Adófórum

Adózási és számviteli információk

igazolás a kettős adózás miatt

Nemzetközi adózás

igazolás a kettős adózás miatt

HozzászólásSzerző: abacus-meg » kedd ápr. 01, 2008 5:28 pm

Ha még mindig aktuális a kérdés, leírom a saját tapasztalatomat. Nekem volt (van) hasonló ügyem, mi is tanácsatlanokvoltunk, de a cégem megkérte a romániai PWC adótanácsadóitól a magyarázatot. Ha jól gondolom, az általad könyvelt cég valamilyen jutalékot teljesített a román cég felé, ezért a román adótörvények szerint u.n. "forrásadót" vonnak le. Amennyiben a román cég rendelkezik a magyar cég illetőségigazolásával, akkor csak 5%-ot, ha nincs ilyen igazolásuk, akkor vonják a 10%-ot, így a vevő folyószámla ezzel az összeggel nem fut ki. A magyar PWC könyvvizsgál bennünket, ők is elfogadták, hogy a folyószámlából úgy vezetjük ki, mint "külföldön megfizetett" társasági adót, még akkor is, ha nincs Romániában adószámunk, merthogy nincs ilyen. Mi is megkértük a román cégektől az adóigazolásokat, a könyvvizsgálók javaslatára még külön nyilatkoztattuk a cégeket arról, hogy az adót tényleg megfizették. Ennek a dokumentációját a héten kell, hogy megkapjam, ha már látom, hogy miket kaptam, és a könyvvizsgálóink is elfogadják (most van folyamatban a vizsgálat), akkor megírom itt. Erzsi
abacus-meg
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

igazolás a kettős adózás miatt

HozzászólásSzerző: szigiviki » szer. ápr. 02, 2008 7:57 am

Kedves Erzsi, nagyon hálás vagyok a segítségért, azt hiszem pontosan erről van szó,amit te leírtál. Állítólag én is fogok kapni valamiféle igazolást, és annak alapján tudom külsöldön megfizetett adóként könyvelni, és figyelembe venni a TAO számításnál az alapot és az adót is.(remélem,jól tudom,ezt olvastam ki a törvényből).Nagyon megköszönném,ha tájékoztatnál a fejleményekről,hogy mit is keressek a romániai partneren. Priv.email: szigiviki@yahoo.com, esetleg ide is írhatnál! Nekem minden segítség jól jön! Köszönöm előre is! Üdv, Viki
szigiviki
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

igazolás a kettős adózás miatt

HozzászólásSzerző: HAJNALE » szomb. ápr. 19, 2008 4:00 pm

Szia Viki!

 

Egy nagyon hosszú és reszletes levelet írtam Neked, de sikeresen elszállt (most bosszankodom). A választ a  nemzetközi adózás területén kell keresned, Magyarország és Románia közötti kettős adóztatás elkerüléséről szóló nemzetközi egyezményben fogod megtalálni (1996. évi XCIX. törvény) interneten a magyarorszag.hu oldalarol letoltheto. (Mo-nak 56 orszaggal van hasonlo tipusu egyezmenye) Sajnos az egyezmeny minden egyes cikkelyenek jelentosege van, az egyezmény rendelkezik arról hogy bizonyos jovedelmeket mely orszag adoztathatja, illetve ha mindket orszagnak van adoztatas joga, az illetoseg szerinti orszagnak hogyan kell godnoskodni a beszamitasrol vagy mentesitesrol (hogy ne adozzon ketszer a jovedelem). Nagyvonalakban elmondható, hogy  bizonyos jovedelmek nem csak az illetoseg szerinti orszagban, hanem a forrasorszagban is adoztathatok ( a Te esetedben Románia a forrásország), ebben az esetben a forrasorszagban levont adot az illetoseg orszag szerinti  allamnak kell godnoskodni vagy a beszamitasrol vagy  a mentesitesrol. A magyar TA tv megfelelo §-ban (azt hiszem a 28§.-ban) megtalalod a valaszt, hogyan szamitja be magyar TA torveny a kulfoldon levont forrasadot. Magyarorszag a korlatozott beszamitast alkalmazza. Meg kell keresned az egyezmenyben a pontos jovedelemtipust a megfelelo cikkelyben, ebben leirtak szerint kell eljarni. De szerintem nem lehet jutalek tipusu a szamlazott jovedelem, mert  ott 5% levonast ir elo az egyezmeny, a jogdij tipusu jovedelemnel irank elo 10%-ot. Fontos a megfelelo jovedelemtipus beazonosítasa!

Illetőségigazolást nem csak magánszemélyek, hanem társaságok részére is kiállít az APEH. (nem csak magánszemélyeknek kell az illetőségüket igazolni) határokat átlépő gazdasági eseményeknél.  (Azért ennél sokkal bonyolultabb és összetettebb a nemzetközi adózás szabályai, csak nagyvonalakban írtam le a valaszt)

Nem tudom, ezzel tudtam-e segíteni.

Üdv:

Hajni 

HAJNALE
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

igazolás a kettős adózás miatt

HozzászólásSzerző: smied » kedd máj. 20, 2008 6:09 pm

 

Az egészhez annyit fúznék, hozzá, hogy én egy olyan magyar cégnél vagyok főkönyvelő akinek van régóta román érdekeltsége és volt alkalmam romániai magyar konyvelőkkel konzultálni. A 10%-os forrásadó levonási kötelezettséget a Code Fiscal (román adóügyi törvény) írja elő. Ebben az foglaltatik, hogy a külföldi illetőségű társaság által romániában végzett szolgáltatás után ezt az összeget le kell vonni.

üdv.

csaba

smied
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

igazolás a kettős adózás miatt

HozzászólásSzerző: betti8013 » szer. dec. 17, 2008 6:41 am

Nekem kérdésem lenne ha valaki tudna segíteni nagyon megköszönném.

Szlovák céghez mennék dolgozni bejelentett munkaszerződéses főállásba, de  itthon dolgoznék nekik. Viszont ők a fizetésemet euróban utalnák nekem a számlámra.

 

KÉrdésem, hogy mi van az adómmal és a tb járulékokkal amiket a bérből szoktak levonni. Azt nekem kell befizetni valahová?

 

köszönöm szépen: 

betti8013
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Előző

Vissza: Nemzetközi adózás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég