Adófórum

Adózási és számviteli információk

külföldi munka

Nemzetközi adózás

külföldi munka

HozzászólásSzerző: SoFine » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!
2007 juli óta ausztriában dolgozom.Kérdésem!A 2007 -es évet ,hogy adózom és hogy fogom majd a következő teljes éveket?Hivatalosan és NEM minimál bérre bejelentve dolgozom, az állandó lakcimem magyarország.Őszintén káosz a köbön,mert ahány könyvelő annyiféle értelmezése a 183 napnak.Egyik verzió,hogy a 2007-es év után adózók magyarországon,mert beleesek a 183 napba és a következő években már csak ausztriában,mert nincs kettős adóztatás.De a 183 napba sem biztos,hogy beleesek mert senki nem tudja hogy kell számolni.Második verzió pont az ellenkezője,hogy a 2007 -es 183 nap után ,ha persze beleesek nem kell adóznom és majd az elkövetkezendő teljes évek után fogok otthon is adózni.Most az első verzió után adtam be az adóbevallásom,mert sajnos nem volt már időm jobban utána nézni.
Ha valaki tudna segiteni és tisztázni ezt a káoszt nagyon megköszönném.
SoFine
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

külföldi munka

HozzászólásSzerző: garbo50 » kedd jún. 03, 2008 5:54 am

Szia!

Először is a 183 nap,  ha julius 1-én kezdtél az biztos meg van, mert 2007-ben junius 30- ig 181 nap volt, julius 1-től dec.31-ig 184.

Akkor most nézzük az idevonatkozó tv- helyet. Először is a kettős adóztatás elkerüléséről szóló 1976. évi 2.sz törvényerejű rendelet, ami az esetedre a megoldás. Ennek is a 4-es , 15-ös és 22 cikke.

4. Cikk

Lakóhely az adó szempontjából

(1) A jelen Egyezmény értelmében az „egyik Szerződő Államban illetőséggel bíró személy” kifejezés olyan személyt jelent, aki ennek az államnak a joga szerint ott lakóhelye, állandó tartózkodási helye, üzletvezetésének helye, vagy más hasonló ismérv alapján, adóköteles.

(2) Amennyiben egy természetes személy az (1) bekezdés szerint mindkét Szerződő Államban illetőséggel bír, úgy a következők érvényesek:

a) A személy abban a Szerződő Államban tekintendő illetőséggel bírónak, amelyben állandó lakóhellyel rendelkezik. Ha mindkét Szerződő Államban rendelkezik állandó lakóhellyel, úgy abban a Szerződő Államban tekintendő illetőséggel bírónak, amelyhez szorosabb családi és gazdasági kapcsolatok fűzik (a létérdekek központja).

b) Amennyiben nem határozható meg, hogy a személy létérdekeinek központja melyik Szerződő Államban van, vagy a Szerződő Államok egyikében sem rendelkezik állandó lakóhellyel, úgy abban a Szerződő Államban tekintendő illetőséggel bírónak, amelyben szokásos tartózkodási helye van.

c) Abban az esetben, ha a személynek mindkét Szerződő Államban van, vagy a Szerződő Államok egyikében sincs szokásos tartózkodási helye, úgy abban a Szerződő Államban tekinthető illetőséggel bírónak, amelynek állampolgára.

d) Ha a személy mindkét Szerződő Államnak, vagy egyik Szerződő Államnak sem állampolgára, úgy a Szerződő Államok a 24. Cikk szerint járnak el.

(3) Amennyiben más, mint egy természetes személy az (1) bekezdés szerint mindkét Szerződő Államban illetőséggel bír, úgy abban a Szerződő Államban tekintendő illetőséggel bírónak, amelyben székhelye alapján adóköteles.

 

 

15. Cikk

Nem önálló munka

(1) A 16., 17. és 18. Cikkek fenntartásával a fizetés, a bér és más hasonló térítés, amelyet az egyik Szerződő Államban illetőséggel bíró személy nem önálló munkáért kap, csak ebben az államban adóztatható, kivéve, ha a munkát a másik államban végzik. Amennyiben a munkát ott végzik, úgy az ezért kapott térítés a másik államban adóztatható.

(2) Tekintet nélkül az (1) bekezdésre, az a térítés, amelyet az egyik Szerződő Államban illetőséggel bíró személy a másik Szerződő Államban végzett nem önálló munkáért kap, csak az először említett államban adóztatható, ha

a) a térítést olyan munkaadó fizeti vagy olyan munkaadó nevében fizetik, aki nem bír illetőséggel a másik államban, és

b) a térítést nem a munkaadónak a másik államban levő telephelye vagy állandó berendezése viseli és

c) a kedvezményezett a másik államban a vonatkozó adózási évben összesen nem tartózkodik hosszabb ideig, mint 183 nap.

(3) Tekintet nélkül ennek a cikknek előbbi rendelkezéseire, a nemzetközi forgalomban üzemeltetett tengeri hajó, légijármű vagy belvízi hajózás lebonyolítására szolgáló hajó fedélzetén végzett nem önálló munkáért járó térítés abban a Szerződő Államban adóztatható, amelyben az a személy illetőséggel bír, aki a nyereséget a hajó vagy légi jármű üzemeltetéséből eléri.

22. Cikk

Kettős adóztatás elkerülése

(1) Amennyiben az egyik Szerződő Államban illetőséggel bíró személy jövedelmet élvez vagy vagyona van és ez a jövedelem vagy ez a vagyon a jelen Egyezmény szerint a másik Szerződő Államban adóztatható, úgy az először említett állam, a (2) bekezdés fenntartásával, ezt a jövedelmet vagy ezt a vagyont kiveszi az adóztatás alól; ez az állam azonban ennek a személynek a többi jövedelmére vagy a többi vagyonára történő adómegállapításnál azt az adótételt alkalmazhatja, amely alkalmazandó lenne, ha az a jövedelem, vagy az a vagyon nem lenne kivéve az adóztatás alól.

(2) Amennyiben az egyik Szerződő Államban illetőséggel bíró személy olyan jövedelmet élvez, amely a 10. Cikk szerint a másik Szerződő Államban adóztatható, úgy az először említett állam beszámítja a személy jövedelméből beszedendő adóba azt az összeget, amely megfelel a másik Szerződő Államban fizetett adónak. A beszámítandó összeg azonban nem haladhatja meg a beszámítás előtt megállapított adónak azt a részét, amely arra a jövedelemre esik, amelyet a másik Szerződő Államból élveznek.

 

Tehát a jövedelem Ausztriában adóztatható, de van egy másik tv-i hely az szja 3 §.72 pontja, mely ezt a jövedelmet adóterhet nem viselő járandóságnak minősíti és be kell számítani a Magyarországon szerzett jövedelem adójának megállapításánál ( mint pl a nyugdíjat) de a ráeső adó le is vonható. Akkor van fizetési kötelezettség, ha az itthon szerzett jövedelem emiatt esik magasabb kulcs alá és előlegként csak 18 % került levonásra.

Azonban ha 2007-ben Magyarországon nem volt adóztatható jövedelem, vagyis az első félévben itthon semmit nem kaptál nincs bevallási és fizetési kötelezettség sem. A 2008-as év amennyiben egész évben kinn dolgozol már nem tartozik bevallási kötelezettség alá, feltéve, ha itthon semmilyen jövedelmed nem keletkezik.

Üdv.

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Nemzetközi adózás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég