Adófórum

Adózási és számviteli információk

Külföldön tartózkodás vagy külföldön dolgozás?

Nemzetközi adózás

Külföldön tartózkodás vagy külföldön dolgozás?

HozzászólásSzerző: meli0011 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

A tavalyelőtti évben (2007) Írországba utaztam álláskeresés céljából. Még június elején kijöttem de csak szeptemberben kezdtem el dolgozni. Ha úgy veszem, több időt töltöttem el kint mint otthon, viszont a munkaviszonyom nincs 183 nap kint. Ja és volt egy Bt.-m amibe kénytelen voltam bejelentkezni a munkanélküliség idejére. Mi szerint dől el hogy hova adózom, hogy hol voltam alakalmazásban vagy hogy hol tartózkodtam?

Egy másik téma, de ugyanaz az elv: Ebben az évben Írországban dolgozom év eleje óta. Viszont minden esélyem meg van rá hogy akármikor elveszítsem az állásom. a tervem hogy Dániába költözöm, de ezt csak a 183 nap munkaviszony letelte után tenném meg. Gondolom a két ország közül oda adózom ahol többet dolgoztam. Na de mi van akkor ha itt idő előtt elveszítem az állásom viszont itt Írországban tartózkodom addig amíg le nem telik a 183 nap? Vagy nem kell figyelembe venni a munkanélküliséggel töltött napokat és csak a munkanapokat kell összehasonlítani adózási hely megállapítása céljából.

Fú ez jó bonyolultra sikeredett, de remélem érthető. a lényeg: munkaviszony vagy ott-tartózkodás?

Válaszotokat előre is köszönöm!

meli0011 

 

  

 

meli0011
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Külföldön tartózkodás vagy külföldön dolgozás?

HozzászólásSzerző: garbo50 » pén. feb. 06, 2009 9:00 am

Idézett szöveg az eu.vonal oldaláról

Azt, hogy egy természetes személy melyik tagállamban bír adójogi illetôséggel, mindig
az érintett tagállamok közötti kettôs adóztatás elkerülésérôl szóló egyezmény, ennek
hiányában pedig a belsô jogi rendelkezések (Magyarországon a személyi jövedelem adóról
szóló törvény) határozzák meg. Magyarországnak az Európai Unió összes tagállamával
van a kettôs adóztatás elkerülésérôl szóló kétoldalú nemzetközi megállapodása.

 

Dánia     45/1979. (XI. 10.) MT rendelet
Írország     1999. évi XI. törvény

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Külföldön tartózkodás vagy külföldön dolgozás?

HozzászólásSzerző: meli0011 » pén. feb. 06, 2009 9:58 am

Nagyon koszonom a valaszat!

Az hogy Magyarorszagnak van ilyen torvenye mindket orszaggal, mar kideritettem, sot Danianak is van Irorszaggal. A hangsuly azon van, hogy munkaviszony szamit vagy ott-tartozkodas, illetve mi van akkor ha kozbeszol a munkanelkuliseg (ami egyre novekszik), vagyis az osszes alkalmazasban toltott napok szama nem 365.

meli0011
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Külföldön tartózkodás vagy külföldön dolgozás?

HozzászólásSzerző: garbo50 » pén. feb. 06, 2009 10:36 am

Gondolom a bérlapon látható hogy a cég vont e le adót ( írországi) amennyiben igen a válasz, akkor a kettős adóztatás elkerülésére kötött egyezmény épp erről szól, hogy abban az államban adózik, ahol dolgozik, ( ez a munkaviszonyos bérre vonatkozóan, a többire lehetnek eltérések)

(Vagy eltérés a kiküldetéssel kapcsolatban, mert itt több szempontot is figyelembe kell venni.)

Ezért rendelkezik úgy az szja tv is, hogy adómentes jövedelemként be kell állítani a bevallásba ( itt érdekes az is, hogy itthon is volt e jövedelme ), ha jól emlékszem a 14 sorba (0853 A lap). viszont a rá itt kiszámított adó, jóváírásra is kerül a B lap 30 sorában. Így csak a magyarországi jövedelem adóját kell megfizetni, az itteni szabályoknak megfelelően.

Nem emlékszem pontosan a rendeletekben szereplő pontokra, de általában ott is ezek vannak leírva. 

Ha egész éves a kinn tartózkodás egyértelmű hogy itthon nincs jövedelme, tehát ilyenkor bevallást sem kell itthon beadnia. (0853)  A 183 nap is itt figyelendő, ha nincs itthon jövedelem és ennyi nap van nem kell bevallást adni, ha kevesebb viszont az első szabály lép be, bevallás - 14/30 sor

Üdv.

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Külföldön tartózkodás vagy külföldön dolgozás?

HozzászólásSzerző: meli0011 » vas. feb. 08, 2009 6:57 pm

 Kedves Garbo50! Először is köszönöm a válaszodat!

 

A két évet szétválasztom mert egy kicsit bonyolultnak tűnik.

 

2007-es év: amikor otthon is dolgoztam és Írországban is.

 

2007-ben júniusban jöttem Írországba viszont csak szeptemberben kezdtem el dolgozni, december közepéig. Kérdésedre válaszolva: Az írországi munkaadóm úgy állapította meg, hogy abban az évben már nem keresek annyit, hogy különböző adójóváírások után elérjem az adómentes jövedelem határát, tehát nem fizettem adót, de nem azért mert úgy gondolták hogy nem ott adózom. TB-t viszont fizettem.

Az álláskeresés idején kénytelen voltam bejelenteni a saját BT-mbe magam, vagyis itt tartózkodtam Írországban, viszont (kényszerből) otthon voltam bejelentve főállásúként. A három eset közül hogyan kell adóznom?

A,) Írországban adózom, mivel az számít, hogy hol tartózkodtam többet. Mivel jún. 11-én kiutaztam és regisztráltam adószámot is, ide tartozom (megvan a 183 nap tartózkodás) adózásügyileg és Írországban adózok.

B,) Mivel kényszerből otthon voltam többet alkalmazásban (nem számít hogy Írországban éltem), ezért itt vissza kell kérnem az írországi befizetett adót (ami ez esetben 0 az adójóváírások miatt) és otthon összevontan befizetni az otthoni törvények szerint.

C,) Magyarországon adózom, viszont a külföldi jövedelem nem adózik, csak megemeli a jövedelmemet egy magasabb adósávba.

Nincs sajnos nálam az adópapírom, de érzésem szerint én a B szerint adóztam, mivel 33%-át be kellett fizetnem az írországi jövedelmemnek. Mi számít? Hogy hol éltem vagy hogy hol voltam alkalmazásban? Ha nem a B szerint adózom, van lehetőségem önrevízióra az APEHnél?

 

2009-es év: most itt vagyok Írországban alkalmazásban és Dániába tervezem áttelepülni.

 

Meg szeretném várni, hogy a 183 nap alkalmazotti viszonyom meglegyen, utána szeretnék csak áttelepülni. De bármi közbejöhet (és ahogy a múlt héten majdnem elvesztettem az állásomat csak átcsoportosítottak, egyelőre 2 hónapra…), elveszíthetem az állásomat még mielőtt a 183 nap letelne és lehet hogy nem kapok másikat. Vagy lehet hogy nem azonnal. Hogy kell ilyenkor a munka nélkül töltött napokat figyelembe venni? Egyáltalán nem számítják be amikor megállapítják hogy hova tartozom adózásügyileg, vagy azok a napok is beleszámítanak a 183 napba? Másszóval:

 

A,) a tartózkodás napjait veszik figyelembe és egyszerűen ahol többet éltem ott adózom

B,) nem veszik figyelembe a munkanélküli napokat és a munkával töltött napokat hasonlítják össze (Írországban vagy Dániában töltöttem el többet munkaviszonyban)

 

Szerencsére a BTm most nem kavar be, mert időközben megszüntettem, tehát nem lesz kényszerű „magyarországi alkalmazotti viszonyom”.

 

Tudom, hogy nem egyszerű, de ebben a világban fel kell készülni bármire, ráadásul az az érzésem hogy túladóztam a 2007-es évet.

 Előre is köszönöm a választ!
meli0011
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Külföldön tartózkodás vagy külföldön dolgozás?

HozzászólásSzerző: garbo50 » hétf. feb. 09, 2009 11:20 am

Szia!

Először is a 2007-es év vonatkozásában a C válasz a helyes, tehát az szja tv 3§ (72)

l) törvénnyel vagy kormányrendelettel kihirdetett nemzetközi szerződés, vagy viszonosság alapján az adó alól a Magyar Köztársaságban mentesített, de az adó kiszámításánál figyelembe vehető, e törvény rendelkezése szerint nem külön adózó jövedelemnek minősülő jövedelem;

 

 

  Az írországi, dániai munka magyarországi vonatkozásait kell figyelembe venni, azaz, a magyar állampolgár, ha külföldön létesít munkaviszonyt azt kell megnézni, hogy adójogi szempontból az itthoni, vagy az eus ország szabályai vonatkoznak e rá. Akkor ha egész évben az eu-ban dolgozik ott is adózik, itthon nem kell bavallania.

Gondolom a lakcímmel kapcsolatos bejelentési kötelezettségednek eleget tettél és rendelkezel eu-s biztosítási kártyával.

 Több hasznos információt találsz az euvonal.hu oldalán, külön orszzágonként, adójogi, tb...stb vonatkozásban is.(http://www.eu2004.hu/index.php?op=mindennapok_munkavallalas&id=48)

Üdv.

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Külföldön tartózkodás vagy külföldön dolgozás?

HozzászólásSzerző: meli0011 » csüt. feb. 12, 2009 8:56 pm

Nagzon koszonom a valaszt. Ezek szerint az szamit hogy hol voltam allomanyban.

A 2009 es evet illetoen viszont meg mindig nem tiszta hogy a munkanelkul toltott idot hoyan kell beszamitani.

Udv.

meli0011
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am


Vissza: Nemzetközi adózás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég

cron