Adófórum

Adózási és számviteli információk

adószámos magánszemély számlázása

Számlázás

adószámos magánszemély számlázása

HozzászólásSzerző: tücsi » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves szakértők!

Adószámmal rendelkező magánszemély számlázása  tárgyában írok.

Először írok(én egyéni vállalkozó vagyok),de most a felnőtt magyar-német nyelvtanár lányom ügyében.

Magán tanárként szeretne tanítani,hol magánszemélyeket és nyelviskoláknak is óra adóként.A nyelviskolák minden esetben megkérdezik,hogy számlát tud-e adni?

Lehet szellemi szabadfoglalkozású magánszemély? vagy ez együtt jár az adószám kérelemmel együtt a tevékenységi kör megnevezésénél?

-magánszemélyként adószámmal adhat számlát? ,de milyen fizetési kötelezettségei vannak?Tételesen nem tudom,viszont neki egy fillérje sincsen finanszírozni egy egyéni vállalkozást,hiszen ott azonnali fizetési kötelezettségek vannak.

Most nem tudja,hogyan vállalhatná el egy nyelviskolában heti két alkalommal 90-90 perc oktatását.

Egy alkalommal kapna 4800 Ft-ot,a heti két alkalomra tehát 9600 Ft-ot,azaz egy hónapra kb.38400 Ft-t.Erre mennyit kellene neki befizetnie(fizetjük a minimum tb-t 4300 Ft-ot havonta) szja-t,tb-t még,áfá-t úgy tudom most már nem kell..

Abban az esetben, ha még jön hozzá másik iskola, akkor göngyölődik a jövedelem természetesen,milyen bevallást kell tennie,csak az év végén?

Lehet, hogy össze -visszák a kérdéseim,de sürgős lenne!

Már holnap tanítania kellene!!

Segítenétek?

Előre is köszönöm: Tündi

tücsi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

óra adó tanár számlázása

HozzászólásSzerző: melcsi62 » hétf. aug. 10, 2009 9:11 am

Szia Tündi!  Simán adószámos magánszemélyként, ha számlát ad, azon számla összeg vonatkozásában a járulékokat és az SZJA előleget a kifizető kell, hogy megállapítsa, levonja, befizesse az APEH-hoz és bevallást adjon róla.  Mindenütt jobban szeretik az egyéni vállalkozó által adott számlát, mert az alapján nem kell külön nyilatkoztatni a magánszemélyt, hogy máshol milyen biztosítottsága van, hány százalék ktsg-hányad,..stb, nem kell számfejteni és a magánszemélyről havonta bevallást adni (0908M).

Ha neked nem kavar be az egyéni vállalkozásba (az óraadás bizonyos esetekben ÁFA szempontjából mentes ), akkor valami minimális díjért, mint segítő családtagot alkalmaznám, vagy akár munkaviszonyban mondjuk részmunkaidőben... felvenném ezt a tevékenységet, ha eddig nem volt és a saját vállalkozásomban rendezném a kifizetéssel kapcsolatos procedúrát. És akkor adhatnátok az egyéni vállalkozból a számlát... lehet, hogy több lehetőséget is kapna, mint simán adószámos magánszemélyként.

Amit a kérdésed végén írsz: "Erre mennyit kellene neki befizetnie(fizetjük a minimum tb-t 4300 Ft-ot havonta) szja-t,tb-t még,áfá-t úgy tudom most már nem kell.."   azt nem igazán értem.   Ilyen minimum 4300 Ft havi TB nem igazán van..

Javaslom, hogy beszélj az egyéni vállalkozós könyvelőddel és javaslom, hogy valamilyen formában az egyéni vállalkozásodban alkalmazd,  mint a vállalkozás alkalmazottja adná az órákat a vállalkozás tevékenységi körébe tartozóan.  Nem írod, hogy a lányodnak van-e valahol munkaviszonya, valami biztosítási jogviszonya, esetleg tartós álláskereső-e.. mert a foglalkoztatáshoz léteznek támogatási formák is, amit lehet, hogy igénybe tudnátok venni, aztán, ha már beindul az "üzlet", akkor akár önáló vállalkozóként is lábra állhat.

Üdv.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

óra adó tanár számlázása

HozzászólásSzerző: szedlacsek » hétf. aug. 10, 2009 9:13 am

Ha van főállása a leányának, akkor célszerűbb kiváltana a vállalkozóit....
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

adószámos magánszemély számlázása

HozzászólásSzerző: tücsi » hétf. aug. 10, 2009 9:24 am

A válaszokat köszönöm.A lányomnak még nincsen állása semmilyen.Az én tevékenységem ingatlan értékbecslés,közvetítés,gondolom tev.kör bővítést kellene kérnem,de az ő alkalmazás esetén a járulékok befizetésétől félek,mert nincs annyi pénzünk azt is fizetni.

A lányomnak az egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetjük havonta 4350 Ft-ot.

A kérdésem zavaros része: hogy kell-e esetleg 11%-os eho-t, hány százalék szja-t kell fizetni, és tb-t is kötelezően a számlázott összeg után?

üdv:tündi

tücsi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

adószámos magánszemély számlázása

HozzászólásSzerző: szedlacsek » hétf. aug. 10, 2009 9:36 am

Megteheted, hogy napi 1-2 órás munkaszerződést kötsz vele. Akkor nincs a havi 4350 Ft, de van helyette legalább a 87.500/4-nek vagy a 87500/8-nak a járulékai... Aztán ha beindul a tevékenység, akkor lehet ezen emelni.
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

adószámos magánszemély számlázása

HozzászólásSzerző: melcsi62 » hétf. aug. 10, 2009 9:46 am

Tündi!  2009-től a biztosítással nem rendelkező magánszemélyek esetén a eü.szolg.járulék mértéke 4.500 Ft/hó, ami összeget Te írsz, az 2008-ban volt annyi.

Nem tudni, hogy a lányod, akkor tartós munkanélküliként regisztrálva van-e - attól, hogy nem kap munkanélküli ellátást -.  A pályakezdők, vagy a tartós munkanélküliek foglalkoztatása esetén vannak különböző kedvezmények a foglalkoztató részére...    Továbbra is azt mondom, hogy beszélj a könyvelőddel, biztos fog segíteni megtalálni a kedvezőbb megoldást a helyzet pontosabb ismeretében.

Ha a lányod nem egyéni vállalkozóként ad számlát, hanem csak adószámos magánszemélyként, akkor a kifizető mindent le kell, hogy vonjon és meg kell, hogy fizessen utána.. Ha a kifizető eleget tett kifizetői kötelezettségének, akkor a lányodnak a majd kapott jövedelemigazolás alapján a leigazolt bevételt, az azzal szemben elszámolt költséget, vagy 10% költséghányadot az éves SZJA bevallásában szerepeltetni kell, a levont SZJA-t is...  Évközben vezeti a nyilvántartását a bevételeiről, az azzal kapcsolatban bizonylattal igazolható költségekről, vagy ktsg átalány (10%) alkalmazása esetén nem kell a költségekről nyilvántartást vezetnie, vezeti a tőle levont SZJA-ról is a nyilvántartását....  

Ha a lányodat sikerül támogatással alkalmazni, akkor amit betermel a vállalkozásba (levonás nélkül) óraadási bevételt, abból a lányodat ki tudod fizetni.. A munkaviszony lehet részmunkaidős is. Egy heti 10 órás részmunkaidős még garantált bérminimummal is csak: 21.875 Ft-os bruttó bér, amiből az SZJA az nulla az adójóváírás miatt...  de nem részletezem tovább, a könyvelőd a személy beszélgetés alkalmával biztosan felvázolja az összeg adatokat...

Üdv.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

adószámos magánszemély számlázása

HozzászólásSzerző: tücsi » hétf. aug. 10, 2009 11:37 am

kedves válaszolók!

Köszönöm a segítő tanácsokat és válaszokat,és az iránymutatást. Megértettem mindent.

Üdv:Tündi

tücsi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

adószámos magánszemély számlázása

HozzászólásSzerző: tevike » kedd szept. 01, 2009 11:43 am

Szerintem, oktatást csak egyéni vállalkozóként lehet folytatni. Már a szellemi szabad is megszűnt. A csak adószámos magánszemély másra vonatkozik (pl. bérbeadás).
tevike
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

adószámos magánszemély számlázása

HozzászólásSzerző: zspotorke » kedd szept. 01, 2009 11:54 am

Rosszul gondolod/tudod  Tevike!

Adószámos magánszemélyként is lehet oktatni!

P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 25 vendég

cron