Adófórum

Adózási és számviteli információk

Kettos adozas...

Nemzetközi adózás

Kettos adozas...

HozzászólásSzerző: gerasandor » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Tiszteletem!

 Sokat olvastam errol de szeretnem tisztazni hozzaertokkel is a szituaciot, igy a kerdes mellett az esetleges gondolati hibakra is vilagitsatok ra ha lehet. Koszonom elore is.

2007-rol van szo. Majus kozepeig Mo-n dolgoztam, kaptam a jovedelmem es fizettem az adoeloleget. Majus kozepetol Irorszagban dolgozom es elek, itt kapom a fizetesem Ir cegtol, vagyis a 183 napos szabaly szerint Ir illetosegunek szamitok. Adobevallas Mo-n ugy nez ki, hogy bevallom a kulfoldon keletkezett jovedelmem, de adoalapot fog csak novelni, adozni nem kell utana, merthogy van kettos adozasrol szolo egyezmeny a ket orszag kozott. Adoalapom nem fog valtozni valoszinuleg, marmint lefele, merthogy csak arra valtozhatna, szoval a befizetett adoeloleg helyes merteku. Rendes adobevallas, ezt ismerem... (azt hiszem.)

Irorszagban be kell-e vallanom ugyanigy a mo-i jovedelmemet es a befizetett adoeloleget mint otthon?

Igenyelhetek-e vissza a Mo-n befizetett adoelolegbol, ha itt mas adosav ala esik, masok a kedvezmenyek stb.? Hogyan?

Persze biztosan kihagytam valamit, de hozza nem erto leven ez nem is olyan nagy ujsag.

Koszonom

Sandor

gerasandor
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Kettos adozas...

HozzászólásSzerző: Kovacszsolt » szer. ápr. 09, 2008 12:30 pm

szerintem, meg akkor is jönn neked kia dó Magyarorszagon,,ha keveset voltal itthon, mert az itthoni jövedelmedet nem szamitjak bele az 1700.000 jövedelemhatarba, ha bevalod az irorszagit is. igy az iithon szerzett jovedelmedet 36 % adozak es kijönn neked meg az itthoni jövedelmed utan 18% ado. a többit irorszagban kel ha jol tudom. hasonlo cipöben vagyok en is. azert ez szomoru. udv
Kovacszsolt
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Kettos adozas...

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szer. ápr. 09, 2008 2:44 pm

Kettős adóztatást elkerülő egyezmények

Írország 1999. évi XI. törvény

Kiragadva: hátha segít:

3. Cikk

Általános meghatározások

1. Az Egyezmény alkalmazásában, ha a szövegösszefüggés mást nem kíván:

g) az „állampolgár” kifejezés a következőket jelenti:

(i) Magyarország tekintetében minden olyan magánszemélyt, aki magyar állampolgársággal rendelkezik és minden olyan jogi személyt, társulást vagy egyesülést, amely ezt a jogállását a Magyarországon hatályban lévő jogszabályokból nyeri,

(ii) Írország tekintetében Írország bármely állampolgárát és minden olyan jogi személyt, egyesülést vagy egyéb olyan jogalanyt, amely ezt a jogállását Írországban hatályos jogszabályokból nyeri;

4. Cikk

Belföldi illetőségű személy

1. Az Egyezmény alkalmazásában az egyik Szerződő Államban „belföldi illetőségű személy” kifejezés olyan személyt jelent, aki ennek a Szerződő Államnak a jogszabályai szerint ott lakóhelye, székhelye, tartózkodási helye, üzletvezetési helye vagy bármilyen más hasonló ismérv alapján adóköteles. Ez a kifejezés azonban nem foglalja magában azokat a személyeket, akik ebben az Államban kizárólag az ebben az Államban lévő forrásokból származó jövedelem alapján adókötelesek.

2. Amennyiben egy magánszemély az 1. bekezdés rendelkezései értelmében mindkét Szerződő Államban belföldi illetőségű, helyzetét az alábbiak szerint kell meghatározni:

a) abban az Államban tekintendő belföldi illetőségűnek, amelyben állandó lakóhellyel rendelkezik; amennyiben mindkét Államban rendelkezik állandó lakóhellyel, abban az Államban tekintendő belföldi illetőségűnek, amellyel személyi és gazdasági kapcsolatai szorosabbak (a létérdekek központja);

b) amennyiben nem határozható meg, hogy melyik Államban van létérdekeinek a központja, vagy ha egyik Államban sem rendelkezik állandó lakóhellyel, abban az Államban tekintendő belföldi illetőségűnek, amelyben szokásos tartózkodási helye van;

c) amennyiben mindkét Szerződő Államban van szokásos tartózkodási helye, vagy egyikben sincs, abban a Szerződő Államban tekintendő belföldi illetőségűnek, amelynek állampolgára;

d) amennyiben mindkét Szerződő Állam állampolgára, vagy egyiké sem, a Szerződő Államok illetékes hatóságai kölcsönös egyetértéssel rendezik a kérdést.

Nem önálló munka

1. A 16., 18-19. és 21. Cikkek rendelkezéseinek fenntartásával a fizetés, a bér és más hasonló díjazás, amelyet az egyik Szerződő Államban belföldi illetőségű személy nem önálló munkára tekintettel kap, csak ebben az Államban adóztatható, kivéve, ha a munkavégzés a másik Szerződő Államban történik. Amennyiben a munkát ott végzik, az abból származó díjazás ebben a másik Államban adóztatható.

2. Az 1. bekezdés rendelkezéseire való tekintet nélkül az a díjazás, amelyet az egyik Szerződő Államban belföldi illetőségű személy a másik Szerződő Államban végzett nem önálló munkára tekintettel kap, csak az elsőként említett Államban adóztatható, amennyiben

a) a kedvezményezett egyfolytában vagy megszakításokkal nem tölt 183 napnál hosszabb időszakot az adott adóévben kezdődő vagy végződő bármilyen 12 hónapos időtartamon belül a másik Államban, és

b) a díjazást olyan munkáltató fizeti, vagy olyan munkáltató nevében fizetik, aki nem belföldi illetőségű a másik Államban, és

c) a díjazást nem a munkáltatónak a másik Államban lévő telephelye vagy állandó bázisa viseli.

3. Tekintet nélkül e cikk előző rendelkezéseire, a nemzetközi forgalomban üzemeltetett hajó, légi jármű vagy közúti szállító jármű fedélzetén végzett nem önálló munkára tekintettel kapott díjazás abban a Szerződő Államban adóztatható, amelyben a vállalkozás tényleges üzletvezetésének helye van.

A kettős adóztatás elkerülése

1. Magyarországon a kettős adóztatást a következőképpen kell elkerülni:

a) amennyiben a Magyarországon belföldi illetőségű személy olyan jövedelmet élvez, amely az Egyezmény rendelkezéseivel összhangban Írországban adóztatható, Magyarország a b)-c) pontban foglalt rendelkezések fenntartásával mentesíti az ilyen jövedelmet az adózás alól;

b) amennyiben a Magyarországon belföldi illetőségű személy olyan jövedelemtételeket élvez, amelyek a 10. Cikk rendelkezéseivel (OSZTALÉK) összhangban Írországban adóztathatók, Magyarország lehetővé teszi az ilyen belföldi illetőségű személy jövedelmét terhelő adóból azon összeg levonását, amely megegyezik az Írországban megfizetett adóval. Az így levont összeg azonban nem haladhatja meg a levonás előtt számított adónak azt a részét, amely az Írországból származó ilyen jövedelemtételekre esik;

                                                             -----------------------------------------

Amennyiben a kettős adózást kizáró egyezmény lehetővé teszi a külföldön adóztatott jövedelem beszámítását, akkor ezt a jövedelmet a személyijövedelemadó-bevallásban is fel kell tüntetni. Ha az egyezmény beszámítási módszerről rendelkezik, akkor a külföldről és belföldről származó jövedelmek után kiszámított adó csökkenthető a külföldön igazoltan megfizetett adó forintra átszámított összegével.

Amennyiben a jövedelem a külföldi államban adóztatható, és az egyezmény a mentesítési módszert írja elő, akkor Magyarország mentesíti ezt a jövedelmet az adóztatás alól. Ha az egyezmény a mentesítés mellett lehetővé teszi a mentességet élvező jövedelem figyelembevételét a többi, Magyarországon adóköteles jövedelmet terhelő adó kiszámításánál, akkor a külföldön adózott jövedelem után Magyarországon nem kell adót fizetni, a többi adóköteles jövedelem azonban magasabb adósáv szerint fog adózni.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Kettos adozas...

HozzászólásSzerző: loveygy » csüt. ápr. 10, 2008 6:53 am

Sziasztok!

Melcsi nagyon ügyesen megragadta a dolgok lényegét:

1) Magyar állampolgár vagy, tehát magyar illetőségű

2) A 183 napos szabály és a másik két feltétel alapvetően a külföldi kiküldetésre/kirendelésre vonatkozik. Vagyis arra az esetre, ha valakit egy magyar cég küld ki pl. egy beruházás felügyeletére, akkor a kint tartózkodása alatt kapott "bér", az nem adózik a külföldi államban, annak ellenére, hogy a munkát ott végzi.

3) A magyar kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmények nagyrésze a progresszió fenntartása melletti mentesítést alkalmazza a külföldi munkabér jellegű jövedelmekre. Ez magyarul azt jelenti, hogy adóterhet nem viselő járandóságként kezeli. A számított adó kiszámításánál figyelembe kell venni, de utána a külföldről származó bérjövedelemre külön ki kell számolni az adót az adótábla szerint, és levonni a számított adótól. Ennek az a hátránya, hogy ha itthon alacsonyabb volt a jövedelem, akkor az adójóváírástól elesik, és az átlagos adókulcs is magasabb lesz.

Vagyis amennyiben volt magyarországi jövedelmed, akkor itthon be kell vallanod mindkettőt a fentiek szerint. Abban az évben, amikor csak kinti jövedelmed van, akkor itthon nem kell adóbevallást tenned, és csak kint adózól.

Üdv

loveygy

loveygy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Kettos adozas...

HozzászólásSzerző: gerasandor » csüt. ápr. 10, 2008 8:32 am

Sziasztok,

 Koszonom a valaszokat, meg nem teljesen tisztult le a dolog, de ...

1. A 183 nap csak a Mo-i ceg altal kikuldott emberre vonatkozik, ezt ertem, ez ram nem vonatkozik. (melcsi es loveygy valaszai)
2. Jelenlegi allapotom szerint, mivel itt elek, itt adozom majd, de ha van Mo-i jovedelmem is, akkor a teljes osszeget otthon is be kell vallanom, amibol kialakul az adosav, es hogy a Mo-n szerzett jovedelmembol mennyi adot kell fizetnem.
A Mo-i ugyek ezzel tisztak, siman bevallast kell keszitenem, es elkuldeni...

Irorszagi oldal: Ma voltam az adohivatalban itt Irorszagban. Elmeseltem a sztorit, kerdeztek hogy mennyit kerestem, mennyi adot fizettem. Ezt bevezettek az adatbazisba, es majd kapok 10 napon belul egy statementet.

Hogy ez mit fog jelenteni azt meg nem tudom, valoszinuleg a kovetkezot: itt a teljes jovedelmem es a befizetett adoeloleg valamint a creditek (itt abbol nagyon sok van) alapjan kapok vissza vagy fizetek adot. Semilyen formot vagy ilyesmit nem kell kitoltenem, mindent vezet az adohivatal, a mukaltato meg lejelenti a bereket, es von mindenfele elolegeket.

Egyelore nem kell mast csinalnom, itt csak oktoberben van a hatarido, es a statement kezhezvetelekor kiderul hogy mit kell tennem, vagy mi fog tortenni. Leirom majd hogy milyen tapasztalataim vannak.

Ismetelten, ha valamit nem jol gondolok, kerlek vilagositsatok fel. Koszonom

Sandor

gerasandor
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Kettos adozas...

HozzászólásSzerző: loveygy » csüt. ápr. 10, 2008 9:53 am

Szia!

A tapasztalataidról az infót előre is köszönöm, mert én alapvetően csak ahhoz "értek", hogy a küldöldön megszerzett jövedelemmel mi történik itthon.

Magyarországon is működik az adóhatósági adó megállapítás intézménye, de nekem nincs erről tapasztalatom.

Pontosítás: ha egyazon naptári éven belül lesz magyarországi és írországi jövedelmed, akkor kint fizeted az adót, intézed a kinti jövedelmedről a bevallást, ahogy ott kell, és itthon bevallod a magyarországi jövedelmedet, és adóterhet nem viselő járandóságként az írországi jövedelmedet. Egyébként a kitöltő program jól kezeli ezeket a dolgokat.

Üdv

loveygy

loveygy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Kettos adozas...

HozzászólásSzerző: gerasandor » csüt. ápr. 10, 2008 11:23 am

Szia!

Azt hiszem ez a pontositas tette fel az i-re a pontot nalam.  

Erdekes volt, de itt a magan bevallas mukodik ugy mint otthon az apeh-es. Alapbol a hivatal jar el, neked nem kell csinalnod semmit, csak informalni oket mindenrol. Mondjuk ez erdeked is, mert a sok kreditet amit kaphatsz csak a te kozbenjarasodra adjak, es dokumentumot akkor kernek ha igazolnod kell magad, nem kell mindenhez formanyomtatvanyt kitolteni, ami raadasul Mo-n szerintem sokszor erthetetlenul bonyolult.

Meg annyit hogy mindezt az Interneten keresztul is kezelhetem, de nem csak a bevallast, hanem az aktualis statuszokat adatokat is latom, vagyis minden nap pontosan tudhatom hogy hogy allok, hogy mennyit kerestem, mennyi adot fizettem, mennyi kredit all a rendelkezesemre.

Kicsit az ugyintezesrol a hivatalban, hatha mas is olvassa aki irorszagban van vagy vagyik. Szoval minden gordulekeny, segitokeszek, es tenyleg nem hagyjak hogy egy problema "megmaradjon". Jegyes rendszer van Dublinban a kozponti irodaban, de eleg gyorsan megy, 44 asztal szolgalja ki az ugyfeleket, mondjuk ennek kb fele megy allandoan. Reggel erdemes menni akkor meg nincsenek sokan, de napkozben mar kialakulhat kb 40 fos sor, ami kb. 15 perc alatt lemegy, nem szabad megijedni a tomegtol.

Egyelore ennyi, ennyire egyszeru a szitu, nem erdemes tulbonyolitani, csak ha valaki nem tudja mit csinaljon elegge ketsegbe tud esni...

Koszi, bovitem ezt a bejegyzest amint megtudok valami ujat.

Sandor

gerasandor
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Kettos adozas...

HozzászólásSzerző: loveygy » csüt. ápr. 10, 2008 11:43 am

Kedves Sándor!

Azért itthon is van már némi fejlődés. Amennyiben regisztrálsz az Önkormányzatnál Ügyfélkapura, akkor az internetről letölthető kitöltő program segítségével elektronikus úton be is tudod nyújtani az adóbevallásodat.

Egyelőre csak a járulékokra vonatkozóan tudsz "naprakész" információt beszerezni, de így azért lehet ellenőrizni, hogy bejelentettek-e és emmkora összegeket fizettek be az ember után.

Van még mit behoznunk!

Várjuk a beszámolókat.

Üdv

loveygy

loveygy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Kettos adozas...

HozzászólásSzerző: gerasandor » szer. máj. 14, 2008 8:20 am

Udv ismet!

Kisebb tapasztalati osszefoglalo kovetkezik, mivel most mar ott tartok hogy az ir adohivataltol varom a valaszt, illetve Statementet.

Az erzesem a magyar adobevallasi reformokkal kapcsolatban nem valtoztak annak ellenere sem, hogy van online adobevallas, es segedprogram. Nem akarom minositeni a programot, mert az online bevallas mukodik, de sajna ket estemet vette el mire sikerult kitalalnom hova kell irni a megfelelo adatokat, es miert kell fizetnem ujabb 100eFt-t adoba. Lehet bennem van a hiba, de amihez tobb mint 10 oldal a leiras, az mar eleve nem lehet egyszerunek nevezni.  Mondjuk lehet en vagyok a hulye, de ezt inkabb privatban beszelnem meg azzal aki kivancsi ra. (Kerd el az email cimem...)

Szoval befizetem Mo-n  az adot azzal kiegeszitve amit Irorszagban kerestem. Nincs szukseg mas informaciora csak arra, hogy mennyi volt a bruttom, es mennyi adot fizettem. Ezt egyebkent kiszamolni havi bontasban kell a kifizetes honapjanak 15.napjan esedekes MNB arfolyammal szamolva. Ment mint a karikacsapas.

Az osszeget a 14. sorba kell irni ha jol emlekszem. Az tevesztett meg, hogy van kulon 22. es 23. sor ami a "kettos adozast kizaro ... " szoveggel kezdodik, es termeszetszeruleg oda irtam be eloszor, de nem oda kell!!! Na ez tartott ket esten at. Ja, meg mikor kiszamolta a program a rossz helyre irt adatokkal hogy fizessek be 1MFt-ot, hat a hajam egnek allt, tudtam hogy nincs rendben.

A magyar ezzel kesz. Befizetem a kulonbozetet, mivel itt a kreditek miatt nem kellett adot fizetnem.

Ir: Nincs adobevallas alapbol, hanem a Revenue office kezeli a kereseted a munkaltato altal elkuldott informaciok alapjan. Ahol tehat berpapir  keletkezik, arrol tud az adohivatal is. Ami meg feketen megy, arrol meg sehol se tudnak ugyse. Nem logikus?

3x voltam bent az adohivatalban, 5 perc alatt vegeztem reggel minden alkalommal. Csak megjegyzem.

Az extra dolgokat kell tehat csak bejelenteni. En megtettem hogy bejelentettem mennyit kerestem Mo-n, es mennyi adot fizettem be az emelt osszeggel. Ezt remenyeim szerint osszegzik es a rendelkezesre allo creditek es limitek figyelembe vetelevel visszafizetik a felesleges reszt. Ezek a remenyeim. Most varom hogy szamoljanak, irjanak es utaljanak, vagy jelezzek hogy mire van szukseguk. Altalaban 1-2 het alatt megvan. Majd jelentkezem ismet ha eredmeny van.

Mindenkinek szep napot!

Sandor 

gerasandor
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Kettos adozas...

HozzászólásSzerző: loveygy » szer. máj. 14, 2008 11:59 am

Szia!

Hát igen... Annak, aki valamilyen szinten nem bevallással foglalkozik, illetve eddig csak szimplán bére volt, és annak is a bevallását a munkáltató elkészítette... nem egyszerű. De az is igaz, hogy sokszor az APEH-ban dolgozók sem tudják a dolgokat. Egy németországi nemzetközi adóózási témával kapcsolatban kellemesen félre tájékoztatták az egyik hölgyet...

Igaz lézetik adóhatósági adómegállapítás, de állítólag az ahhoz kitöltendő papír kitöltése sem egyszerű (én még nem néztem meg).

Reméljük minden rendben találtatik az Ít Adóhatóság által.

Sok sikert!

Üdv

loveygy 

 

loveygy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: Nemzetközi adózás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég

cron