Adófórum

Adózási és számviteli információk

Fordított adózás számlázása

Számlázás

Fordított adózás számlázása

HozzászólásSzerző: kelepecz » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Szerintetek, ha egy fordítottan adózó cég anyagktg-et és szolgáltatást is szeretne egy másik cégnek kiszámlázni, akkor a számlán hogy kell szerepeltetni az értékeket. Különösen az áfa része érdekelne. (bocsi, ha inkább az áfa alatt kellene szerepeltetnem)

Előre is köszi.

kelepecz
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Fordított adózás számlázása

HozzászólásSzerző: e2d4 » pén. jan. 04, 2008 6:15 pm

Szia Kelepecz !

Nos olyan, amit a kérdésedben feltettél, olyan szabályosan nincs.

Egy cég, az valamilyen tevékenységet végez (TEÁOR, új TEÁOR stb.) Valójában a feleknek szerződniük kellene arról, hogy mi is a vállalkozási tevékenység. Ennek lenne egy teljesítés-igazolása, amely alapján szabályosan kiállításra kerülhet a számla. Ez lehet, hogy túlságosan leíró jellegű, de valójában így kellene.

Ennek a szerződésnek megfelelően kell tehát a számlát kiállítani. Amennyiben az eladó nagykereskedő, akkor árut ad el, amennyiben szolgáltatást végző, akkor pedig erről kell a számlát kiállítani. Olyan SZABÁLYOSAN NINCS, hogy anyagköltséget számláz valaki. Vagy árut (terméket) ad el, vagy szolgáltatást nyújt.

Gondoljad csak át, hogy a kereskedőknek is van költségük (fénymásolás, árcímkézés, pénztárgép-szalag, stb.) mégsincs olyan szabályos számlájuk, hogy ezek egy részét ráírják az eladott áruról szóló számla alá vagy fölé... 

Elhiszem, hogy van olyen gyakorlat, amiről a kérdésedben írtál, de ettől még nem lesz szabályos.. Afordított adózás alá eső szolgáltatásról kiadott számla estén NINCS a Számlán (nem lehet róla "Készpénzfizetési" ún.:egyszerűsített számlát kiállítani!! Azt viszont rá kell írni, hogy az ÁFA-fizetésére a megrendelő (vevő) kötelezett.

Tehát egy számlára ténylegesen azt a tevékenységet, amit elvégeztek AZÉRT IS, mert ez dönti el (a szolgáltatási tevékenység) hogy egyátalán a fordított adózás alá esik-e vajon vagy nem. (ugye ez főszabályként kizárólag ÁFA-alany vállalkozások között van így) Ugyanis ugyanez a tevékenység amennyiben Józsi-bácsi magánszemélynek(!) kerül kiszámlázásra, akkor nemcsak hogy nem minősül fordított adózás alá esőnek, hanem még az Áfa is rászámolódik.

Röviden így tudtam összefoglalni meglátásaimat. Szívesebben írtam volna kevesebbet és számodra kedvezőbbet is, de nem lehetett. Üdv.: Sakkos  

e2d4
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Fordított adózás számlázása

HozzászólásSzerző: melcsi62 » pén. jan. 04, 2008 6:29 pm

Nem mindegy mi van a szerződésetekben.  Ha mondjuk nincs benne, hogy az anyagot is a szolgáltatást nyújtó biztosítja, akkor ha jól meg van kreálva a dolog - s a szolgáltatás teljesítése  és az áru/termék értékesítés teljesítése időben elvállik egymástól, akkor esetleg járható a külön áru/termék értékesítés és később külön a szolgáltatási számla.

Da, ha szerződésetek, vagy a megrendelés, megrendelés visszaigazolás, teljesítés igazolás a szolgáltatás teljesítéséről úgy szól, hogy a szolgáltató biztosítja az anyagot is, akkor mindenképpen és kizárólag a szolgáltatást számlázhatom.  egy pld-a

Bemegyek egy autó javító szervízbe:  egyik nap veszek ott egy olajszűrőt,  ők olajszűrőt (árut) fognak nekem leszámlázni 1 db-ot.

Másnap visszamegyek, viszem magammal az olajszűrőt, meg az olajat is, s csak szolgáltatást fog leszámlázni.

De, ha úgy megyek be az utószervízbe, hogy viszem a kocsit, hoztam olajcserére, akkor hiába ők adják az olajat, az olajszűrőt, autójavítás/karbantartás szolgáltatásról fogják nekem adni a számlát.     Nyilván mind három esetben más-más értékű számlát kapnék. 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 20 vendég