Adófórum

Adózási és számviteli információk

Engedményezés háromszögügyletben

Nemzetközi adózás

Engedményezés háromszögügyletben

HozzászólásSzerző: F.Juli » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy háromszögügyletben, ahol a magyar fél a közbenső vevő (német cégtől szerez be gépet, amit elad egy osztrák cégnek), hogyan lehet úgy eljárni, hogy a számlákat mindegyik fél kiállítja, ahogyan kell, de a beszerzett gép ellenértékét az osztrák cég közvetlenül a német cégnek utalhassa át (bankköltségek csökkentése miatt). Kinek és milyen "engedményezést", vagy más elnevezésű iratot kell kiállítania? Szóban egy kollégám úgy tájékoztatott, hogy ez valamilyen formában járható út, de a részleteket nem tudta, viszont én nem igazán tudom, hogy hol nézzek utána.

Előre is köszönöm! F.Juli

F.Juli
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Engedményezés háromszögügyletben

HozzászólásSzerző: M.Éva » csüt. szept. 20, 2007 3:43 pm

Szia Juli! Engedményezési szerződést kell írni a két cégnek ahol leírják, hogy melyik ügyféllel szembeni követelést engedményezi a másik cégre a saját tartozása ellentételezésére, és hogy a különbözettel milyen időszakonként számolnak el. Ebből küldeni kell a harmadik félnek is, és a számlára is célszerű ráírni, hogy a pü. teljesítést a szerződés szerint kéritek.A könyvelésben a szállító- vevöt össze kell vezetni az elszámolási periódusok szerint,erről nektek kellene ilyenkor írni: Engedményezés elszámolása x dátum partner szla szám összeg (vevö), szállító ugyanez, egyenleg összege ( amit kértek átutalni vagy a következő idöszakra átvihető) Nekem is voltak ilyen eseteim. Üdv: Éva
M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Engedményezés háromszögügyletben

HozzászólásSzerző: stamasi » csüt. szept. 20, 2007 5:18 pm

Sziasztok!

Engedményezés: egy követelés jogosultja átruházza a követelését egy harmadik személyre ellenérték fejében vagy ingyenesen.

Itt a háromszögügyletnél:

"B" magyar cég, mint közbenső vevőnek van egy tartozása az "A' német cég felé és egy követelése a "C" osztrák cég felé.

"A" német cég, követelése van a "B" magyar cég felé.

"C" osztrák cég tartozása van a "B" magyar cég felé.

Tehát a "B" magyar cégnek a követelését kell engedményezni az "A" német cég felé.

Hát ez eddig oké, de valahogy  a háromszögügyletnél nekem ez sántít. 

A háromszögügyletben a közbenső vevő kettős szerepben jelenik meg egyrészt termékbeszerzői minőségben a német cégtől, másrészt termékértékesítői minőségben az oszrák cég felé, melyben továbbértékesíti a terméket hasznával növelten. Az adókötelezettséget nem a közbenső vevő magyar, hanem az osztrák cég, a háromszögügylet végső beszerzője teljesíti.

Valahogy úgy érzem, hogy a háromszögügylet lényegéből következően ez a közvetlen utalás, illetve engedményezés nem valósítható meg. Persze lehet, hogy nincs igazam, ezért kérdezném, hogy:

Éva, nálad az említett esetek ilyen háromszögügyletnél fordultak elő? Ha igen kérlek, ha nem gond fejtsd ki ezt bővebben, mert kicsit homályos ez nekem. Köszönöm előre is, ha megteszed!

Üdv.: Szilvi

 

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Engedményezés háromszögügyletben

HozzászólásSzerző: M.Éva » pén. szept. 21, 2007 7:06 am

Szia Szilvi! Nem háromszögügyletnél fordult elő, de ez nem befolyásolja a válaszomat, mert a pénzügyi teljesítés teljesen független az adóügyi dolgoktól, és kérhetem a vevőmet, hogy oda utalja a követelésemet, ahova kérem, neki még megmagyaráznom sem kell, hogy miért.De, hogy az Ő könyvelésében nyoma legyen, hogy x számláját miért y cégnek utalta, azért kell az engedményezési megállapodásból kapnia egy példányt!A szállítómmal (engedményezettel) nekem kell ezek után elszámolnom, illetve a hasznomat megkapnom. Az elszámolás módja csak a kettőnk megállapodása lesz: 1. A vevővel megállapodok, hogy küldjön a pü. teljesítéskor aviso-t. 2/a. A szállító köteles a pénz érkezése után megküldeni az elszámolást és a különbözetet utalni. 2/b. A megkapott aviso-ból én készítem el az elszámolást, elküldöm a szállítónak, és Ő erre fizeti a különbözetet. Én így oldottam meg az én eseteimet. Üdv:Éva
M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Engedményezés háromszögügyletben

HozzászólásSzerző: F.Juli » pén. szept. 21, 2007 9:34 am

Szia Éva!

Ha nem nagy gond, megtennéd, hogy küldenél egy mintát az engedményezés szövegére. Nem csináltam még ilyet és nehogy valami kimaradjon, aminek feltétlenül benne kell lennie.

Nagyon köszönöm:F.Juli deak69@freemail.hu

 

F.Juli
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Engedményezés háromszögügyletben

HozzászólásSzerző: garbo50 » pén. szept. 21, 2007 1:07 pm

Sziasztok!

Nem igazán értem az engedményezés meghatározást én sem a háromszögügyletben, mint ahogy Szilvi írta, engedményezés esetén a jogosult a követelését szerződéssel másra ruházza át.

Az ügyletre vonatkozó néhány gondolat: 

Háromszögügyletre vonatkozó speciális áfa szabály lényege, hogy "B" ország adózójának (a közbenső vevőnek) nem kell "C" országban adóalanyként bejelentkeznie - annak ellenére, hogy "C" országban értékesít -, ha az adókötelezettséget helyette "C" teljesíti a saját tagállamában. "B" adózás alóli mentesülésének feltétele, hogy "B" országban az összesítő nyilatkozatban szerepeltesse az ügyletet, jelölve, hogy abban közbenső vevőként járt el, valamint a számlát a számlázásra vonatkozó szabályok szerint állítsa ki, amelyben utaljon arra, hogy az ügylet utáni adókötelezettséget "C" adózó teljesíti.

Tekintsük át, hogy alakul az ügylet egyes szereplőinek áfa számlázási, bevallási kötelezettsége.

 1.  Ha az ügylet "A" szereplője az, aki belföldön rendelkezik közösségi adószámmal, a következőképpen kell eljárnia. (Az ügylet "A" szereplője az, aki termékértékesítést valósít meg a közbenső vevő, azaz "B" felé.)
      
 "A" közösségen belüli adómentes értékesítést teljesít "B" felé, amelyet a 0765/650-es áfa bevallás megfelelő sorában szerepeltet.

Az értékesítésről kiállított számlában "B"-t tünteti fel vevőként, annak közösségi adószámát is szerepeltetve. "A"-nak ezen kívül a Közösségen belüli értékesítésekről szóló 0760-as számú összesítő nyilatkozatot is be kell nyújtania, abban "B"-t kell feltüntetnie vevőként. Tekintettel arra, hogy az ügyletben nem közbenső vevőként jár el, nem kell a közbenső vevő oszlopban jelölést tennie.
      
 A "C" beszerzőről "A"-nak nem kell nyilatkoznia, hiszen vele nincs áfa tekintetében kapcsolatban. Az összesítő nyilatkozatban a "B"-vel bonyolított értékesítés ellenértékét kell szerepeltetni.
      
 2.   Ha az ügylet "B" szereplője az aki belföldön rendelkezik közösségi adószámmal, a  következőképpen  kell eljárnia. (Az ügylet "B" szereplője az, aki a háromszögügylet közbenső vevőjeként jelenik meg, mivel a terméket beszerzi "A"-tól és értékesíti "C", a végső vevő felé.) A közbenső vevő a háromszögügyletben termékbeszerzői és termékértékesítői szerepet is betölt, de adókötelezettségét nem ő teljesíti, hanem helyette "C".
 Az értékesítésről kiállított számlában vevőként "C"-t kell feltüntetni, szerepeltetve "C" közösségi adószámát és jelölni azt,  hogy "C" az aki a háromszögügylet végső beszerzőjeként az ügylet után adófizetésre kötelezett.
  Ezért a 0765/650-es áfa bevallásban csak a részletező adatok között tüntet fel adatot: egyrészről feltünteti egyik sorban azt az ellenértéket beszerzésként, amelyen "A"-tól megvásárolta a terméket, másrészt azt az ellenértéket a másik sorban amelyen továbbadta "C"-nek. Ezen kívül mind a Közösségen belüli beszerzésekről szóló 0761-es számú összesítő nyilatkozatot (azon "A"-t tüntetve fel eladóként ellenértékként pedig az "A"-val bonyolított ügylet ellenértékét), mint a Közösségen belüli
termékértékesítéseket részletező 0760-as számú összesítő nyilatkozatot (amelyen "C"-t kell szerepeltetnie partnerként, ezért a "C"-vel zajlott értékesítés ellenértékét kell jelentenie) be kell nyújtania.
      
 Fontos, hogy mindkét összesítő nyilatkozaton jelölnie kell, hogy közbenső vevőként járt el.
      
   3.   Amennyiben "C" az aki belföldön közösségi adószámmal rendelkezik, a következőképpen kell eljárnia: (Az ügylet "C" szereplője az, aki végső vevőként beszerzést hajt végre.) Tekintettel arra, hogy "B" adózás alóli mentesülésének feltétel, hogy "C" teljesítse annak adókötelezettségét, "C"-nek egyrészt van "B" helyett egy Közösségen belüli beszerzése, másrészt (szintén "B" helyett) egy belföldi értékesítése. (Hiszen "B" közbenső vevő eladja "C"-nek a terméket, amely belföldi értékesítés lenne, melyre vonatkozó áfa-t "C"-nek kell teljesíteni.) [40.§ (8) bekezdés] Ezért ezen összeg belföldi termékértékesítésként is feltüntetendő a vonatkozó adómértéknek megfelelő sorban. Ugyanezen adóösszeget levonható adóként is szerepeltetni lehet, amennyiben a levonás egyéb feltételei fennállnak [32.§ (1) bekezdés e.) pont].
  Ezen túlmenően azonban Közösségen belüli beszerzés is megvalósul, hiszen a termék más tagállamból kerül belföldre és olyan adózótól szerez be "C", aki "C" országban nem bejelentkezett adóalany [7/A.§ (1) bekezdés] "C" Közösségen belüli beszerzését azonban mentes lesz. Közösségen belüli beszerzésnek minősíti az áfa törvény [29/D.§ (2) bekezdés]. Így "C"-nek a 0765/650-es áfa bevallásban a mentes Közösségen belüli beszerzések között is kell szerepeltetni "B"-vel bonyolított ügylet áfa alapját.

 Szerintem itt mindegyik fél lefedezi magát a nyilatkozatokkal ( 0760-0761), miért van szükség még egy  ilyen engedményezési szerződésre ?( ezt kapcsolt válalkozásoknál már hallottam például) 

De ebben az özön szabályozásban még símán kimaradhatott valami, ami felett elsiklik az ember.Fóleg hogy most van ennek a formának is az ellenőrzési "szezonja", sok hiányosságot tártak fel a  láncértékesítések és háromszögügyletek tekintetében ( zsebbe menőeket is) nem igazán tudja az ember mi a helyes megoldás.

Üdv. 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Engedményezés háromszögügyletben

HozzászólásSzerző: M.Éva » pén. szept. 21, 2007 1:37 pm

Az engedményezési szerződéssel valósul meg az,( hogy Garbónál leírtak 2.pont )az osztrák vevő a német cégnek fizeti meg a magyar számla ellenértékét, a magyar pedig nem fizet a német szállítójának.Ez a felek akarata a pénzügyi teljesítésre, és ezt engedményezéssel lehet végrehajtani, hogy a teljesítések követhetőek és könyvelhetőek legyenek! Én igazán azt nem értem, hogy miért meditáltok az adózáson és bevalláson, ami teljesen független dolog a pénzügyi teljesítéstől?Juli arra keres választ, hogy a három cég elhatározát miképpen lehet megoldani- én a kérdéséből ezt olvasom ki! Juli! Olvastam kérésedet, kedden leszek bent az irodában, előkeresem a szerződést, és elküldöm, sajnos elöbb nem tudom. Üdv:Éva
M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Engedményezés háromszögügyletben

HozzászólásSzerző: Sz.Edit » szomb. szept. 22, 2007 4:47 pm

Sziasztok! Ez az engedményezési ügylet engem is érdekelne, mert eddig mi a bankokat "gazdagítottuk" az átutalások miatt. Úgy látom ez a megoldás nekem is nagyon megfelelne. Éva! Nagyon megköszönném, ha nekem is tudnál egy engedményezési textet küldeni sz.edikee@freemail.hu címre, előre is köszönöm
Sz.Edit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Engedményezés háromszögügyletben

HozzászólásSzerző: F.Juli » vas. szept. 23, 2007 5:28 pm

Szia Éva!

Még nincs elkésve a dolog, fáradozásodat előre is köszönöm!

F.Juli!

F.Juli
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Engedményezés háromszögügyletben

HozzászólásSzerző: F.Juli » kedd szept. 25, 2007 9:18 am

Sziasztok!

Az Éva által leírtak szerint fogok eljárni, ennek ellenére azért "adtam" pontokat Szilvinek és "garbo50"-nek is, mert sokat segítettek elgondolkodni a dolgokon, ill. abban, hogy hogyan kell a számlát kiállítani és a bevallást kitölteni.

Köszönöm: F.Juli

F.Juli
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: Nemzetközi adózás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég