úr - . Ha lekönyvelem és nem jól én vagyok a h........! mondja a vállalkozó! De most nem is az egyéni vállalkozóval van gondom - azt az előzőleg kérdeztem - megoldottam, nem könyveltem le. Van egy KFT aki bérbeadással is foglalkozik - nem jelentette be az előző könyvelő ÁFÁS-nak a bérbeadásra - és arányosítanom kell ha akarom, ha nem! Itt le kell, hogy könyveljem a telefonszámlákat - arányosítva, de már nem megy! Lehet, hogy itt valaki tud segíteni ebben a problémás ügyemben. Biztosan örül az akinek nincs ilyen könyvelése! Ha nem kapok választ, akkor úgy gondoltam holnap megyek a kötelező továbbképzésre és ott minden ilyen kérdésemet felfogom tenni az előadónak. Remélem segíteni fognak.  Majd közreadom, hogy ott mi a legújabb variációja a telefonszámla lekönyvelésének.

Köszi a segítséget

Üdv. SZESZE 

 

SZESZE
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

ÁFA /arányosított/ könyvelése

HozzászólásSzerző: stamasi » kedd okt. 23, 2007 12:24 pm

Szia SZESZE!

Nem írtad, hogy van -e magánhasználat.

Tételezzük fel, hogy nincs. Ekkor a telefonra előzetesen felszámított áfa 70 %-a vonható le. Mivel adómentes tevékenységet is folytat a cég, a 70 % levonható áfa megosztandó adó lesz.

Ki kell számolni a levonási hányadot:

Lh = Adólevonásra jogosító termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás adó nélkül számított összesített ellenértéke / Adólevonásra jogosító termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás adó nélkül számított összesített ellenértéke || Adólevonásra nem jogosító termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás összesített ellenértékének együttes összege. (Áfa tv. 3 sz.melléklet)

A levonási hányadot 2 tizedesjegy pontossággal kell kiszámítani.

Például a 70 % áfa 100 Ft, a kiszámolt levonási hányad 92 %, akkor 100 x 92 %-kal = 92 Ft-ot lehet levonásba helyezni.

Üdv.: Szilvi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

ÁFA /arányosított/ könyvelése

HozzászólásSzerző: validitas » kedd okt. 23, 2007 12:26 pm

Szia SZESZE!

Kft-nél a telefonszámla könyvelése a következő:

Ha van magánhasználat, amit nem hárítok át a dolgozóra (20% a vélelmezett):

A számla bruttó értékének 20%-a: T52 - K454(szállítók). A közterheket most nem írom, mert nem az a lényeg, ha érdekel, megírom azt is, meg ha ki van számlázva a dolgozónak az is fel van már kontírozva egy másik kérdésben (TElefonktg. lerágott csont v. ilyesmi, stamasi kérdése).

A maradék 80%-át a tel.szla értékének meg kell osztani: 30%-a nem levonható Áfás: T52 - 454.

A 70% könyvelése:

T52 - K454 a nettó érték

T466 - K454 az áfa értéke (az áfát alábontom levonható és arányosításba bevont áfára, ezt az utóbbira könyvelem). Áfa analítikába az arányosításba bevont áfába kerül, a levonási hányad szerinti rész megy levonhatóba. Év végén az arányosításba bevont áfából a le nem vonható részt átkönyvelem: T86 (ktgvetéssel elszámolt adók) - K  466 (arányosításba bevont áfa). Így minden stimmel.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

ÁFA /arányosított/ könyvelése

HozzászólásSzerző: garbo50 » kedd okt. 23, 2007 12:57 pm

Szia!

Néhány számítás: Talán segít.
 
A telefonszámla 10.000,-+ 2.000,- ÁFA= 12.000,-.
 
A magáncélú használat 20%  = 2.400 forint.
SZJA 54 %       1.296,- forint        (2400*0,54)
TB 29%            1.072,- forint         ( (2.400+1.296)*0,29)
Madói járulék      111,- forint        ( (2.400+1.296)*0,03)
                         ___________
Összes befiz.    2.479,- forint
 
Költségként elszámolt összeg 13.079,-forint ( 10.000,-+600,-(le nem vonható ÁFA)+2.479,-).
 
Abban az esetben, ha a magánhasználat megtérítésre (kiszámlázásra és befizetésre) kerül, akkor a fenti SZJA ,Tb és Munkaadói járulék befizetései kötelezettség nem terheli a munkáltatót, kifizetőt.
 

Üdv. 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

ÁFA /arányosított/ könyvelése

HozzászólásSzerző: SZESZE » kedd okt. 23, 2007 1:07 pm

Szia Mindenkinek!

Nagyon aranyosak vagytok, hogy mire hazaértem a munkából ennyien próbáltok segíteni. Hála érte! Szerintem többször el kell olvasnom valamennyiőtök üzenetét és sokkal okosabb leszek, remélem. Így már lefogom tudni könyvelni azt a fránya telefonszámlát! Mindenkinek további szép napot ebben az esős időben és jó pihenést!   

Üdv. SZESZE 

 

SZESZE
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

ÁFA /arányosított/ könyvelése

HozzászólásSzerző: NKrisztina » szer. okt. 24, 2007 7:04 am

Sziasztok!

Olvasva a válaszokat, felmerült bennem a kérdés, hogy az én alkalmazásom jó-e. Ev-ről van szó, a telefonktg. 20%-át, mint magánhasználatot kiszámlázza saját magának, és a pénztárkönyvbe bevételként könyvelem (fiz. áfa is keletkezik), így nem számolok szja, tb. jár-ot. Jó ez így? Nekem furcsa a számla, hiszen a vevő és a szállító is ugyanaz, mondhatnám, hogy belső bizonylat. A maradékot az általatok említett 30-70%-os arányban számolom és könyvelem le.

Várom válaszotokat: Krisztina

 

 

 

NKrisztina
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

ÁFA /arányosított/ könyvelése

HozzászólásSzerző: garbo50 » szer. okt. 24, 2007 7:27 am

Szia Krisztina!

Az egyéni vállalkozónak van alkalmazottja? Ha nincs akkor én nem foglalkoznék a magánhasználattal, lekönyvelni a 70%-ot és annak áfáját könyvelném.

Üdv. 

 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Következő

Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 27 vendég