Adófórum

Adózási és számviteli információk

Alvállalkozó

Nemzetközi adózás

Alvállalkozó

HozzászólásSzerző: wagota@freemail.hu » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Tisztelt Fórumozók!

Nemzetközi adózással kapcsolatban két kérdésben szeretném a segítségeteket kérni!

1. Van-e ma jogi, vagy adózási akadálya annak, hogy magyarországi cég, mint fővállalkozó munkát vállal egy németországi cégtől, amely munkát mo-i alvállalkozónak ad tovább.
A munkavégzés helye Németország. Az alvállalkozó a mo-i fővállalkozónak számláz, a kérdés még az is, mit kell tartalmaznia a számlának?

2. Holland székhelyü, közösségi adószámmal rendelkező cég, magyarországi gyárában előállított terméket értékesít mo-i partnerének. Számláját forintban állítja ki. Kérdésem ebben 
az esetben ki fizeti az áfát, és hol. Az áfa bevallásban ez hol szerepel? Vagy milyen bevalláson?

Előre is nagyon köszönöm a segítséget!

wagota@freemail.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:10 am

Alvállalkozó

HozzászólásSzerző: kovalkata » szer. szept. 19, 2007 12:57 pm

Szia!

Sajnos én ezekbe a nemzetközi ügyletekben nem vagyok jártas, de most fel fog kerülni a pörgő kérdések közé a válaszom, és hátha valaki, aki ért a témához ad neked segítő választ.

Láttam, hogy még senki sem válaszolt, ezért próbálkozom, hátha valaki így ezzel a "trükkel" tud majd Neked segíteni.

Üdv. Kata 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Alvállalkozó

HozzászólásSzerző: stamasi » szer. szept. 19, 2007 1:20 pm

Sziasztok!

1. Közösségen belüli szolgáltatásról van szó.

Fő szabály szerint a szolgáltatás teljesítési helye belföld, ha a szolgáltatásnyújtó székhelye, illetve teljesítéssel legközvetlenebbül érintett telephelye belföd, tekintet nélkül arra, hogy a teljesítés ténylegesen hol történik, illetve attól is függetlenül, hogy a megrendelő másik tagállamban vagy harmadik országban nyilvántartásba vett adóalany -e. Ebből következően belföldi áfakulcsot kell felszámítani. Ha például építőipari tevékenységről van szó, akkor 20 % áfával kell a számlát kiállítani a fővállalkozónak, valamint az alvállalkozó a fővállalkozó felé is 20 % áfával állítja ki a számláját.

Ez alól kivételek az áfa tv. 15 §-ában található szolgáltatásokra vannak. Mert ha olyan szolgátatásról van szó, ami kivételként nevesített, akkor nem kell áfát felszámítani.

2. Holland cégtől termékbeszerzés:

Véleményem szerint áfa köteles, mivel a terméket nem szállítják sehova.

Közösségen belüli beszerzés során a beszerzőnek a beszerzett termékre vonatkozó áfakulcs alapján kell az áfabevallásában a fizetendő adót elszámolni. Amennyiben adóköteles tevékenységéhez használja az adóalany a terméket, és a levonás egyéb feltételei is teljesülnek, ugyanazon elszámolási időszakban levonaható adóként is szerepltethető az áfa.

Üdv.: Szilvi

 

 

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Alvállalkozó

HozzászólásSzerző: Cityt » szer. szept. 19, 2007 2:35 pm

Sziasztok,

 

1. Ha Németország a munkavégzés helye, akkor német ÁFA lesz, nem (pl. ingatlan)?

2. Az áru útja Magyarország => Magyarország, tehát magyar ÁFA. Nem az illetékesség (holland cég => magyar cég) dönti el.

 

Üdv,

Cityt

Cityt
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Alvállalkozó

HozzászólásSzerző: wagota@freemail.hu » csüt. okt. 04, 2007 8:19 am

Kedves Forumozók!

Köszönöm a válaszokat, és elnézést a késői reagálásért, kisebb eü. bajjal kínlódtam.
Kedves Szilvi! Hasonlóképpen értelmeztem az áfa törvényt, vagyis
az alvállalkozó áfá-s számlát fog kiállítani a fővállalkozó felé, függetlenül a munkavégzés helyétől, valóban építőipari tevékenységgel kapcsolatban.
A holland cégtől való beszerzést pedig áfa köt. tevékenységhez használja, pontosabban tovább értékesíti, így én is betettem mind a fizetendő, mind a levonható áfába. Remélem jól!
Köszönöm még egyszer a segítséget!
Üdv:  Csilla
wagota@freemail.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:10 am


Vissza: Nemzetközi adózás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég