Szia! Azt már a többiek leírták, hogy az aki kiadta a bérleti díjas számlát, az kell, hogy adjon stornó számlát a teljesítés meghiúsulása miatt..
Ha számlaképes volt ahhoz, hogy a bérleti díjról számlát adjon, ahhoz is számlaképes, hogy meghivatkozva az eredeti számláját stornó számlát állítson ki mínusszal..
Ami érdekes a dologban, az amit a kérdésed elején írsz: hogy az sem derül ki, hogy ev , vagy magánszemély.. Mert az egy dolog, hogy az ingatlan bérleti szerződésben azért szerepelni szokott, hogy milyen célra stb., valamint, hogy az adott ingatlan a rendeltetési célnak megfelelő...stb.., s ha abban az van, hogy pld. hogy a bérlő ...akármilyen üzletet működtessen benne... akkor ott némi nemű kártérítést is benyújtanék a bérbeadó felé, ha egyszer nem használható mondjuk üzlethelyiségként..
De az, hogy a kifizető/számlabefogadó nem tudja hogy egyéni vállalkozóval, vagy magánszeméllyel kötött-e szerződést (most mindegy hogy szóban, vagy írásban) .. az már gáz, hiszen egyáltalán nem mindegy, s ha a kifizető nem győződött meg arról, hogy az adott Gipsz Jakab az egy vállalkozói igazolvánnyal rendelkező személy, aki e tevékenységét a vállalkozási igazolvány tanúsága szerint vállalkozóként folytatja..., aki ezek szerint magánszemély, akivel szemben a számlaértékét tekintve, SZJA levonási kötelezettsége van, alkalmasint 14% eho levonási kötelezettsége is lehet, melyről neki mint kifizetőnek a havi (12-i) bevallásokban bevallást kell adni, a levont adókat be kell fizetni...... A kapott számlán is szerepelni kellene a vállalkozói igazolvány számának a szállítónál, ha ő ev-ként bérbeadó, amit azért a kifizető el is szokott kérni megtekintésre.. Ezt csak a jövőre nézve írtam.
SZJA tv-ből:
17. Egyéni vállalkozó:
a) a vállalkozói igazolvánnyal rendelkező magánszemély az igazolványban feltüntetett vállalkozói tevékenysége tekintetében;
46. § (1) A kifizető, a munkáltató a kifizetéskor (a juttatáskor) megállapítja a bevételt terhelő adóelőleget, ha olyan bevételt fizet ki (juttat), amelynek alapján meghatározott jövedelem az összevont adóalap részét képezi.
(2) Az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően nem terheli adóelőleg:
b) a vállalkozói bevételt, ha az egyéni vállalkozó az e bevételéről kiállított bizonylatán feltünteti vállalkozói igazolványa (ennek hiányában az egyéni vállalkozói jogállását bizonyító közokirat) számát is;
Az, hogy kártérítésileg kezdtek-e valamit ezzel a bérbeadóval az egy dolog, .. Nem lehet tudni, hogy eza kifizetés és visszafizetés kp-ban történt-e? Nálatok vélhetően van egy lekönyvelt bérleti díjas számla, valamint ennek vonzataként a kifizetéskor a mgánszemélytől levont 25% SZJA...., s a nettó összeg ment kp-ban, vagy átutalással.. Ugrott az ügylet az adószámos magánszemély visszaadta az általa kapott pénzt, ami ugye nettó összeg..... Mivel bizonylatoltátok? ha nincs jóváíró Stornó számla, akkor mi lesz az SZJA-val, stb.. Én a helyetekben írásban felszólítanám, akár azt is belefogalmazva, hogy úgy adott bérbe ingatlant, hogy az a bérbevevő céljának megfelelő használatra alkalmatlan...., s saját érdekében is sziveskedjen az ügylet meghiúsulása miatt a stornó számlát kiállítani.. ha esetleg nem tudja, hogy hogyan kell, abban segítséget nyújtotok neki stb.. vagy Ő úgy gondolja, hogy amit visszafizetett nektek, az nem a bérleti szerződés megszűnése/meghiúsulása miatti díj visszafizetése, hanem egy kártérítési összeg?? Ha ez már egy megállapodott kártérítés, akkor valóban nektek kell valami számviteli bizonylatot kiállítani, viszont neki az a számla szerinti bevétele, akkor bérleti díj jövedelem, amit adózni,stb.kell..
Nekem ez a véleményem a szerződés tartalmának ismerete hiányában, a kérdésben felvázoltak alapján.. Nem tudom ezzel előbbre leszel-e? Üdv.