Szerző: Őri Tünde » csüt. ápr. 10, 2014 11:51 am
Anno több szakmai újság, szervezet foglalkozott a témával, sőt az apeh szakembereit is kérdeztük. Akkor az volt a válasz, hogy minden maradhat a régiben. A lényeg, hogy ha beütik a pénztárgépbe, és az kerül könyvelésre, akkor minden legyen tuti beütve. Mivel ez a módszer bevált, működött, és egyszerűbb volt, az ország 95%-a ezt alkalmazta. Nem hinném, hogy a kereskedők, és a könyvelők többsége ezért nem lenne "normálisan vagy logikusan gondolkodó ember"!
Egy olyan kereskedőnél, ahol naponta mondjuk 50 db készpénzfizetési számlát állítanak ki, és ezentúl nem ütik be a pénztárgépbe előjönnek a következő problémák:
- betankoltak 2 példányos számlatömbökből, amihez hozzátűzték a blokkot... ezentúl, ha nem telt be a tömb, lemásolják a kitöltött számlákat? Sokkal nagyobb az esély, hogy nem kerül hozzánk minden számla.
- napi 50 plusz tétel... 20-25 x 50, az azért elég sok... az ügyfélnek nem változott a forgalma, de a könyvelési díja e miatt a duplája is lehet az eddigieknek. Vagyis könyvelői oldalról megint sokkal több munka, aminek az ellenértékét nem igazán tudjuk majd elkérni a vállalkozóktól. A végén már szinte ingyen fogunk dolgozni.
Anno a változtatást kiharcolták azok, akik nem akartak pénztárgépet üzemeltetni. Mert számlaadással eleget tettek a kötelezettségüknek. De a törvényalkotó nem gondolt a többségre, és nem fogalmazta bele a megengedő lehetőséget. Viszont mindenhol azt mondták, hogy lehet. Ennyi év kellett, hogy rájöjjenek, az ország többsége nem helyesen alkalmazz a törvényt? Nem egy ellenőrzés volt, egyetlen egyszer sem említette meg egyik adóhivatali dolgozó sem, hogy változtatni kellene. Mert nekik is egyszerűbb volt a régi rendszer.
Könyvelőtársaim is szerintem körbejárták a témát a 2008-as változáskor, és a szakmai válaszok, és az ellenőrzési gyakorlatok alapján dolgoztak tovább a régi rendszer szerint. A "begyöpödés" jelzőt kikérem magamnak a többi könyvelő és kereskedő nevében!