Adófórum

Adózási és számviteli információk

Írorszagi, és otthoni adózással kapcsolatos kérdés

Nemzetközi adózás

Írorszagi, és otthoni adózással kapcsolatos kérdés

HozzászólásSzerző: virag_szal » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

 Találtam egy cikket az interneten, ami kicsit nyugtalanít, erre keresnék választ. Ha jól tudom, 99-es a Magyarország-Írország közötti egyezmény létrejöttének ideje, és ez a cikk is 99-es. Nem tudom h ez után, vagy előtt változtak a dolgok. A cikk: http://www.apeh.hu/print/adoinfo/birosagiesetek/kulf_11k31518.html

A kérdésem egyrészt az EHO-ra vonatkozik, hogy létezik-e ilyen tv., mely szerint a külföldi jövedelmem után is kell otthon 11%-os EHOt fizetni.

 A másik, meg hogy azt írja, hogy a belföldi és külföldi jövedelmet összevontan kell venni, és átlagos adókulcs alapján kiszámolni az adót. Én nem töltök itt egy évet, és emiatt nem fizetek kint adót (minimálbér alatti így a jövedelmem). Ez ugye nem jelenti azt, h otthon viszont kéne? 

Megtaláltam ezt a bizonyos 1999. évi XI. tvt is, de nem tudok mit kihámozni belőle. http://www.complex.hu/kzldat/t9900011.htm/t9900011.htm

Aki tud, vagy adózott már otthon hasonlóan, ossza meg véleményét!

 Köszönöm:

Virag

 

 

virag_szal
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Írorszagi, és otthoni adózással kapcsolatos kérdés

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » kedd aug. 21, 2007 1:36 pm

Az általad idézett első cikknek már az első mondata csak félig igaz, (hiába az Apeh adta ki), mert külön kell vizsgálni az SZJA szerinti illetőséget és a TBJ szerinti illetőséget.

SZJA-ban belföldi illetőségű vagy, mivel Mo-on élsz. Mivel Írországgal van ez a kettős adózást kizáró egyezmény, ezért az Írországi jövedelmet az Adóterhet nem viselő járandóságok sorban kell feltüntetni, a ráeső adó pedig levonható. Ha nincs Mo-i jövedelmet, akkor végül a Mo-on fizetendő adó 0 lesz, de az adóbevallást évente be kell adni.

Az Eho kicsit bonyolultabban megfejthető (több törvényen át vezet az út), de a lényeg, hogy a nem Mo-on élő magyar állampolgárnak nem kell megfizetnie. Ha nem élsz Mo-on, a külföldön szerzett jövedelemre nem kell Eho-t fizetni, mert nem vagy TBJ szerint belföldi illetőségű.

Remélem, tudtam segíteni.  

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Írorszagi, és otthoni adózással kapcsolatos kérdés

HozzászólásSzerző: virag_szal » kedd aug. 21, 2007 2:26 pm

Anikó, köszönöm a választ, remélem így is van. Régen még volt egy 182 napos "szabály" is, vagyis az dönti el, hogy hova adózol, hogy melyik országban töltöd a több időt. Májusig dolgoztam otthon, szóval nekem ez a 2007-es év mindenképp vegyes lesz. De a Te válaszodból kiindulva, akkor én annyi EHOt vagyok köteles otthon fizetni, amennyit otthon dolgoztam.

És mit jelent az, hogy összevonva kell az adóalapot figyelembevenni (külföldi és belföldi jövedelem együtt), és átlagos adókulcsot alkalmazni? Vagy ez már esetleg nem így van?

Köszönöm

V.

virag_szal
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Írorszagi, és otthoni adózással kapcsolatos kérdés

HozzászólásSzerző: stamasi » kedd aug. 21, 2007 2:32 pm

Szia Virág!

Az összevont adózás azt jelenti, hogy amikor készíted az adóbevallásodat, akkor a kinti jövedelmedet az adóterhet nem viselő járandóság sorában kell feltüntetni, amely sor szintén az összevont adóalap része. Ezek után a belföldön szerzett jövedelmed, valamint a kinti jövedelmed együttes összege után kell az adót kiszámolni, majd a kinti jövedelemre eső adót le kell vonni a számított adóból.

Üdv.: Szilvi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Írorszagi, és otthoni adózással kapcsolatos kérdés

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » kedd aug. 21, 2007 2:46 pm

Az átlagadókulcsos számítás csak akkor jön be a képbe, ha olyan országból szerzel jövedelmet, mellyel nincs Mo-nak kettős adóztatást kizáró egyezménye. Írországgal azonban van, ezért marad az "Adóterhet nem viselő járandóság" című kategória.

Ami az Eho-t illeti, a Mo-on szerzett jövedelmed, ha kifizetőtől származott, már Ehó-zott (kivéve ha nem lehetett levonni az eho-t, mint pl tárgyjutalom esetében vagy ha kp helyett értékpapírban fizették ki a járandóságot, de gondolom, nem ilyen esetek forogtak fenn). Van más Eho-s eset is, de ha alkalmazottként vagy megbízással szereztél jövedelmet, akkor további Eho-t nem kell fizetned.

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Írorszagi, és otthoni adózással kapcsolatos kérdés

HozzászólásSzerző: garbo50 » kedd aug. 21, 2007 2:54 pm

Sziasztok!

Nem akarok félre informálni senkit, mert ez nem az én napom, de a 11 %-os eho az összevontan adózó jövedelmekre vonatkozik, Virágnak azonban azért nem kell az Írországi jövedelem után ilyet fizetnie, mivel adóterhet nem viselő járandóság az egyezmény jóvoltából a kapott jövedelme , mint ahogy Anikó és Szilvi írta. Az itthoni jövedelem után is csak akkor van a 11 % os fizetési kötelezettség, ha ezekbe a kategóriákba tartozik a  jövedelem, ha munkabér tételes ( 1950) eho terheli.

A 183 napos szabály most is él.

Üdv. 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Írorszagi, és otthoni adózással kapcsolatos kérdés

HozzászólásSzerző: virag_szal » kedd aug. 21, 2007 2:59 pm

Szilvi, Anikó köszönöm a válaszotokat.

Akkor azért kavart meg engem ez a dolog, mert 99-es esetet mutat be, és valószínű akkor még nem volt érvényben ez a kettős adóztatásos dolog?

Májusig a kifizető levonta az EHO-t, azzal nincs gond, odáig minden rendben. Csak az itteni jövedelmem után ne kelljen haza fizetnem. (mint ahogy a fenti cikkben szerepelt)

Sajnos olyan kevés infóm van ezekről, és még az internet sem mindig támpont. És nem szeretném, hogy hátrányosan érintsen az, ha majd év végén föltüntetem, hogy volt máshonnan is jövedelmem:)

Köszönöm

V. 

 

virag_szal
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Írorszagi, és otthoni adózással kapcsolatos kérdés

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » kedd aug. 21, 2007 4:32 pm

99-ben már valószínűleg érvényben volt ez a megkülönböztetés, de a bemutatott bírósági ügy szövegezéséből számomra az derül ki, hogy az illető (végig vagy főleg) Mo-on élt, bár több országban szerzett jövedelmet, melyekkel nincs egyezmény.

Arra jó, ha felkészülsz, hogy az írrországi jövedelmed adóterhet ugyan nem visel, de a bevallás természetéből következik, hogy megemeli az adóalapot esetleg a magasabb adósávba, és ha eddig az alacsonyabb sávban voltál, akkor az adóbevallással egyidejűleg pótlólagos befizetési kötelezettség keletkezik. Ennyiben hátrányosan érinthet téged a dolog, de most legalább 10 hónappal előre tudod.

Garbo50 felvetésére: az adóterhet nem viselő is az Összevont adóalap része, de az Eho tv. szerint a 11 %-os eho az "adóelőlegnél figyelembe vett összeg után fizetendő" Eho 3.§ (1) a) szerint, itt pedig nincs előlegfizetési kötelezettség, mivel Írországban adózik a jövedelem.

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Írorszagi, és otthoni adózással kapcsolatos kérdés

HozzászólásSzerző: virag_szal » szer. aug. 22, 2007 7:33 am

 

Köszönöm mindenkinek a segítséget. Azt hiszem konkrét számokkal tisztábban látnék.

 Anikó, ezt a magasabb adósávos dolgot nem igazán értem.

Májusig mondjuk kerestem 1,5 millió ft bruttót (ha ez lenne az egész éves fizum, még vissza is kéne, hogy kapjak az Apehtól, mivel az 1,7 millió alatt maradok). Ehhez mondjuk hozzájönne 4 millió ft nak megfelelő összeg külföldről. (és itt nem vontak tőlem adót, mert ugye itt is tört évem van, és nem éri el éves szinten a minimálbért). Ilyenkor mi van? Kijön, hogy összesen kerestem 5,5 milliót, melyből a befizetett SZJA-m kb 300 000 ft, és ez így jól van? Akkor minek nekik ez a plusz sor, ha nincs "követekezménye"?

Köszönöm

V.

virag_szal
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Írorszagi, és otthoni adózással kapcsolatos kérdés

HozzászólásSzerző: stamasi » szer. aug. 22, 2007 7:49 am

Szia Virág!

Kokrét példa azámokkal:

Havi magyarországi jövedelem                               420.000

Havi adóterhet nem viselő járandóság (kinti bér):     450.000

Összes jövedelem:                                               870.000

Éves adó: 870.000 x 0,18 = 156.600

Levonandó az adóterhet nem viselő járandóságra jutó éves adó: 450.000x0,18 = 81.000

Tehát 156.600 - 81.000 = 75.600 az éves adó, ebből lehet figyelembe venni, ha jár az adókedvezményeket.

Üdv.: Szilvi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Következő

Vissza: Nemzetközi adózás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég