Adófórum

Adózási és számviteli információk

Számomra érthetetlen "adó"

Nemzetközi adózás

Számomra érthetetlen "adó"

HozzászólásSzerző: N_Tomi » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sajnos Én nagyon messze állok ettől a témától ezért fordulok ide. Bejártam az összes létező oldalt ahol információt kaphatnék rengetek emailt váltottam de egyik helyről a másikra küldtek.

 A szituáció a következő:

2007 első felében tanuló voltam és szakmai gyakorlaton is részt kellett vennem, ami alatt kaptam havonta egy minimális összeget (kb. 12000Ft, amit be kell vallanom ez tiszta).Vizsgáimat letettem, ezzel a tanulói jogviszonyom megszünt májusba.Juniusban álláslehetőséget kaptam itt Hollandiában, és munkába is álltam 2007.06.24.Mivel nem tartozkodom otthon, és nem is tudok hazamenni, ezért megkértem egy könyvelőt (ismerős ajánlotta) hogy csinálja meg az adóbevallásomat.Minden redben is ment mindaddig amig nem beszéltem vele: szerinte az itteni jövedelmem után otthon fizetnem kell 200ezer forintot mivel hogy itt más adóterhek vannak mint otthon.MEg valami oylasmit is emlegetett hogy elértem valamilyen limitet... A bruttó fizetésem 2007.06.24 - 2007.12.31-ig 10875 euro brutto.Itt is van olyan hoyg: visszatarott adóelőleg (asszem ez a neve, de még nem elég jo a hollandom :S) 2020 euro brutto.Esetleg ha kell még valamilyen információ azt tudok irni.

 Annak utánna néztem hoyg Magyarország és Hollandia között van e kettős adózást elkerülő eggyezmény.Van.

Én nem értem csak? Esetleg van valakinek ötlete mi lehet ez?A könyvelő váltig állitja hoyg ezt be kell majd fizetnem.Csak hát az nem úgy megy, én itt élek, házat bérlek,enni kell, dolgozni is kell járni valamivel stbstb.Szóval ha pédául ez igaz akkor most ezt igy nagyhirtelen miből rátsam elő, ezt a 200ezret?

A másik kérdésem: fórumokon jártam, és egy-két helyen olvastam (idézem): "külföldön dolgozom, ne ba*zogassanak" papirról.

Létezik ilyen nyomtatvány miszerint külföldön tartózkodom, és itt adózok itt van TB-m stb? Ha igen kinél kell keresni?

A harmadik és egyben utolsó kérdésem: itt fogok még tölteni pár évet, ez biztos és hogy tudom elkerülni a jövőben ezt a problémát?

Vagy 2008-ban készüljek fel az egy évet tekinve 400ezer forintos "adó" befizetésre?

A válaszokat előre is köszönöm, bárkinek is van ötlete vagy tud valamit a dologról nagyon nagy segitség lenne.

Köszönöm 

 

N_Tomi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Számomra érthetetlen "adó"

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » kedd feb. 19, 2008 9:11 pm

Tekintettel arra, hogy a két ország között van kettős adózást kizáró egyezmény, a jövedelmed (úgy tűnik, bérjövedelemről van szó), Szja tv 3.§ 72. pont l) bekezdése szerint adóterhet nem viselő járandóságnak minősül. Önmagában nem adóköteles, de megemeli  a Mo-on szerzett jövedelem adósávját. Szerintem a könyvelőd az egyezménnyel nem rendelkező országban szerzett  jövedelemmel keverte össze, akkor ugyanis nagyságrendileg a 200E Ft akár helyes eredmény is lehetne.

A másik kérdésre: Hollandiában a társadalombiztosítótól E101-es nyomtatványt kell beszerezned.

Harmadik kérdésre: keress egy hozzáértő adótanácsadót Mo-on...

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Számomra érthetetlen "adó"

HozzászólásSzerző: andulka » kedd feb. 19, 2008 9:59 pm

Biztos, hogy nem kell itthon még 200 ezer forint adót fizetned.

Szerintem a könyvelő írta rossz sorba az adatot.:(

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Számomra érthetetlen "adó"

HozzászólásSzerző: simke » szer. feb. 20, 2008 7:29 am

Szia Tomi!

 

A külföldről származó jövedelemmel kapcsolatos adókötelezettséget is az szja-törvény alapján kell megállapítani, azonban a nemzetközi szerződés (azaz a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmények) rendelkezései elsőbbséget élveznek.Ugyanazt a jövedelmet mindkét ország nem adóztathatja egymásra tekintet nélkül. Ezért a külföldön fizetett adó alapján adókedvezmény vehető igénybe, illetve az beszámítható az itthon fizetendő adóba. Ilyenkor a külföldről származó jövedelmet hozzá kell adni az adott évi összjövedelemhez, ki kell számítani a teljes jövedelemre jutó adó összegét, s ebből kell levonni a külföldön már megfizetett adót.
Amennyiben a jövedelem a külföldi államban adóztatható, és az egyezmény a mentesítési módszert írja elő, akkor Magyarország mentesíti ezt a jövedelmet az adóztatás alól. Ha az egyezmény a mentesítés mellett lehetővé teszi a mentességet élvező jövedelem figyelembevételét a többi, Magyarországon adóköteles jövedelmet terhelő adó kiszámításánál, akkor a külföldön adózott jövedelem után Magyarországon nem kell adót fizetni, a többi adóköteles jövedelem azonban magasabb adósáv szerint fog adózni.

Nem kell bevallást készítenie a külföldön munkát vállaló magánszemélynek, ha kizárólag olyan jövedelemmel rendelkezik, amely a kettős adózás elkerüléséről szóló egyezmény értelmében Magyarországon nem adóztatható.

Ezeket találtam ide vonatkozóan. Egyetértve az Anikó által liírtakkal. Üdv Etus 

simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Számomra érthetetlen "adó"

HozzászólásSzerző: loveygy » szer. feb. 20, 2008 2:14 pm

Sziasztok!

Egyetértek az előttem szólókkal. Meg kell nézni, hogy a Hollandiával kötött egyezmény pontosan mit tartalmaz az kettős adóztatás kiküszöbölésére, de ha a német példából indulok ki, és feltehetően hasonló, akkor a 2007 évre vonatkozóan a kinti jövedelmedet itthon az adóbevallásodban mint adóterhet nem viselő járandóság kell szerepeltetni (emlékeim szerint 14. sor). A forintosításnál a megszerzlés hónapját megelőző hónap 15-i MNB árfolyamon kell forintosítani.

Elképzelhető, hogy attól függetlenül, hogy itthon jól vonták az adóelőlegetdet, még fizetendő adód lesz, mert függetlenül attól, hogy a kinti jövedelmed itthon nem adózik, de miután a számított adó kiszámításánál figyelembe kell venni, ezért megnöhet az átlagadó kulcs.

Én is így jártam, igaz a GYES-sel, ami ugyszintén adóterhet nem viselő járandóság.

Üdv

loveygy

 

 

 

loveygy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Számomra érthetetlen "adó"

HozzászólásSzerző: szabkati » hétf. márc. 10, 2008 7:49 pm

Sziasztok!

Na ez volt az én kérdésem a Németországi és Magyarországi jövedelmekről kiadandó 07M30-okról.

Sajna az adóterhet nem viselő járandóság(az én esetemben Német a Te esetedben holland) kereset úgy felnyomja az össz bért, hogy sok adót kell fizetni.Az más kérdés, hogy Te kinn vissza tudod ezt igényelni.

Azoknak akik hasonló bérszámfejtéssel foglalkoznak, azt ajánlom figyeljenek oda, nehogy az évvégén  ebből problémájuk legyen, mint nekem.

Egyébként tőlem okosabbak azt mondták, hogy csak a Mo-i bérről kell igazolást kiadni a külföldit meg ne vallják be.(ez csak kényelmes, de nem szabályos)

üdv

Kati

szabkati
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am


Vissza: Nemzetközi adózás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég

cron