Adófórum

Adózási és számviteli információk

Külföldi kiküldetés 183 napot meghaladóan

Nemzetközi adózás

Külföldi kiküldetés 183 napot meghaladóan

HozzászólásSzerző: eu4u » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok! Új vagyok a fórumon, ez az első kérdésem, remélen tud valaki segíteni. Példával le tudná nekem vezetni valaki, hogy mit kell tennem olyan esetben, ha egy építőipari cég Németországba küld ki dolgozókat tartós kiküldetésbe. Itthon 87 000Ft a munkabére Németországban pl. 160x7 EURO órabér az az 1120 EURO a külföldön végzett tevékenység ellenértéke. Kérdéseim: ez a 1120 EURO adóterhet nem viselő járandóságnak minősül? A 87 000 Ft képezi csak a járulék alapot? Az 1120 EURO Németországban adózik (ezt a 0808-ra nem kell rávezetni?), ott be kell vallani? Ha igen milyen nyomtatványon, (van-e bejelentési kötelezettsége a magyar munkáltatónak Németországba?), milyen határidővel, hova és pl. postai úton?

Előre is köszönöm: Jutka

eu4u
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Külföldi kiküldetés 183 napot meghaladóan

HozzászólásSzerző: garbo50 » kedd szept. 30, 2008 4:02 pm

Szia Jutka!

Először is mivel először vagy itt a fórumon, pontjaid is szűkösen vannak, ezért nem kellett volna ennyit felajánlanod.  Így hamar elfogynak és az esetleges következő kérdéseidre nem maradnak. Javaslom, hogy írj még valamit és fogadd el a saját válaszodat. Még valami: köszöntelek köreinkben a magam és a többiek nevében is.

A kérdésedre a válasz ezen a linken található, kiegészítve azzal, hogy a 0808-ra, csak a 87 ezer Ft-ot kell felvezetned, de erre az ajánlott oldalon szereplő információ alapján is rájössz.

http://www.euvonal.hu/index.php?op=mindennapok_munkavallalas&id=95

Üdv.

 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Külföldi kiküldetés 183 napot meghaladóan

HozzászólásSzerző: hvanna » kedd szept. 30, 2008 4:07 pm

 

Szia Jutka !

A külföldi munkavállalás  kettős adóztatás kizáró egyzeményt Mo-és Németország  megkötötte.

Ebben a kérdésben lényeges elem:

- a dolgozók 183 napnál  többet dolgoznak kinnt

- németországi cégnél és annak telephelyén dolgoznak.

A magyar cég , szerintem közvetiti őket és segit az engedélyek és egyéb okmányok beszerzésében.

A munkavállaónak az adókártyát (Lohnsteuerkarte) is be kell szereznie, melyet a helyi polgármesteri hivatalban igényelhet.

Amikor valaki ott elkezd dolgozni, a német munkáltató köteles őt bejelenteni az ottani TB. intézményekhez, nyugdijbiztositóhoz, és munkanélküli biztosítóhoz. A regisztrációs szám alapján a tb, nyilvántartja a biztositási időszakot és a fizetéseket és ez alapján kell a járulékot befizetni.

A magyar munkáltató által  fizetetett bért kell a O808-ra rávezetni,  a németorzágban kapottat  nem. Az ott kapott bérből ott adóznak, melyről majd adóigazolást kapnak és az éves bevallásban a külföldön szerzett ( németországi munka) jövedelemre vonatkozó szabályok szerint kell az adóbevallást elkésziteni, az ott levont adót koorigálni kell a leirtak szerint.

Javalom elolvasni a www.fn.hu. oldalon

"Igy dolgozhat Németországban".

Találkoztam olyan személy adóbevalllásával aki hentesként kint dolgozott, itthon hasonló összeget kapott,  kinnt adózott, évvégén igazolást hozott és igy készült el a bevallása ( hazai bér || németo.bér és az adója  átszámitva.

A magyar munkáltatónak nincs mit jelenteni  a Német munkáltatónak,egyébként sem kompatibilis egymáshoz az adó és járulék, munkaügyi rendszer. 

Egyenlőre ennnyit tudtam hozzáadni a kérdésedhez, lehet másoknak több tapasztalatuk van és majd megosztják velünk. 

üdv:hvanna 

 

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Külföldi kiküldetés 183 napot meghaladóan

HozzászólásSzerző: eu4u » szer. okt. 01, 2008 6:01 am

Szia Garbo50 és Havanna!

Köszönöm a válaszokat, lenne még egy kérdésem ezzel kapcsolatban. A külföldön végzett tevékenység ellenértékét csak is a német cég fizetheti? A magyar munkáltató (ügyfelem) a német féllel kötötte a szerződést, a német fél neki fog fizetni. Fizetheti a magyar munkáltató is a külföldön végzett tevékenység ellenértékét a dolgozójának? Ha igen akkor is a fent leírt módon a német munkáltató köteles bejelenteni e német TB-nél.......,vagy akkor sokkal rosszabb a helyzet, mert mindent a magyar munkáltatónak kell intézni, és ugye mi nem ismerjük, ezeket a hivatalokat, arról nem is beszélve, hogy én nem is beszélek németül. Bocs a plusz kérdésekért, de most nagyon szeretném körbejárni a témát. 

üdv: Jutka

eu4u
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Külföldi kiküldetés 183 napot meghaladóan

HozzászólásSzerző: hvanna » szer. okt. 01, 2008 6:26 am

 

Szia !

A szerződésben van  arra kitétel ki fizetki a   munkavállalókat külföldön.

Szerintem a német fél fizet, mert  ott számfejtenek, levonnak és bevallanak.  Előfordulhat szerz.szerint más is. üdv:hvanna

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Külföldi kiküldetés 183 napot meghaladóan

HozzászólásSzerző: garbo50 » szer. okt. 01, 2008 7:38 am

Szia Jutka!

A kiküldetés egyik lényeges eleme, hogy a munkavállaló továbbra is itthon biztosított, de eü szolgáltatást igénybevehet külföldön is. Ehhez kell a munkáltatónak megszereznie az E101-es nyomtatványt. ez olyan eu-s Taj kártya.

Tehát Németországban nem kell semmiféle tb-t fizetnie, és utánna járnia sem.

A bérezés már más kérdés, mint Ani írta szerződés kérdése, bérként funkcionál, vagy azért a munkáltatónak utalják, mert bizonyos költségtérítés- kiküldetési rendelvényes vonzata van.  A dolgozónak kiküldetéskor a felmerült költségeit meg kell téríteni. Úgy tűnik, mivel átutalják az összeget a magyar munkáltatónak, ott semmiféle adóvonzata nincs. Persze ezek csak találgatások, mert 100 %-os biztos megoldást még akkor sem tudnék, én legalább is, ha ennél bővebb információ lenne a dologról, ahhoz előttem kellene lennie az összes papírnak a munkáltató információinak, és még így is elég bonyolult lenne.  Felmerül például pár kérdés, valóban kiküldetés- e, vagy esetleg munkaerő kölcsönzés? más - más a megítélés.

Olvasd el hozzá a 753-as kitöltési utmutatóját is, ez is segít a körbejárásban. Ezt a rendeletet is tanulmányozhatod  1979. évi 27. törvényerejű rendelet, a kettős adózás elkerüléséről. Ezenkivül a 168/1995.Korm.rendeletet.

Üdv és jó tanulmányozást. 

 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Külföldi kiküldetés 183 napot meghaladóan

HozzászólásSzerző: garbo50 » szer. okt. 01, 2008 11:40 am

Szia Jutka!

Eszembe jutott, hogy nem régen olvastam egy összefoglaló irományt ezekről a dolgokról és akkor el is mentettem a gépemre. Ilyenkor mindig rámásolom, hol található ezt a linket ide írom neked, szerintem sok mindenre rávilágít.

http://www.szmm.gov.hu/main.php?folderID=16380&articleID=31706&ctag=articlelist&iid=1

Üdv.

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Nemzetközi adózás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég

cron