Adófórum

Adózási és számviteli információk

Kamat -e a tagi kölcsön kamata?

Nemzetközi adózás

Kamat -e a tagi kölcsön kamata?

HozzászólásSzerző: bprofit@monornet.hu » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Magyar kft, német ügyvezetője tagi kölcsönére kamatot vesz fel. 
A  tagi kölcsönre számolt kamat mértéke a mindenkori jegybanki alapkamattal megegyezik.  

A tagi kölcsönre fizetett kamat, most kamat-e?
Eddig kamatként, mint német állampolgár nem kellett adóznia utána. Most mi a helyzet?

Köszönöm, ha tudtok segíteni.
Nagyné

 

 

 

 

bprofit@monornet.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Kamat -e a tagi kölcsön kamata?

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » csüt. feb. 22, 2007 12:36 pm

Kamat, de nem adóköteles az SZJA törvény szerint! 65.§ (1) Nem szerepel az adóalapok között.

Üdvözlettel: Gyergyói István

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Kamat -e a tagi kölcsön kamata?

HozzászólásSzerző: NErika » csüt. feb. 22, 2007 1:26 pm

Szia Nagyné!

 

Ide másolom amit a Számviteli Levelekben találtam:
 

1820 -as kérdés Kérdés (2004 évi válasz): Az osztrák magánszemély tulajdonos részére fizetendő, a jegybanki alapkamatnak megfelelő mértékű kamatot milyen levonandó adók terhelik, és milyen bizonylatok alapján kerülhet sor annak folyósítására?

A tagi kölcsön után a tulajdonossal kötött kölcsönszerződésnek megfelelő összegű kamat fizetendő. (Nem célszerű a kamat mértékét a normál banki kamatnál magasabb összegben meghatározni!)

Az Szja-tv. alapján kamatnak minősülő jövedelem után az adó mértéke 0 százalék. Kamatnak minősül - többek között - a magánszemély által nyújtott hitel (kölcsön) kamata, feltéve hogy a felszámítás időszakában érvényes jegybanki alapkamatot, 1996. december 31-e utáni kölcsönszerződés esetében a szerződéskötés időpontjában érvényes jegybanki alapkamatot annak legfeljebb 5 százalékával haladja meg. A kifizető által a magánszemély(ek)től felvett kölcsön után kifizetett kamat a kifizetőnél együttesen legfeljebb évi 200 ezer forintot, az 1995. december 31. napja után létrejött ügyletek esetében személyenként legfeljebb évi 10 ezer forintot meg nem haladó összegben számít kamatjövedelemnek.

2883 kérdésből válasz

2006. szeptember 1-jétől változott az Szja-tv. 65. §-ának (1) bekezdése. Az új előírásból kimaradt a magánszemély által nyújtott kölcsön (hitel) kamata, továbbá a kifizető által a magánszemély(ek)től felvett hitel (kölcsön) után fizetett kamat. Ebből az következik, hogy ezen kamatokat a személyi jövedelemadó szempontjából részben sem lehet kamatnak tekinteni, így a magánszemély által nyújtott kölcsön (hitel) utáni kamat vagy egyéb jogcímen fizetett összeg a magánszemély számára jövedelem, az összevont jövedelem része.

Üdv: Erika 

 

 

NErika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kamat -e a tagi kölcsön kamata?

HozzászólásSzerző: tepimail » csüt. feb. 22, 2007 1:38 pm

Erika válaszához még egy megjegyzés. A járulékokat is meg kell utána fizetni ha az illető biztosított, ha nem 11% -os EHO terheli. Ugyan ezt a választ kaptam egy másik fórumon feltett kérdésemre. 
tepimail
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Kamat -e a tagi kölcsön kamata?

HozzászólásSzerző: madora100 » csüt. feb. 22, 2007 4:37 pm

Nagyné!

A kamatadó bevezetése óta a tagi kölcsön után fizetett kamat is adóköteles jövedelemnek minősül. A kölcsön után kapott kamat összevonandó jövedelemként adózik.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Kamat -e a tagi kölcsön kamata?

HozzászólásSzerző: Napraforgó » csüt. feb. 22, 2007 11:35 pm

Sziasztok! Hogy németországban mi a kamatadóhelyzet, azt nem tudom. De Mo-on a kapott kamat után vagy kamatadót KELL fizetni, és akkor "tiszta" jövedelem, vagy  a  kamat az adóköteles jövedelem része, és emígy adózzuk le. Én így értelemezem a mo-i "helyzetet" ! Ez esetben a kamatadót nem tartom logikusnak (mint ahogyan  a bank is levonja), ezért  jövedelemként venném figyelembe.  Üdv:Napraforgó 

Persze attól függ, hol adózik!?

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kamat -e a tagi kölcsön kamata?

HozzászólásSzerző: picur76 » pén. feb. 23, 2007 12:39 pm

Sziasztok!

Az SZJA tv 65 § (1) alapján nam kamatjövedelem a magánszemélyek közöztti kölcsönre, vagy az ún. tagi kölcsönre fizetett kamat. Szóval a kamatadó jelen esetben szerintem kizárt, azt a tv tételesen felsorolja, hogy mi után kell fizetni, és a tagi hitel nincs benne.

Mivel jelen esetben nem haladja meg a kamat a jegybanki kamatot, nincs adófizetési kötelezettség, ha meghaladná, akkor sem a kamatadó, hanem egyéb összevont bevételek utáni szja terhelné.

Picur

picur76
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Kamat -e a tagi kölcsön kamata?

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » pén. feb. 23, 2007 12:58 pm

Kicsit utánnanéztem és reggel beszéltem Madorával is! A kamatadó a 65.§ szerint valóban kizárt, de amire eddig nem gondoltam, hogy azzal, hogy a 65.§-ból mint kamatjövedelem fogalmából kikerült a magánszemély cég közötti kamatfizetés ezzel egyszerre bekerült máshova. Mégpedig az egyéb jövedelembe. Így még rosszabbul is jár aki egyéb jövedelemként realizál kamatot. Még rádobják a 11%-os EHO-t is.

Üdvözlettel: Gyergyói István

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Kamat -e a tagi kölcsön kamata?

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » pén. feb. 23, 2007 1:04 pm

Egyébként Madora megtalálta a kitöltési útmutatóban is a hivatkozást. Még nem néztem meg, de állítólag a 19. oldalon van leírva.

Üdvözlettel: Gyergyói István

Ui: Ez a pont az övé. Madora! Remélem nem gond hogy leírtam?

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Kamat -e a tagi kölcsön kamata?

HozzászólásSzerző: tepimail » pén. feb. 23, 2007 1:10 pm

István köszönöm, hogy megerősítettél bennünket. Ahogyan már írtam a #3 hozzászólásomban ha nálam biztosított az eho helyett fizetnem kell a TB járulékokat. Nem mindegy!!!!

tepimail
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Következő

Vissza: Nemzetközi adózás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron