Adófórum

Adózási és számviteli információk

Szállítmányozó cég külföldi bizonylatok könyvelése

Nemzetközi adózás

Szállítmányozó cég külföldi bizonylatok könyvelése

HozzászólásSzerző: gyengeadri1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Szállítmányozással foglalkozik egy leendő ügyfelem. Szeretnék utána járni a könyvelési részének, mely a külföldi részre vonatkozik.

A szituáció az alábbi:

EU-n belüli tagországba megrendelésre kamionnal szállít árut. Külföldön tankol, autópálya matricát vesz. Ennek a könyvelése hogyan történik? A számla kiállításának nyelve mindíg az adott országé, amit sok esetben (pl. román), nem értek. Kell-e a számlát fordíttatni? Mi van akkor, ha nem számlája, hanem nyugtája van? Azt el lehet számolni a menetlevél alapján? Általában euróban ún. kenőpénzek is vannak náluk. Megállítja a rendőr, kér 50 Eurót és mehet tovább. Ennek a könyvelése ráfordításként megy?

Ő ezért az ügyletért meghatározott összeget kap, melyről két nyelvű (magyar/angol) számlát állít ki, nettó értéken. ÁFA bevallása jól tudom-e, hogy a 101 és 102 sorban történik, nettó értéken. Ilyenkor kell-e más bevallást tenni?

Mielőbbi választ nagyon köszönöm!

Adri

gyengeadri1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Szállítmányozó cég külföldi bizonylatok könyvelése

HozzászólásSzerző: Panni49 » hétf. szept. 08, 2008 12:25 pm

Szia! A EU más tagországában történő tankolásnak két módja va.

1.Ha szerződést kötnek Pl.Shell,DKV,román tankoláshoz MOL-lal,és kártyára tankolnak.Ilyenkor hivatalos számlát kapsz mint vevő,és a számla ÁFA-ját az illetékes ország APEH-jától vissza lehet  igényelni.(képviselő útján),ha az ország által megállapított limit felett van a forgalom.

2.Ha kp.vásárol(tankol,matrica),akkor általában sajtcédulát kap,nálunk a cégvezető(gépkocsivezető) lepecsételi,ráírja a menetlevél számát,mi a tartalma,de sokszor lehet látniPl.gazolin=gázolaj,ilyenkor a bruttó számlaértéket számoljuk el.

A számlázással  kapcsolatban ha a megrendelő román,akkor az ÁFAtv.40§2 bekezdés szerint számláznak.A számlára rá kell írni a hivatkozó tv.paragrafusát és hogy az  ÁFA-t a megrendelő fizeti. Az 50 EUR elszámolására nincs lehetőség.

ÁFA bevallás sorai,: nézd meg a 102,-103-as sort. Üdv.Panni.

Remélem nem hagytam ki semmi lényegeset.De: feltételezem,hogy a szolgáltató, fuvaros magyar székhellyel,telephellyel rendelkezik.

Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Szállítmányozó cég külföldi bizonylatok könyvelése

HozzászólásSzerző: gyengeadri1 » hétf. szept. 08, 2008 12:48 pm

A 2. pontodnál kérdezném, hogy a sajtcédula az nem mindíg számla, ugye? Mert a helyzet a következő lett, ügyfél elhozta az előző könyvelőtől a teljes anyagot, de se mérleg, se főkönyv nincs, mert nem volt hajlandó adni, így abból dolgozok amit kaptam. Tehát ha nekem a borítékra ráírja, hogy a külföldi út során pl: tankolás x euró, parkolás, autópálya y euró, akkor annak az MNB-s középárfolyamával lekönyvelhetem bruttó módon, és úszott az ÁFA, vagy bejön az 1. pont.

Igen, magyar székhely, telephely.

Köszönöm, Adri

gyengeadri1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Szállítmányozó cég külföldi bizonylatok könyvelése

HozzászólásSzerző: Panni49 » hétf. szept. 08, 2008 3:06 pm

A sajtcédula az szinte  sosem számla.Nyugtának nevezném.Tehát kp.ben van fizetve valutában.Lényeges  még,hogy a valutát forintért veszi,vagy van devizaszámlája a bankban,és arról vesz ki valutát.Ha veszi forintért,akkor mindig a vételi árfolyamon számolsz.Fifo módszer alkalmazásával,nekem van egy analítika hozzá.A számviteli szabályzatban kell rögzíteni hogy a devizás,valutás elszámolásokhoz milyen árfolyamot használ a cég.Vagy a számlát vezető pénzintézet eladási árfolyamát,vagy az MNB közepet.Az MNB közepet akkor használhatja,ha azt az APEH-nál 2007.dcemberben bejelentette.

A sajtcédulák ÁFA tartalmával nem foglalkozom,mert nem tudom,hogy az illető tagország APEH-ja mit,hogyan követel,nem számla.Ezért a számlát bruttóban könyvelem költségként.Az 1-es pont akkor jön be,ha átutalásos számlát kapsz,és arra fizetsz.Én mindenképpen javasolnám a fuvarosnak az 1-es pontban leírtak alkalmazását.A Te munkád is könnyebb lenne,mert ezeknek a cégeknek forintban fizetsz és nem kell igazából árfolyamokkal kinlódni.Üdv.

Nagyon magas pontszámot tettél a kérdésre.Nem kell,ha tud,szívesen segít az ember.Ha a választ elfogadod,fogadj el a Te általad leírt válaszból is,így potot tudsz megtakarítani.

Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Szállítmányozó cég külföldi bizonylatok könyvelése

HozzászólásSzerző: gyengeadri1 » kedd szept. 09, 2008 12:12 pm

Ezeket a pontokat igazság szerint nem néztem hogy mit jelent, csak azt tudtam, hogy nekem megér a válasz egy magasabb pontszámot.

Ügyfélnek van deviza számlája a bankban (minek könyvelése még nem tisztázott számomra, így jár az, aki bevállalós, és rég tanulta:), de mindig pénzváltóban, itthon vált pénzt. Azt az analitikát el tudnád nekem küldeni esetleg? Ha igen, megírnám az e-mail címemet.

Köszönöm, Adri

gyengeadri1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Szállítmányozó cég külföldi bizonylatok könyvelése

HozzászólásSzerző: Panni49 » kedd szept. 09, 2008 2:49 pm

Küld az e-mail címedet.
Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Szállítmányozó cég külföldi bizonylatok könyvelése

HozzászólásSzerző: gyengeadri1 » kedd szept. 09, 2008 3:31 pm

gyengeadri1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am


Vissza: Nemzetközi adózás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég