Adófórum

Adózási és számviteli információk

Nyugdíjas társas vállalkozó járuléka

Nemzetközi adózás

Nyugdíjas társas vállalkozó járuléka

HozzászólásSzerző: hmariann75 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Abban szeretném a segítségeteket kérni, hogy van egy betéti társaság mely 3 tagja közül 2 nyugdíjas. minden hónapban meg lett fizetve a 6390 ft eb hozzájárulás. Eddig csak nyugdíjasként be be néztek a vállalkozásukba. a harmadik pedig dolgozott. Most úgy gondolták, hogy az idén egy keveset időnként nagyobb meló esetén bemennének dolgozni (nem rendszeresen.) Mi lenne a helyes eljárás részükre... fizetés ...tiszteletdíj ...stb , és mennyit kell ezek után fizetniük Én úgy gondolom hogy 10% nyugdíjjárulék és továbbra is az Eb járulék? Jól gondolom? ők kb fejenként 25-30eft -ot szeretnének kivenni. (továbbá azt szeretném megkérdezni, hogy ilyen esetben neki9k kell jelenlét9i í9vt vezetniük???? Ilyen esetem még nem volt.
A válaszokat előre is köszönöm !!! És még annyi hogy 60-évesek 41 év munkaviszony alapján számolták ki 2011-ben a nyugdíjukat.
hmariann75
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Nyugdíjas társas vállalkozó járuléka

HozzászólásSzerző: mazsi5 » szer. jan. 30, 2013 7:10 pm

Szia Mariann! Először is azt kellene megnézni és eldönteni:, hogy ezek a nyugdíjas emberek, akik a Bt. tagjai: van-e tagi személyes munkavégzési/közreműködési kötelezettségük (társasági szerződés, vagy tagok megállapodásán alapulva)

Ha van ilyen közreműködési kötelezettség (és most nem kavarnék még azzal, hogy ha a tagnak nincs tagi személyes közreműködési kötelezettsége, de ő az üzletvezető , akkor az üzletvezetősége okán is minősülhet társasvállalkozónak, ha az üzletvezetést nem munkaviszonyban látja el)------------ akkor, ha az adott személy nyugdíj melletti társasvállalkozó. un. kieg.tev.társasvállalkozó, akkor a Bt-nek van az illető tag(ok) után 2013-ban havi 6.660 Ft eü.szolg.járulék fizetési kötelezettsége díjazás hiányában is,( feltéve, hogy adott kieg.tev.társasvállalkozó után máshol ez még nincs fizetve..)

Ha a kieg.tev.társ.vállalkozói jogviszonyban díjazást is kap az illető, akkor az un. nem ön álló tev.jövedelem: 16% SZJA előleget kell vonni belőle, valamint 10% nyugdíjjárulékot és ebben az esetben is a Bt. fizeti utána a 6.660 Ft eü.szolg.járulékot (ha máshol nem fizetnek még eü.szolg.járulékot utána). Más levonás, fizetni való a kieg.tev.társ.váll.-val kapcsolatban nincs.

Ha ezek a tagok tagi közreműködés keretében (társasvállalkozói jogviszony) dolgoznak a Bt-ben.. jelenléti nem kell (nem Mt.szerinti munkaviszony), a díjazás elnevezése lehet tagi közreműködői díj (ez nem tiszteletdíj!).

Amelyik tagnak nincs tagi közreműködési kötelezettsége.. az ha megbízási szerződéssel végez el valamit (amire megbízási egyáltalán köthető), vagy akár részmunkaidőben munkaviszonyban.. azokra más-más járulékozás, stb. vonatkozik a jogviszony fajtájának megfelelően.

Üdv.
mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Nyugdíjas társas vállalkozó járuléka

HozzászólásSzerző: mazsi5 » szer. jan. 30, 2013 7:18 pm

Úgy látom, hogy közben módosítottál a kérdésen.. Nekem az a gyanúm, hogy mivel most azt írod a kérdés végén, hogy 60 évesek és 2011-ben lettek nyugdíjasok... Ha csak nem a nők 40 éves... jogon mentek nyugdíjba 2011-ben, akkor ők valószínűleg már 2012. január 01-től nem minősülnek nyugdíjasnak.. csak korhatár előtti ellátásban részesülőnek.. tehát ha 2012-ben társasvállalkozói jogviszonyban működtek közre a Bt-ben, és csak korhatár előtti ellátásban részesülőnek minősültek, akkor őket 2012.01.01-től nem lehetett kieg.tev.társasavállalkozóként kezelni.

Javaslom konzultálj a Bt. könyvelőjével.. Üdv.
mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Nyugdíjas társas vállalkozó járuléka

HozzászólásSzerző: hmariann75 » szer. jan. 30, 2013 7:25 pm

Igazából ők elmentek nyugdíjba és nem csináltak semmit élvezték a 40 év munkaviszony után az édes pihenést kijelentkeztek a bt-ből munkavégzés alól de végleg nem akartak kilépni ezért fizették a 6390-ft-ot. Az a baj hogy minden könyvelő másként látja ezt a dolgot már megkérdeztem vagy 3--at ezért gondoltam hogy itt kérek segítséget. Most viszont egy pár órára beugranának és erre keresném a választ hogy most mit kell csinálniuk fizetniük . Ezek szerint 2012-ben ha nem volt a bt-ből fizetésük semmi akkor is kellett volna valamit fizetniük. ?????
hmariann75
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Nyugdíjas társas vállalkozó járuléka

HozzászólásSzerző: mazsi5 » szer. jan. 30, 2013 7:59 pm

Az, hogy valaki hogyan élvezte a az addig nyugdíjnak minősülő helyzetet.. az lényegtelen abból a szempontból, hogy aki korábban nyugdíjas volt, az már nem mind minősül nyugdíjasnak 2012. január 01-től..

Az is biztos - hogy most eltekintve azoktól, akik magánszemélyként kötelesek eü.szolg.járulékot fizetni - eü.szolg.járulékot: 2012-ben 6.390 Ft/hó.. 2013-ban 6.660 Ft/hó azt a kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozónak,valamint a kieg.tev.társasvállalkozó foglalkoztatónak kellett/kell fizetnie.

Nem tudok jobbat: tisztázni kell, hogy 2012-ben melyik tagnak volt meddig tagi közreműködési kötelezettsége, milyen jogviszonyúnak minősült a beltag üzletvezető.. stb.
Mielőtt regény kerekedne: javaslom tanulmányozd a NAV portálon fenn lévő (még 2012.!!)tájékoztatót.. eléggé közérthetően van szövegezve.

Az helyzet, hogy azt nem lehet másként látni, hogy valaki a 2012.01.01-től hatályos törvények alapján nyugdíjasnak minősül-e, vagy csak korhatár előtti ellátásban részesülőnek.., s azt sem lehet másként látni, hogy a különböző munkavégzési jogviszonyokban ki után, milyen járulék,szoc.h.adó,stb. kötelezettségek vannak. Az viszont biztos, hogy konkrét választ csak konkrét kérdésre lehet adni. Az rendben van, hogy itt kérsz segítséget, de mivel azt kérdezed, hogy mi lenne a célszerű és az után mennyit kellene fizetni.. először tisztázni kellene, hogy az adott személy pld-ul akkor nyugdíjasnak minősül-e, vagy sem, s milyen jogviszony jöhetne szóba.

Az is egyértelmű, hogy ha adott tagnak nincs tagi személyes közreműködési kötelezettsége, semmiféle munkavégzési, vezető tisztségviselői jogviszonyban nem áll a Bt-vel.. csak egy befektető tulajdonos, aki alkalmasint osztalékra jogosult.. az után a sima tag után akkor sem volt és most sincs eü.szolg.járulék fizetési kötelezettsége a Bt-nek.

Szerintem, ha a tagoknak nincs tagi szem.közreműködési kötelezettségük, de alkalmasint néha dolgoznának pár órát, akkor arra ott van az "egyszerűsített foglalkoztatás alkalmi munka"-- már, ha adott erre a lehetőség a Bt-nél. A Bt.üzletvezető tag esetében szintén tisztázandó, hogy van-e tagi szem.közreműködési kötelezettsége, az üzletvezetőséget milyen jogviszonyban látja el (munkaviszony, v.megbízásos a Gt.szerint)

javaslom ezt tanulmányozd, mielőtt pontosítanád a kérdésedet:
nav.gov.hu/data/cms219375/12_A_tarsas_vallalkozasok_...pdf

üdv.

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Nyugdíjas társas vállalkozó járuléka

HozzászólásSzerző: hmariann75 » szer. jan. 30, 2013 8:44 pm

Megkérdeztem .............és ügyvezető tisztséget tölt be csak aláír de nem vett fel fizetést mert nem dolgozott..... eddig.......... ezért fizetett 6390 2012-ben most szeretne dolgozni pár órát fizetést kivenni és járulékot fizetni továbbá korkedvezményes nyugdíjban részesül mert 41 év szolgálati idővel rendelkezik, és 60 éves......
hmariann75
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Nyugdíjas társas vállalkozó járuléka

HozzászólásSzerző: mazsi5 » szer. jan. 30, 2013 10:30 pm

Kedves Mariann! Szerintem parttalan eszmecserét folytatunk így..

Bt-ben nem tölthet be ügyvezetői tisztséget, mert a Bt-nél a cég képviseletre jogosultját nem ügyvezetőnek, hanem üzletvezetőnek hívja a gazdasági társaságokról szóló törvény..

A képviselet ellátása és a cégben való munkavégzés nem ugyanaz a kategória.
H az a tag - feltételezhetően a Bt. beltagja - az üzletvezető/képviseletre jogosult ami nem azonos a tagi személyes közreműködéssel:
akkor először is meg kell állapítani, hogy van-e az üzletvezetés/képviselet ellátása mellett tagi személyes közreműködési kötelezettsége..
Aztán, ha ez a tag 2012.01.01 előtt nyugdíjas volt, akkor 2012-től vajon mi:

2012.01.01-től változás a korábbi nyugdíjas státuszt illetően:

"A változás nem érinti, tehát továbbra is saját jogú nyugdíjasnak kell tekinteni az öregségi nyugdíjban részesülő személyt, vagyis

aki a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt elérte (1949. évben vagy azt megelőzően született),

életkorától függetlenül azt a nőt, akinek 40 év jogosultsági idő alapján állapítottak meg öregségi nyugdíjat,

az 1954. évben vagy azt megelőzően született szolgálati nyugdíjban részesülő személyt,

a rehabilitációs járadékost, illetve

a fent hivatkozott valamely ellátásban részesülő személyt.

A saját jogú nyugdíjas kategóriából kikerülnek azok a személyek, akik 2011. december 31-éig korengedményes nyugdíjban, előnyugdíjban, bányásznyugdíjban, szolgálati nyugdíjban részesültek, de nyugdíjuk az öregségi nyugdíjkorhatár el nem érése miatt 2012. január 1-jével átminősül korhatár előtti ellátássá, szolgálati járandósággá. A változás érinti a rokkantsági nyugdíjban, baleseti rokkantsági nyugdíjban részesülőket is, akik egészségi állapotuk miatt rehabilitációs illetve rokkantsági ellátásra szerezhetnek jogosultságot.

Természetesen amennyiben a fent említett ellátásban részesülő személy eléri az öregségi nyugdíjkorhatárt, és öregségi nyugdíjra válik jogosulttá, társadalombiztosítási szempontból újból saját jogú nyugdíjassá válik."

------- tehát nem mindegy, hogy a Te embered 54-ben, vagy azt megelőzően született szolgálati nyugdíjban részesülő-e, vagy olyan NŐ, akinek 40 év jogosultsági idő alapján állapítottak meg öregségi nyugdíjat.. ,mert akkor 2012-től is nyugdíjasnak minősül ... aki pedig nyugdíjasként társasvállalkozó, az kieg.tev.társasvállalkozónak minősül.. (eü.szolg.járulékos..)

Ha ez a Bt. képviseletet ellátó tag, nem csak a képviseletet látná el, hanem dolgozna is a Bt.tevékenységében.., akkor ezt vélhetően csak tagi személyes közreműködés keretében tehetné ...társasvállalkozói jogviszonyban. (Bt.beltagja külön előírások betartása mellett létesíthet a saját társaságával munkaviszonyt..)

Akár így, akár úgy... vagy un. főfoglalkozású társasvállalkozóként, vagy ha nyugdíjasnak minősül, akkor kieg.tev.társasvállalkozóként ..személyesen közreműködő tag, vagy, ha ez kizárt, akkor üzletvezetői "tisztsége" miatt.

2012-től minden attól volt hangos, hogy a korábban ilyen-olyan nyugdíj az 2012.jan.01-et követően nyugdíjnak minősül-e, vagy korhatár előtti ellátásnak..
Ezt rövid úton eldönthetitek: a képviselő megmutatja a papírját arról, hogy milyen ellátást kapott 2012-ben, mit kap most.

Üdv.
mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Nyugdíjas társas vállalkozó járuléka

HozzászólásSzerző: hmariann75 » szer. jan. 30, 2013 11:42 pm

Nagyon nagyon rendes vagy hogy ily teljes körű választ adsz számomra. Köszönöm szépen.
Az én emberkém nő és 1954. 4. hóban született 2011-ben 40 év szolgálati idő miatt kapta meg a nyugdíjat. Bevallásában 1208-ban a kód 02-53 -as szrepel. valamint a bt-ben képviseletet lát el.
Mivel 3 tag van mindhárom beltag mint írtam ebből 1 még nem nyugdíjas ő dolgozik . mivel kicsi a bolt így 1 embert is alig tart már el ezért a nyugdíjasok nem dolgoznak, azaz a "képviseletre jogosult nyugdíjas" aki (54-es születésű... személyesen nem működik közre, csak aláírta az átutalásokat havonta a járulékhoz........

És itt vetődött fel bennem az hogy most akkor neki 2012-ben elég volt a 6390 ft vagy kellett volna valamit még fizetni. Akkor neki le kellene mondani az üzletvezetésről ????? hogy nyugdíjas maradhasson ( ne haragudj hogy értetlenkedek de én könyvelő bojtár lennék egy nagy szakmai tudású könyvelő mellett aki hirtelen elhalálozott és így az emberkék most engem kértek meg hogy zárjam le az évet, mert így senki nem akarja átvenni őket .Én pedig szeretném jól megoldani a feladatot ilyen pedig még nem volt . De valőszínűleg nem csak egy kezdőnek okoz gondot mert mint írtam 3 könyvelő 2 félét mondott és mindkettőnek irodája van. Én pedig tutira akartam menni.)
hmariann75
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Nyugdíjas társas vállalkozó járuléka

HozzászólásSzerző: mazsi5 » csüt. jan. 31, 2013 12:00 am

Hát ezt már hamarabb is rövidebbre zárhattuk volna..
Az amelyik Nőként a anők 40 éves... ment nyugdíjba 2011-ben ő továbbra is nyugdíjasnak minősül 2012.01.01-től is.
Ez a nő, lehet akár tagi személyesen közreműködő tagként kieg.tev.társasvállalkozó. (annyit dolgozhat, amennyit csak bír.. ezt teheti ingyen is, vagy a tagokkal való való megállapodásban szerepelő közreműködői díj ellenében),

ha nincs és nem is akar tagi személyes közreműködést, akkor az üzletvezetősége=képviselet ellátása okán minősül kieg.tev.társasvállakozónak... Akár egyik, akár másik ok miatt minősül kieg.tev.társ.vállalkozónak: a havi eü.szolg.járulék fizetésnek a Bt. eleget kell, hogy tegyen. Fentebb már leírtam, hogy a kieg.tv.társ.váll-val kapcsolatban mit kell fizetni,levonni.. (tehát, ha a kisboltban ő ténykedik egyébként, akkor mindenképpen az célszerű: ha van tagi személyes közreműködési kötelezettsége)

--------- a másik két tag, akikről azt írod, hogy ők is beltagok... az ki van zárva, hiszen Bt. csak úgy alakulhat, hogy annak legalább egy kültagjának lenni kell.. úgy, hogy erről a másik két tulajdonosról talán először tisztázni kellene, hogy valóban ezek között is van-e beltag és melyik a a beltag, aki nyugdíjas, vagy amelyik nem.. és aki szerinted nyugdíjas, az tényleg nyugdíjasnak minősül-e?

Üdv.

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Nyugdíjas társas vállalkozó járuléka

HozzászólásSzerző: hmariann75 » csüt. jan. 31, 2013 12:31 am

3 beltag van és 1 kültag a kültaggal azért nem foglalkoztam idáig mert itt elsősorban azzal a képviseletre jogosult beltaggal volt a bajom akiről nem tudtam eldönteni hogy csinálhatja e a képviseletet kieg nyugdíjasként vagy sem. a másik beltag is nyugdíjas de ő semmilyen vezető/képviselő posztot nem tölt be 40év szolgálati idő plusz 55-ös születés. A harmadik pedig 60-as születésű na Ő dolgozik éjjel nappal és van egy kültag valamelyik férje. .....
A történetem röviden ennyi volt .........

Mégegyszer nagyon köszönöm nagyon hálás vagyok neked rengeteget tanultam most tőled... Most e pár óra alatt rengeteget olvastam utána itt a neten. és a segítségeddel kielégítő választ kaptam.............
hmariann75
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: Nemzetközi adózás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég