Adófórum

Adózási és számviteli információk

Export értékestés könyvelése és ÁFA bevallása

Nemzetközi adózás

Export értékestés könyvelése és ÁFA bevallása

HozzászólásSzerző: mazsi5 » szer. jún. 18, 2008 12:13 pm

S.


 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Export értékestés könyvelése és ÁFA bevallása

HozzászólásSzerző: MonokiM » szer. jún. 18, 2008 1:19 pm

Szia Mazsi!

Valóban célszerű a szerződésben megállapodni, hogy hogyan számolják át forintra a vevőkövetelést, mikor fizetnek, ez igaz.

De akkor is a kiegyenlítés árfolyamát úgy kell számolni, ahogy írtam: kiegyenlítés forintértéke osztva a számla eur-értékével. Könyveléskor a pénztárba beírja az eur összeget és a hozzá tartozó árfolyamot és a program kiszorozza. (T381 - K 317 külföldi követelések devizában)

Az esetleges árfolyamkülönbözeti nyereséget/veszteséget pedig a 317 külföldi követelésekkel (devizában) és nem a 381 pénztárral szemben kell könyvelni!

Veszteség: T876 - K 317; nyereség: T317-K976.

Üdv.: Margit

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Export értékestés könyvelése és ÁFA bevallása

HozzászólásSzerző: kovalkata » szer. jún. 18, 2008 2:29 pm

Sziasztok!

Margitnak igaza van, hogy az árfolyam differenciát nem a bankkal vagy a pénztárral szemben könyveljük, hanem a külföldi követeléssel (külfölni vevővel) szemben, ami nálam Margit a 316-os számla, nálam az nem deviza betét számla, szerintem itt szó sem volt devizabetét számláról.

De az árfolyam nyereséget és veszteséget mindig a vevővel vagy a szállítóval szemben kell lekönyvelni.

Üdv. Kata 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Export értékestés könyvelése és ÁFA bevallása

HozzászólásSzerző: MonokiM » szer. jún. 18, 2008 2:50 pm

Szia Kata!

A számviteli tv. számlatükrében a 316 külföldi követelés forintban, a 317 külföldi követelés devizában. Végülis mindegy :) Lényeg a külföldi követelés.

Mazsi írta, hogy a pénztárral szemben kell könyvelni az árf.veszt./nyer.-t, én neki válaszolva írtam. Te jól írtad :)

Üdv.: Margit

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Export értékestés könyvelése és ÁFA bevallása

HozzászólásSzerző: kovalkata » szer. jún. 18, 2008 3:07 pm

Szia Margit!

Igen végül is mindegy hogy 316,317, nálam külföli vevők a főkönyvi számla száma. Csak akkor én valamit félreérthettem, mert azt hittem, hogy Te a 316-os alatt deviza betétszámlát értesz. De akkor ezt is tisztáztuk :))) A másikat igen azt láttam, hogy Mazsinak írtad.

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Export értékestés könyvelése és ÁFA bevallása

HozzászólásSzerző: mazsi5 » csüt. jún. 19, 2008 9:56 am

Sziasztok!  Természetesen a kiegyenlítést könyvelheti úgy is, hogy a teljes összeget a Külf. vevő számla K és Pénztár T -ra teszi, s aztán vegyesen veszi le a vevőről és teszi az árfolyamnyereségre: 31..Külf.vevő T/    97.. pénzügyiuleg rel.árf.nyereség K., vagy akár közbeiktatott "átvezetési" számla alkalmazásával:       3..... Devizás követelések elsz.szla K/ pénztár T, aztán  erről a számláról teljesíti le vegyesen: 3.. Devizás köv.esz./átvez.szla T/ 31.... Külföldi vevő számla, majd az árfolyam különbözetet  3... Devizás köv.elsz./átvez.szla T / 97..... Pü-leg rel.árf.nyereség,  vagy éppen:  3... Devizás köv..K / 87... Pü-leg rel.árfolyamvesztség.  

  Írtam, hogy másként is könyvelheti, Ő ismeri a saját programját, mi mivel van összekötve folyószámla analitika, teljesítés..... ,   Én vegyesen nem tudok a vevő analitikában "teljesítést" befolyásolni, a könyvelő porgramom olyan, hogy az árfolyamkülönbözetet számlához és partnerhez rendelten mutatja, tehát egyszerűen és azonnal ellenőrizhető, nyomonkövethető..... Nem találom törvénysértőnek, ha a bevételi pénztárbizonylatot kontírozom, s már akkor a pénztárral szemben könyvelem ( mellékletét képezi az elszámolás: hogy nyilvántartás szerinti Ft érték mennyi, mennyi a kiegyenlítés, s a különbözet az mennyi és micsoda)-,  pénzügyileg realizált árfolyam különbözetről van szó. 

Abban viszont vitatkoznék, hogy ha Ft-ban fizette ki az EUR-ban fennálló tartozását a vevő és a vevő és szállító megállapodtak abban, hogy (példát idézve) a 10.000 EUR összeg ezzel a forint összeggel kifizetett, hogy vissza kellen osztogatnom a kapott forintot a 10.000 EUR-ral.  Hiszen a 10.000 EUR tartozása megszűnik a vevőnek, az más kérdés, hogy a számla főkönyvi nyilvántartási FT összege és a kapott FT összeg közötti különbözet az árfolyamnyereséget, vagy árfolyamveszteséget is keletkeztethet, EUR követelés/ tartozás EUR-ban már nincs.

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Export értékestés könyvelése és ÁFA bevallása

HozzászólásSzerző: mazsi5 » csüt. jún. 19, 2008 10:02 am

Szia Margit!   Lehet, hogy  valakinek  van olyan programja, amit a beütött devizát kiszorozza a beütött árfolyammal, nekem sincs ilyen programom. Gondolom leginkább azoknak van ilyen, akiknek van Valutapénztáruk, vagy jelentős forgalmuk van devizás bankszámlán. Deviza bankszámlák nállam is vannak, de kézzel szorozgatok és számolok.  A befizetés a pénztárba Ft-ban történik, de ezzel a befizetéssel EUR-ban fennálló  követelés szűnik meg.  Nem értem miért kellene a Ft-ot elosztani az EUR-ral, ha egyszer a kapott forint a megállapodásuk alapján pontosan a fennálló EUR összeget takarja be, az más kérdés, hogy van árfolyamkülönbözet esetleg?
mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Export értékestés könyvelése és ÁFA bevallása

HozzászólásSzerző: MonokiM » csüt. jún. 19, 2008 11:15 am

Kedves Mazsi!

Amikor kiszámlázza eur-ban a külföldi követelést, a könyvelésben a teljesítéskori mnb-árfolyamon számol (most vagy ő, vagy a program szorozza ki, mindegy). T316 - K931 Eur-összeg.

Ha Ft-ban kifizetik, akkor is a fizetett összeghez a kiszámlázott eur-összeget kell  írni , majd beadni a deviza árfolyam törzsbe az árfolyamot. Szerintem ezt az egyszerűbb könyvelőprogramok is tudják. Különösen akkor, ha a naplójuknál a beállításnál nem csak a Ft, mint fizetőeszköz szerepel, hanem nálam pl.: 00 jelenti, hogy az összes devizatörzsemben szereplő devizát befogadja. Nézd meg az összes naplóbeállításodnál, hogy milyen fizetőeszközt fogad be és módosítsad értelemszerűen.

 Ha ez az árfolyam nem pont a kiszámlázási árfolyam, akkor még előjön az árfolyamkülönbözeti nyereség, vagy veszteség, amit a külföldi követeléssel szemben kell könyvelni. Sőt még az egyszerűbb könyvelőprogramok ezt is tudhatják maguktól, ha a paramétereknél a Devizakészletek, kötelezettségek árf.veszt./árf.nyer.-hez be van írva a 876 ill. 976.

Üdv.: Margit

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Előző

Vissza: Nemzetközi adózás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég

cron