Adófórum

Adózási és számviteli információk

adószámos magánszemély - számlázás külföldre

Nemzetközi adózás

adószámos magánszemély - számlázás külföldre

HozzászólásSzerző: maattila » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Szakértők!

Kezdő egyéni fordító vagyok, és a munkából származó jövedelmem nem rendszeres, ezért adószámos magánszemélyként kívánnék adózni. Azt szeretném megtudni, hogy adószámos magánszemély számlázhat-e külföldi megbízó (pl. külföldi fordítóiroda) számára? Ha igen, akkor az adók és járulékok megfizetése, bevallása milyen módon történik? A külföldi kifizető ilyenkor kifizeti a számla teljes összegét, és az adószámos magánszemély fizeti be maga után az összes adót és járulékot?

Válaszukat előre is köszönöm!

maattila
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

adószámos magánszemély - számlázás külföldre

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. nov. 26, 2009 8:21 pm

Szerintem igen, a negyedévet követő hó 12-ig, és majd az 53-as bevallásban kell bevallani. Kérdés, hogy nem kellene-e kiváltani az egyéni vállalkozói igazolványt. Ugyanis ha ez a tevékenység nem csak eseti, hanem rendszeren, üzletszerűen végzett, akkor véleményem szerint egyéni vállalkozás keretében folytatható.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

adószámos magánszemély - számlázás külföldre

HozzászólásSzerző: vadalma74 » csüt. nov. 26, 2009 8:38 pm

Szia,

 

Belföldi magánszemély külföldi munkájáért kapott jövedelmérõl van szó, elsõként azt kell tisztázni, hogy Magyarországnak van-e az adott országgal a kettõs adóztatás elkerülésérõl nemzetközi egyezménye, vagy nincs.

Ha a külföldi munkavégzés helye szerinti országgal nincs ilyen egyezményünk, akkor a magyar illetõségû magánszemély összes jövedelmének adóztatására - függetlenül attól, hogy az belföldrõl vagy külföldrõl származik - a belföldön hatályos, a személyi jövedelemadóról szóló törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

 

Az egyezmények, többnyire hasonló módon, kiindulópontként meghatározzák az adóalany - esetünkben a magánszemély - illetõségét. Ezt követõen jövedelemfajtánként (a jövedelemszerzés jogcímeit figyelembe véve) meghatározzák azt, hogy a két állam közül melyikben kell adózni az adott jövedelem után, és a kettõs adózás elkerülésének módszerét, illetõleg a beszámítás módját és mértékét is megadják.


Tehát elsőnek meg kellene nézni, hogy létezik-e egyezmény.

 

Ha Magyarország lesz az illetőség szerinti ország, akkor az szja önálló tevékenységre vonatkozó szabályai alapján kell megállítani a jövedelmet.



Szociális biztonsági rendszereknek a Közösségen belül mozgó munkavállalókra, önálló vállalkozókra és családtagjaikra történı alkalmazásáról” szóló 1408/71/EGK rendelet és a végrehajtásáról szóló 574/72/EGK rendelet

Lex loci laboris - a dolgozó annak az egyetlen országnak a biztosítási rendszeréhez tartozik, amelyben dolgozik

• akit valamely tagállam területén foglalkoztatnak, az azon ország jogszabályai alá tartozik, ahol e foglalkoztatás történik

• aki önálló vállalkozó, az azon tagállam jogszabályai alá tartozik, ahol az önálló vállalkozási tevékenységet kifejti

 

Biztosítási jogviszony elbírálása

Az adószámos magánszemély a Tbj. rendelkezései szerint alap esetben nem biztosított. Tehát nem kell nyugdíjjárulékot fizetnie, ill. nincs sem pénzbeli, sem természetbeni egészségbiztosítása, ha például ingatlant ad bérbe.
Csak abban az esetben minősül biztosítottnak, ha:

  • tevékenységét díjazás ellenében munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban, pl. megbízási jogviszonyban végzi,
  • és a tevékenységből származó jövedelme eléri a tárgyhónapot megelőző hónap első napján érvényes minimálbér havi összegének a 30%-át, ill.  naptári napokra számolva annak egyharmincad részét.

A tevékenységből származó jövedelem egyenlő a kiszámlázott összeg csökkentve a nyilatkozott költséghányaddal. A biztosítási jogviszony elbírálásánál tehát először azt kell megállapítani, hogy mennyi a számla végösszege és a nyilatkozott költség közötti különbség majd meg kell határozni, hogy ez az összeg eléri-e a 30 %-ot. Ha nem haladja meg akkor a magánszemély nem biztosított, ha meghaladja biztosítottnak minősül.

Járulékok biztosítási viszony esetén

Járulékalapot csak a tényleges jövedelem keletkeztet, nem kell járulékalapként figyelembe venni a költséghányadot! A kifizetéskor a következőket kell levonni a költséghányaddal csökkentett összegre számolva:

  • 3% pénzbeli egészségbiztosítási járulék,
  • 4% természetbeni egészségbiztosítási járulék,
  • 8,5% nyugdíjbiztosítási járulék,
  • Személyi jövedelemadó előleg,

A következő járulék terheli a költséghányaddal csökkentett összeg után:

  • 21% nyugdíjbiztosítási járulék,
  • 7% egészségbiztosítási járulék,
  • Napi 65 Ft egészségügyi hozzájárulás, ha a magánszemély nem tudja igazolni, hogy van heti 36 órát meghaladó jogviszonya, ahol megfizetik utána a tételes egészségügyi hozzájárulást.

 

Járulékok, ha nem keletkezik biztosítási jogviszony

 Akkor 11% egészségügyi hozzájárulás fizetendő.

 

 

A járulékokat havonta, az SZJA-t negyedévente, a következő hó 12-ig kell megfizetni.

 

Üdv.

Andi
vadalma74
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

adószámos magánszemély - számlázás külföldre

HozzászólásSzerző: validitas » pén. nov. 27, 2009 9:27 am

Szia Andi!

<>Szerintem, miután a magánszemély Magyarországon végzi a munkát, csak a megrendelő külföldi, ezért a jövedelem itt adózik. Akkor lenne külföldön adóztatható a jövedelem, ha a külföldön végezné a munkát, és az ott tartózkodása meghaladná a 183 napot, nem?

<>Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

adószámos magánszemély - számlázás külföldre

HozzászólásSzerző: maattila » pén. nov. 27, 2009 9:58 am

Értem és köszönöm a válaszokat!

Jelen estben Spanyolországról van szó. Megnéztem a velük kötött kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezményt, amely szerint Magyarország az illetőség szerinti ország. Tehát akkor a jövedelem mindenképpen Magyarországon adózik. Ebben az esetben egyébként közösségi adószámot kell igényelnem?

Az azonban továbbra is zavar, hogy kétszer is felhívtam az APEH ügyfélszolgálatát, ahol egyszer azt mondták, hogy nekem kell magam után befizetni és bevallani az összes adót és járulékot, egyszer pedig azt, hogy ez nem működik, mert a kifizetőt terhelő járulékokat én adószámos magánszemélyként nem tudom bevallani. Mi lehet akkor az igazság?

Üdv,

Attila

maattila
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

adószámos magánszemély - számlázás külföldre

HozzászólásSzerző: vadalma74 » pén. nov. 27, 2009 10:10 am

Szia Böbe,

 A 183 nap és a többi ki viseli a költségeket azt akkor nézem, ha nem önálló tevékenységből származó jövedelmet kell vizsgálni. Önálló tevékenység esetén is az alap az illetőség szerinti ország, de ha vannak olyan egyezmények ahol ha van neki kint valami berendezés stb. akkor az már kint teljesítettnek minösül.

Szerintem fontos megnézni , hogy van-e kettős adóztatást elkerülő egyezmény. Ha nincs előfordulhat, hogy mindkettő helyen adózik, az már adott ország jogszabályaitól függ.

Üdv.

Andi

 

 

vadalma74
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

adószámos magánszemély - számlázás külföldre

HozzászólásSzerző: validitas » pén. nov. 27, 2009 10:33 am

Amikor adószámot kértél, mit jelöltél meg ÁFA-tekintetében? Azaz bejelentkeztél-e az áfa-körbe. Ugyanis a munkavégzésre irányuló egyéb tevékenység - ha az nem rendszeres, üzletszerű - akkor nem áfás. Ekkor közösségi adószámot sem kell kérni.

A külföldi itthon nem minősül kifizetőnek, külföldi illetőségű jogi személy, ezért  neked kell bevallani a járulékokat, az 53-as bevallás 10.lapján. És meg is kell fizetni, tehát a díjazást úgy kell kérned, hogy abból még mind a saját, mind a kifizetői járulékokat meg kell fizetned.

Ha belföldi lenne a kifizető, akkor oké, amit az ügyfélszolgálat mondott. 

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Nemzetközi adózás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég

cron