Adófórum

Adózási és számviteli információk

Áfa nélkül lehet-e számlázni?

Számlázás

Áfa nélkül lehet-e számlázni?

HozzászólásSzerző: gitta55 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Magyar alvállalkozó állíthat-e ki magyar vállalkozónak euró-s számlát Áfa nélkül?
gitta55
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Áfa nélkül lehet-e számlázni?

HozzászólásSzerző: stamasi » csüt. nov. 22, 2007 8:54 pm

Szia!

Nem.

De azért bővebben is kifejthetnéd.

Üdv.: Szilvi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Áfa nélkül lehet-e számlázni?

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » csüt. nov. 22, 2007 8:59 pm

Szilvi,

az nem úgy van: ha M1 szállít terméket M2-nek mondjuk az ukrajnai telephelyre (export), vagy M3-nak mondjuk spanyolországi telephelyére (M3 rendelkezik spanyol Eu-s adószámmal), akkor teljesítés helye külföld lesz, nem? És akkor nincs áfa?

Persze most csak konstruáltam egy esetet, ilyet nem kérdeztek az adótanácsadói vizsgákon (még szerencse)...

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Áfa nélkül lehet-e számlázni?

HozzászólásSzerző: gitta55 » csüt. nov. 22, 2007 9:00 pm

Én is úgy tudom, hogy nem, de a könyvelőjük állítja, hogy lehet. Arról van szó konkrétan, hogy nemzetközi fuvarozással foglalkozó egyéni vállalkozó elvállalt egy közösségen belüli fuvart, melyet saját nevében kiszámlázott a külföldi partnernek, euró-ban ÁFA felszámítása nélkül, szabályosan. A fuvart nem az végezte, aki elvállalta, hanem egy másik vállalkozó. Ez a másik vállalkozó kiállította a számlát a megállapodott összegről, de euró-ban ÁFA nélkül. Vagyis két magyar vállalkozó között jött létre üzleti kapcsolat. Én úgy tudom, hogy ezt nem teheti, csak forintban számlázhat és az ÁFÁT is fel kell tüntetnie. A könyvelőjük viszont állítja, hogy ő számlázhat euró-ban és ÁFA nélkül, de nem tud semmilyen paragrafusra hivatkozni.
gitta55
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Áfa nélkül lehet-e számlázni?

HozzászólásSzerző: Rozalinda » csüt. nov. 22, 2007 9:13 pm

Amit  leirtál  az  nagyjából  kimeriti  az  ÁFA  törvény  területi  hatályán  kivül  teljesitett  szolgáltatás nyujtás  fogalmát.  Nézd  meg  az  ÁFA  bevallás  90, 91  sora  kitöltési  utimutiját. 

Magyar   cégek,  sőt  egyéni  vállalkozók  számlázhatnak  EURÓ-ban,  sok  ilyet  láttam.  És  ha  az  ÁFA  területi  hatályán  kivüli  a  tétel,  akkor  ÁFA  nélkül  a  nemzetközi   fuvarozásban. 

A  könyvelőjük  biztos  többet  tud,  és  szerintem  van  irásos  anyaga  is. 

Rozalinda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Áfa nélkül lehet-e számlázni?

HozzászólásSzerző: gitta55 » csüt. nov. 22, 2007 9:19 pm

Akkor is számít a területi hatályon kívüliség, ha nem az eredeti vagyis osztrák megrendelőnek számláz? Ezt a fuvart az számlázta ki, aki felvállalta. Úgy gondolom, hogy kétszeresen nem lehet a területi hatályon kívüliségre hivatkozni. Azt el tudom fogadni, hogy euró-ban számláz, de az ÁFA nélküliségben nagyon kételkedem. Biztos vagy abban amit leírtál?

 

gitta55
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Áfa nélkül lehet-e számlázni?

HozzászólásSzerző: stamasi » csüt. nov. 22, 2007 9:22 pm

Akkor közösségen belüli teherközlekedésről van szó.  Az áfa tv. szerint közösségen belüli teherközlekedésnek minősül az a teherközlekedés, amelynek indulási és érkezési helye eltérő tagállamban van, továbbá ezzel egy tekintet alá esik az a teherközlekedés, amelynek indulási és érkezési helye egyaránt belföldre esik ugyan, de ez a teherközlekedés közvetlenül kapcsolódik egy olyan teherközlekedéshez, amelynek indulási és célállomása eltérő tagállamokban található.

 
Az Áfa-törvény 15/A. § (3) és (4) bekezdései alapján a Közösségen belüli teherközlekedés teljesítési helye az indulás helye, kivéve, ha a teherközlekedést saját nevében megrendelő az indulás helyének tagállamától eltérő tagállamban nyilvántartásba vett adóalany, mert ez utóbbi esetben a teljesítés helye a megrendelő nyilvántartásba vételének tagállama lesz.
Abban az esetben tehát, ha a Közösségen belüli teherfuvarozás belföldről indul, akkor a teherfuvarozási szolgáltatás teljesítési helye belföldi vagy harmadik országbeli megrendelő esetén az indulás helye, tehát Magyarország, más eu-s tagállamban nyilvántartásba vett adóalany esetén pedig a megrendelő tagállama, tehát külföld lesz.

Vagyis a teljesítés helyét és az ügylet minősítését az határozza meg, hogy ki a megrendelő. Ha a megrendelő magyar vagy harmadik országbeli illetőségű személy/szervezet, akkor a teljesítés helye az Áfa-törvény 15/A. § (3) bekezdése alapján a teherközlekedés indulási helye lesz, tehát Magyarország, így a számlázás során 20 százalékos általános forgalmi adót kell felszámítani.
Amennyiben azonban a belföldről induló közösségi fuvarozás megrendelője más tagállamban nyilvántartásba vett adóalany, akkor a teljesítés helye a megrendelő nyilvántartásba vételének tagállama, jelen esetben külföld, így a Közösségen belüli teherközlekedés nem tartozik a magyar Áfa-törvény területi hatálya alá. Az egyéni vállalkozónak a számlázás során áfát felszámítani nem kell.
 Akkor ha esetben, ha a Közösségen belüli teherközlekedést alvállalkozótól megrendelő adóalany belföldi illetőségű (vagyis jelen esetben az egyéni vállalkozó)  függetlenül attól, hogy a teherközlekedés Magyarországról indul más tagállamba, vagy más tagállamból indul Magyarországra  a teljes útszakaszra eső ellenértéke 20 százalékos áfás.
stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Áfa nélkül lehet-e számlázni?

HozzászólásSzerző: Napraforgó » csüt. nov. 22, 2007 9:29 pm

Sziasztok! Nem a föltett kérdésre válaszolok, de talán valahol kapcsolódik és hátha valakit érdekel.

2008-tól az Export (3.ország) akkor válik "exporttá", ha a teljesítéstől számított 90 napon belül IGAZOLTAN elhagyja az országot,  ha ezt a fuvart nem az ELADÓ bonyolítja le, hanem a VEVŐ. Ugyanis az "export" vevője nem lehet Mo-i telephelyű vagy Mo-on letelepedett.  Ezért kell dokumentációval igazolni, hogy biztosan elhagyta az országot. (mivel ha nem az eladó intézi, akkor nem lehet másként biztos a határon túli eladásban). Egyébként 2008-tól sok minden más esetnél mint "OKIRAT"-nak nevezett dokumentummal kell bizonyítani/alátámasztani dolgokat (pl: "volt" helyesbítő  számla) Üdv:Napraforgó

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Áfa nélkül lehet-e számlázni?

HozzászólásSzerző: Rozalinda » csüt. nov. 22, 2007 9:30 pm

Ebben  a  figurában   biztosan  van  egy  szereplő,  aki,  amelyik  nem tagja  az  Uniónak.  Például  a  megrendelő,  fuvarszervező,  feladási  hely,  célország.  Ez  dönti  el  a  területi  hatályon  kivüliséget.

Az  én  egyéni  vállalkozóm  hozott  egy  irásos  állasfoglalást  csak  most  nem  találom.  Voltam  ÁFA  ellenőrzésen,  ugyan  nem  ebben  a témában,  hanem  a  kamion  vásárlás  kapcsán.  És  jók  voltak  a  bevétel  számlák.

A  fórumon   volt  beszélgetés  ebben  a témában. 

Rozalinda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Áfa nélkül lehet-e számlázni?

HozzászólásSzerző: gitta55 » csüt. nov. 22, 2007 9:44 pm

#6 stamasi köszönöm válaszodat, megnyugtattál. Én is így értelmeztem a törvényt, de a könyvelőjük annyira elbizonytalanított. Még egyszer köszi.
gitta55
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am


Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 23 vendég

cron