Adófórum

Adózási és számviteli információk

Adózás magyar-németoi. munkavégzés esetén

Nemzetközi adózás

Adózás magyar-németoi. munkavégzés esetén

HozzászólásSzerző: lazsu » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Szeptember végéig Magyarországon dolgoztam alkalmazottként, majd munkaviszonyom otthon megszűnt, és október 1-től Németországban dolgozom, szintén alkalmazottként. Feleségemmel együtt be vagyunk jelentkezve október óta Bonnban.

Németországban jelentősen kedvezőbb adósáv vonatkozik házasokra.  Ha tehát Németországban levont adóelőleget a magyar adókulccsal újraszámoljuk, akkor otthon részben vagy egészben be kell fizetnem, amennyivel itt kevesebb adóelőleget vontak le.

Hallottam valami olyasmit, hogy mivel mi kiköltöztünk Németországba, így ránk nem a 183 napos szabály vonatkozik, de nem ismerem a részleteket. Mi a helyzet a mi esetünkben? Újra kell számolni az adóelőleget és befizetnem Magyarországon a különbözetet? Magyarországon családi házzal rendelkezünk, ahonnan nem jelentkeztünk ki. Asszem, ezzel talán minden fontos infot leírtam. Szakértői véleménynek nagyon örülnénk!

Köszönettel

Lazsu 

lazsu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Adózás magyar-németoi. munkavégzés esetén

HozzászólásSzerző: garbo50 » pén. ápr. 25, 2008 7:48 am

Szia!

Megpróbálok válaszolni a kérdésedre, bár amint látod ez a kérdés sokunk számára homályos pont itt a fórumon, talán ezért van hogy nem is igen reagálunk rá.

Nos elsődlegesen az illetőséget kell megállapítani ebben az esetben, mivel az egyezmények szerint a sorendiséget tekintve első helyen a lakóhely határozza meg ezt, így eszerint ez nem kétséges, hogy az illetőség német.

A második  megállapítás az egyezmény szerinti, mely kizárja a kettős adózást, épp ezért az szja tv is  az adóterhet nem viselő járandóságok között nevesíti ( 3§ (72)l )- és itt jön a számodra kellemetlen, hogy mint ilyet a 14 sorban szerepeltetned kell, a ráeső adót pedig a 30 sorban levonásba helyezheted. Igenám, de így a belföldi ( magyarországi) adód az eddig befizetettnél magasabb lehet, amit sajnos be kell fizetni.

Más lesz a helyzet ha 2008-ban végig kinn dolgozol, mert akkor az ott szerzett jövedelmet nem kell bevallani, ha nem lesz itthoni valamilyen bevételed.

Remélem valaki még reagál a kérdésedre és megerősít, vagy megcáfol a fentiekben.

Üdv.

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Adózás magyar-németoi. munkavégzés esetén

HozzászólásSzerző: lazsu » pén. ápr. 25, 2008 8:09 am

Elöször is köszönöm a gyors reakciót! Igen, sajnos tapasztalom, hogy eleg nagy a homaly ebben a kerdeskörben.

Bevallom nem teljesen ertem még a valaszod:

Ha megvaltozott az illetösegünk azaltal, hogy oktober ota kint vagyunk, es mint irod "a kettős adózást, épp ezért az szja tv is  az adóterhet nem viselő járandóságok között nevesíti ( 3§ (72)l )", akkor en ezt ugy ertelmezem, hogy be kell otthon vallanom az itteni jövedelmet, de nem adozik. Akkor ezaltal hogyan lesz magasabb az otthoni adom? Akkor nemhogy magasabb lenne, de meg vissza is kellene kapnom.

Azonban, ha ezt ugy kell ertelmezni, hogy hozzaadodik az otthonihoz a Nemetorszagban szerzett jövedelem, ujraszamolodik az egesz a magyar adokulccsal, es a Nemetorszagban befizetett adoelöleget levonhatom, akkor gyakorlatilag bukom a Nemetorszagban kapott kedvezmenyt. Ebben az esetben viszont miben jelent mas helyzetet, hogy oktober ota megvaltozott az illetösegünk?

Igen, 2008 az legalabb mar tiszta helyzet lesz:)

Köszönettel

Lazsu

lazsu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Adózás magyar-németoi. munkavégzés esetén

HozzászólásSzerző: garbo50 » pén. ápr. 25, 2008 8:18 am

Szia Lazsu!

Lehet félreérthető volt amit írtam, de nem a Németországban befizetett adót vonod le a 30 sorban, hanem a magyar adót, amit az összevonandó ( magyar bér + 14 sorban szereplő német) jövedelem alapján kell kiszámítani. Igen ez lehet, hogy visszaigénylést is jelenthet, attól függ mennyi volt az itthoni-illetve kinti jövedelem eggyüttes összege, milyen adósávba kerülsz a 18 %-osba, vagy már eleve van 36 %-os is.

Nem tudom ez így érthető e?

Üdv.

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Adózás magyar-németoi. munkavégzés esetén

HozzászólásSzerző: lazsu » pén. ápr. 25, 2008 8:34 am

Kedves Garbo50!

Tehat, akkor a nemetorszagi jövedelem csak abban az esetben lehet adonövelö hatassal, ha hozzaadodva a magyar jövedelemhez savugrast okoz? Mas szoval, tehat ha mar otthon eleve a magasabb adosav szerint került levonasra az adoelöleg 2007 szeptemberig, akkor a nemet jövedelem (okt-dec) adonövekedest nem okozhat. Jol ertem?

Köszönettel

Lazsu

lazsu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Adózás magyar-németoi. munkavégzés esetén

HozzászólásSzerző: garbo50 » pén. ápr. 25, 2008 8:46 am

Szia!

Igen jól érted.

Üdv.

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Adózás magyar-németoi. munkavégzés esetén

HozzászólásSzerző: lazsu » pén. ápr. 25, 2008 8:48 am

Rendben, nagyon köszönöm a segitseged!

Üdv.:Lazsu

lazsu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am


Vissza: Nemzetközi adózás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég

cron