Adófórum

Adózási és számviteli információk

Fuvarozó külföldi tankolás ÁFA-ja

Nemzetközi adózás

Fuvarozó külföldi tankolás ÁFA-ja

HozzászólásSzerző: holeta » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Tisztelt Fórum! Van egy belföldi Kft, nemzetközi fuvarozással foglalkozik. OMV kártyával tankol belföldön és külföldön is. Az OMV havonta küldi a számlákat, van magyar és német számla, melyekhez egy összesítőt készít, amin felhívja a figyelmet, hogy ÁFA elszámolásra nem alkalmas. (A külföldi tankolások Ausztriában és Németországban történnek). Ezeknek  a külföldi tankolás számláknak az ÁFA tartalma levonható-e vagy sem? Ez az Unión belüli termékbeszerzésnek minősül? Jelenleg egy szlovák cégnek küldik a számlákat, és így állítólag vissza fogják kapni az ÁFA-t. Nem teljesen értem, hogy milyen módon, és ha így visszakaphatja, akkor belföldön miért nem? Ha valaki tud erről valamit, kérem segítsen. Köszönettel: Erzsike.
holeta
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Fuvarozó külföldi tankolás ÁFA-ja

HozzászólásSzerző: NErika » csüt. márc. 29, 2007 8:23 am

Szia! 

  • külföldi Áfa

Egy hasonlókérdésre ezt a választ találtam:

Kérdés: Egy teherfuvarozással foglalkozó cég mindig egy nemzetközi hálózat kútjánál tankol a társaság által kibocsátott kártyával. Havi összesítés alapján fizet átutalással. Történt pedig, hogy a fuvarozó Szlovéniában is tankolt, ennél a hálózatnál. A havi összesítőben az DEBIT megnevezéssel szerepelt, a számlán 0 % áfával. Sem az eladónak, sem a vevőnek nem szerepel rajta nemzetközi adószáma, ráadásul az összesítőn eladóként a bécsi székhely van feltüntetve. Ez milyen beszerzésnek minősül? Ki fizeti az áfát? Hogyan kell ezt bevallani?

A kérdésfelvetésben szereplő információ kevés a konstrukció megítéléséhez. Főszabályként a helyes eljárás valóban az volna, hogy Szlovéniában az ottani áfa terhelje a beszerzést, de azonnal meghatalmazást lehetne adni valakinek arra, hogy a szlovén adóhatóságnál eljárva a fuvarozó mint külföldön nyilvántartásba vett vállalkozó helyett az áfát visszatéríttesse.

(Számviteli levelek, 2005. 06. 09., 10. oldal)

Nem üzemanyaggal kapcsolatban, de hasonlóan kezelünk egy ügyletet mi is. Az áfa-t követelésként külön tartjuk nyilván, mert megbízást adtunk a visszaigénylésére. Szerintem a visszaigénylésre a megbízást a ti cégeteknek kéne adni, mert csak úgy lehetne könyvelni.

  •  belföldi Áfa

Az OMV gyakorlatát nem ismerem. Igazából ez nem számla? Nem felel meg az Áfa tv számla előírásainak?  Mi az akadálya annak hogy a belföldi számlák Áfa tartalmát (gondolom gázolaj) visszaigényeld?

Üdv Erika 

NErika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Fuvarozó külföldi tankolás ÁFA-ja

HozzászólásSzerző: NErika » csüt. márc. 29, 2007 8:36 am

 

 Most láttam, hogy volt ez már kérdés itt aFórumon:

http://www.adoforum.hu/?fejezet=60&alfejezet=14&channel_id=5&topic_id=189

nem tudom rakadsz-e, ezt a két választ elfogadta a kérdező:

""Sziasztok!

Elmondom az én fuvarosom,hogyan járt el. Kártyára tankolnak a söförök, 2 hetente kapjuk az elszámolást az ügyfelemet képviselő mo-i telephellyel rendelkező cégtől. Ezekben a számlákban feltünteti az egyes tagállamok áfa kulcsaival megfizetett adót, ezen bruttó összeget számolom el kiadáskásként. Amikor a kint megfizette áfa eléri azt a bizonyos limitet,akkor lehet az EU-s tagállamból visszaigényelni az áfát. 2 dologt tehet, vagy kint bejelnetkezik adóalanyként és úgy igényli vissza az áfát, vagy megbíz egy ezzel foglalkozó céget, aki a nevében eljár és intézi ezeket az ügyeket, igényli vissza az áfát megfelelő jutalék ellenében.

Ennek a cégnek le kell adni a szlak másolatát, aztán már ők tudják, hogy hogyan dolgoznak. Az a tapasztalatunk, hogy elteli legalább 1 év mire visszautalják az EU-ban megfizetett áfát, ami bevétel lesz!

Annak idején leveleztem az apeh-al ebben a témában, amint lesz időm,akkor bemásolom ide a kérdést-választ!

De ha Adó újság előfizetők vagytok, akkor ebben a témában sok választ találhattok a netes keresőben.

Üdv:Gabó """

""Szia

Azzal, hogy közösségi adószámmal rendelkezel, még nem minden más tagállamból történő beszerzés lesz áfa törvény szerint értelmezhető közösségen belüli beszerzés, ahol az áfát a saját bevallásodban fizetendőként ill. feltételek esetén levonhatóként is feltünteted.

Ha bármely más tagállam területén vásárolsz (áruházban, üzemanyagkútnál) áfás számlát kell kérned és a kiállító országában érvényes szabályok alapján, az ottani adóhatóságtól igényelheted vissza.

1. Adóvisszatérítés a tagállamban nem nyilvántartott adóalany részére A 8. áfa-irányelv (a Tanács 1979. december 6-i 79/1072/EGK irányelve az ország területén nem nyilvántartott adóalanyok áfa-visszatérítésének szabályairól) részletesen szabályozza a Közösségből származó, de más tagállamban nyilvántartott adóalanyok számára adható adó-visszatérítést.  AlanyokEzek a vállalkozások nem állnak állandó kapcsolatban a másik tagállam adóhatóságával, ott adófizetési kötelezettségük nincs, így a szokásos úton nem gyakorolhatják adólevonási jogukat.A visszatérítésre azok az adóalanyok jogosultak, akik a visszatérítés tagállamában sem székhellyel, sem állandó telephellyel nem rendelkeznek, és a kérdéses időszakban nem végeztek gazdasági tevékenységet ebben a tagállamban.            Igénylés módjaA visszatérítési igényt az erre rendszeresített formanyomtatványon kell a visszatérítés tagállamának adóhatóságához eljuttatni, csatolva az igényt alátámasztó számlák és más dokumentumok eredeti példányait. Szintén mellékelni kell egy igazolást a hazai adóhatóságától arról, hogy az igénylő vállalkozás abban a tagállamban alanya az áfa-nak. (évente egyszer)Az igényeket legkésőbb a tárgyévet követő június 30-ig kell a visszatérítés tagállamának adóhatóságához benyújtani. VisszatérítésA visszatérítést végző adóhatóságnak az igény hiánytalan beérkezésétől számított hat hónapon belül kell meghoznia határozatát. A jogosan visszaigényelt adó kifizetésének is meg kell történnie ugyanilyen határidőn belül.

Remélem segítettem!"""

 

Üdv Erika 

 

 

 

NErika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Fuvarozó külföldi tankolás ÁFA-ja

HozzászólásSzerző: holeta » csüt. márc. 29, 2007 11:15 am

Kedves Erika! Köszönöm a segítségedet. Ezek szerint ezek a számlák úgy működnek, mintha én mint magánszemély külföldön vennék valamit, és a határon visszaigénylem az Áfa-ját. Esetleg tudsz Magyarországon ilyen céget, aki ezzel foglalkozik? Köszi Erzsike
holeta
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Fuvarozó külföldi tankolás ÁFA-ja

HozzászólásSzerző: NErika » csüt. márc. 29, 2007 1:23 pm

Szia! Egy ismerősnek az Intrum Justitia intézi. Ezt találtam a honlapjukon:

"Áfa visszatérítés az Intrum Justitia segítségével Önnek nagyon is megéri visszaigényelnie külföldi ÁFÁ-ját!

Az Intrum Justitia ÁFA-visszatérítési részlege vezető szolgáltatást nyújt ebben az üzletágban, és sokéves gyakorlattal kezeli a teljes visszaigénylési folyamatot az összes olyan országban, ahol az ÁFA visszatérítése lehetséges. Szolgáltatásaink a következők:

  • ÁFA visszaigénylés 24 országból
  • ÁFA-körbe történő bejelentkezés
  • Tanácsadási és oktatási szolgáltatás

Az Intrum Justitia közreműködésével a vállalatok az összes olyan országból visszaigényelhetik az ÁFÁ-t, ahol a visszatérítés lehetséges. A 2001. évi ÁFA-visszaigényléseiben pl. az Intrum Justitia összesen 11 millió EUR (2,7 Mrd Ft) értékű ÁFÁ-ért folyamodott a megbízók nevében. Jelenleg húsznál több országból már több mint 2000 vállalat veszi igénybe az Intrum Justitia ÁFA-visszatérítési szolgáltatását. Az Intrum Justitia a Nemzetközi ÁFA Szövetségnek tagja."

Persze lehet hogy másnak más céggel van kapcsolata, érdemes előtte körülnézni, ez is egy piac ::))

Üdv Erika 

 

NErika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Nemzetközi adózás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég

cron