Adófórum

Adózási és számviteli információk

előleg részteljesítése miatt jóváírás

Számlázás

előleg részteljesítése miatt jóváírás

HozzászólásSzerző: biarnei » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Fórumozók!

Az alábbi esettel állok szemben: társaságunk kötött egy megállapodást x bankkal, mely alapján 2008.10.02-án kiállítottunk egy jutalék-előlegszámlát. Ebből a számlából havonta göngyölítve vontuk le az aktuális jutalékok összegét, melyről számlát állítottam ki (a végösszeg mindig 0 volt). A megállapodás lejártával nem teljesültek a feltételek, így a most fennálló előlegszámla egyenlegét jóváírásként kell visszaszámláznom.

Szerintetek milyen teljesítési dátummal?

Üdv.

biarnei
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

előleg részteljesítése miatt jóváírás

HozzászólásSzerző: validitas » kedd okt. 13, 2009 1:07 pm

Szia!

A fel nem használt előleg miatt az eredeti előleg számlát kell módosítanod, emiatt nem kell senkinek önellenőrzést végeznie, csak hivatkozni kell az eredeti számlára pontosan. Abban az időszakban kell az áfába beállítani, amikor a bizonylat készült.

Itt egy cikk a számla módosításokról, ahol szó van az előlegről is:

http://www.adoforum.hu/cikk/66986/szamlat-modositunk-javitunk.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

előleg részteljesítése miatt jóváírás

HozzászólásSzerző: olahneedit » kedd okt. 13, 2009 1:16 pm

Szia! Próbálom átlátni a helyzetet, csak kicsit meglep, hogy ezt így lehet. Tehát létezik mondjuk egy éves szolgáltatási szerződés, melyre 100%-os előleg lett meghatározva, szóval konkrét teljesítés nélkül a teljes szolgáltatás ellenértékét megkaptátok előre. Pénzmozgás volt, előlegszámla elment. Ámen. Most, egy év után kiderült, hogy a ténylegesen elvégzett szolgáltatás ára elmarad a már kapott előleg összegétől.

A megállapodásban bizonyára meg lett határozva, hogy mi a végső teljesítési határidő. Ha ebben a teljesítési határidőben csak részteljesítés történt a teljes szolg. ellenértékhez képest, akkor elsőre azt mondaná az ember, hogy nulla értékű végszámlát kellene kiállítani, abból a nullából kellene levonni a fennmaradt előleget, így lenne negatív végszámla, melyet a cég visszafizetni köteles. De az azért elég agyrém, hogy konkrét teljesítés nélkül az ember mi alapján állít ki végszámlát. És itt kellene egy jogász, aki megmondja, jogszerűen mire való hivatkozással jöhetne ez létre.

Mert az előlegszámlát nem helyesbítheted, hiszen a pénzmozgással az előleg teljesítése megtörtént. A számlát ki kellett állítani. A helyesbítés azt eredményezné, hogy hozzá kell nyúlni a 2008-as évhez. Ettől meg mindenkinek hidegrázása van.

Nos, hát én próbáltam segíteni,  kíváncsi vagyok, hogy tapasztaltabb kollégák hogyan vélekednek. Üdv: Edit

olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

előleg részteljesítése miatt jóváírás

HozzászólásSzerző: olahneedit » kedd okt. 13, 2009 1:20 pm

Na, hát mire bepötyögtem a mondandómat, Böbe már adja is a megoldást. Tehát előlegszla módosítás. Ha nem kell visszanyúlni, nekem tetszik.

Üdv: Edit

olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

előleg részteljesítése miatt jóváírás

HozzászólásSzerző: validitas » kedd okt. 13, 2009 1:23 pm

Szia Edit!

Nem részszámlák lettek kiállítva, hanem számlák. Az áfa-tv. 57 vagy 58.§-a szerint (nem emlékszem most pontosan, inkább 58), ha a teljesítés osztható, akkor külön-külön teljesítések történnek. Volt erről egy cikk is valahol, majd előkerítem, egy ép.ip. kérdés kapcsán illesztette be valaki.

Szóval nem rész- és végszámla van, hanem előleg van, teljesítések vannak, de az előleg több, mert meghiúsult a teljesítés.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

előleg részteljesítése miatt jóváírás

HozzászólásSzerző: olahneedit » kedd okt. 13, 2009 3:24 pm

Szia Böbe!

Értem. Igen, nekem is rémlik az írás, de magamban mindig úgy magyarázom az egyes eseteket, hogy én is megértsem, emellett nagyon termékértékesítésre jár az agyam, meg a hozzájuk nyújtott szolgáltatásra, ezért fogtam fel az esetet úgy, hogy a szerződött egésznek csak egy része teljesült. Persze tudom, hogy minden kifejezésnek saját értelmezése van, nem mindegy minek nevezzük.

Már csak azért is mozgatta meg a fantáziámat a kérdés, mert furcsáltam,  hogy van aki előre hajlandó fizetni egy szolgáltatásért - még akkor is, ha azt jutaléknak hívjuk -, és ezt előlegnek állítja be, átalánydíj helyett. Pedig biztosan elterjedt megoldás, hiszen ott van fent a kérdésben, és bizonyára megvannak az előnyei is. Üdv: Edit

olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

előleg részteljesítése miatt jóváírás

HozzászólásSzerző: biarnei » csüt. okt. 15, 2009 11:37 am

Sziasztok! Köszönöm a válaszokat! A teljesség kedvéért: A számla teljesítési ideje 2008.10.02-a legyen (az előleg szla telj.ideje) vagy a megállapodás szerinti 2009.08.31?? Elég ha "-" előjellel tűntetem fel a visszafizetendő összeget, vagy részletezzem az erdeti előleg számla összegét , "-" az eddig kiállított előlegből levont összegek

A kanyar még annyi benne, hogy ez Adó alóli mentes tevékenységhez kötött, tehát e miatt arányosítanom kellett. Ha jól értelmezem emiatt nem kell visszamenőleg önellenőriznem sem???

biarnei
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 25 vendég

cron