Adófórum

Adózási és számviteli információk

Kettős adózás Románia

Nemzetközi adózás

Kettős adózás Románia

HozzászólásSzerző: Kovacszsolt » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Szeretném a segítségeteket kerni

Egy kettös államplgarsagu személy(magyar es roman) Magyarorszagon állando munkahellyel rendelkezik es itt fizet adot, tb-t stb. Na most neki Romaniaban van egy bejegyzet szabad szellemu foglalkozasa, amire ott romaniaban fizet adot az ottani 16%-ot. A kerdesem amiben asegitsegeteket varom, hogy itt Magyarorszagon hogy valja be az adojat es akkor most itt is fizet az ottani jövedelmere adot?

Egyes adoszakertök azt mondjak hogy mivel mar Romani is Eu-s , ez mas jövedelem csak es oda kell vbeirni a 9 es sorba.

Szerintem meg ervenye s ez akettös adozast elkerülö törveny es ennek ertelmeben a 22 sorba kel beirnia  bevetelt es a tiszta jövedelmet. akkor a kiszamitoot adobol levonhato az ottani ado, de igy is ahogy latom megadozak magyrorszagon is , mert csak van ra ado? vagy hogy is van ez.

magyarorszagi jövedelme 2695666, erre mar befizette adoelelolegkent a 664 ezret.

kulfoldi hövedelem 445ezer forint, es igy is kijon meg 89 ezer ft do, ha levonja az ottania dot.

egyaltalan jo hely az a 22 sor, avyg marad a 14? vagy melyik koszonom asegitseget

Helyzetem sajátossága: Magyarországon bejelentett alkalmazotti munkaviszonnyal rendelkezem, ahonnan 2007-re a következő jövedelmem származott (egészségügyi és nyugdíjjárulékok stb. befizetése megtörtént):

1 sor                                                                                                  jövedelem        2.520.002

3sor     bevétel  250.949                 költség(c) 75.285                         jövedelem( d) 175.664

58 sor     befizetett adóelőleg                                                              664.439

 

A „gondok” most kezdődnek: Romániában 2007. július óta bejegyzett fordítói vállalkozásom van, ahol a szabályos törvényeknek megfelelően 16% adót fizetek, járulékot nem, mivel azt itt Magyarországon fizettem be.

Az ott szerzett jövedelmem a következőképpen alakul, a hatályos átszámítási szabályok figyelembe vételével. Bevétel: 584.289 Ft

                                   Költség: 138.812 Ft || az ott fizetett adó: 71.304 Ft

                                   Nettó jövedelem: 445.477 Ft

                                   Ott fizetett adó: 71.304 Ft (= a jövedelem 16% -a)

 

A nagy kérdésem most az, hogy a Romániában, (román állampolgárként) megszerzett jövedelmemet hányas sorban kell bevalljam. A szja útmutató és a kettős adózás elkerüléséről szóló egyezmény elolvasása után az alábbi lehetőségek állnak fenn.

 

Három lehetőségről tudok, mert ahány fórum és adószakértő annyi választ kaptam.

  1. Mint önálló más jövedelem, és azt az önálló tevékenységeknél kell bevalljam, levonva belőle az ott fizettet adót is mint költséget. (9. sorba beírva)
  2. A kettős adózást elkerülő egyezmény alapján, a 22 sorba tüntetve fel.
  3. Mas  javaslata alapján a jövedelmet  a 14. sorban tüntetve fel.
 

Igazából nem tudom melyik a helyes, de akárhogy is vallom be, mindegyik esetben van még adóhátralékom, akkor is, ha ennek a jövedelemnek az adóját külföldön megfizettem, és az ott szerzett jövedelem egy forintja se érkezett, sem jutott el Magyarországra.

 

Kovacszsolt
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Kettős adózás Románia

HozzászólásSzerző: simke » vas. ápr. 06, 2008 12:13 pm

Szia! 

Ha valakinek Romániában és Magyarországon is keletkezett  jövedelme, úgy köteles arra vonatkozóan Magyarországon adóbevallást adnia, amelyben minden jövedelméről  számot kell adnia (beleértve a román jövedelmet is). Azonban ezután már Romániában adózott, ezért a magyar szja törvény adóterhet nem viselő járandóságként kezeli a román jövedelmet, amit a 0753-as bevallás 22. sorában kell feltüntetni szerintem.

Az erre jutó adót nem kell megfizetni. Azonban a magyar jövedelmet – esetlegesen – feljebb tolhatja a magasabb adósávba, hiszen a román jövedelem is része lesz az összevonandó jövedelemnek.

Beírod a 22 sorba a 445 447 Ft-ot, majd a 27 sorba is (A külföldön megfizetett adó beszámítása a 22. sorban szereplő jövedlem után) a 71 304,- Ft-ot. Ezt az adatot kéri egyébként a 44. sor is mégegyszer. 

Sajnos lesz fizetendő adód így is, mivel feljebb tolódik az összjövedelmet. :-(

Üdv Etus 

simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kettős adózás Románia

HozzászólásSzerző: andulka » szer. ápr. 09, 2008 8:33 am

Sziasztok! 

 

Ha a 22. sorba írja, akkor éppenhogy nem minősül "adóterhet nem viselő járandóságnak". Annak csak akkor minősülne, ha a 14. sorba írná.

 

Tehát ha a 22. sorba írja, akkor a Romániában megfizetett adó és a Mo.-n fizetendő adó különbözetét (18% - 16% = 2%) meg kell fizetnie. Jelen adatokkal számolva itt Mo-n még fizetnie kellene 8.876 Ft (80.180 Ft - 71.304 Ft) adót a Romániában szerzett jövedelme után.

 

Andi

 

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Kettős adózás Románia

HozzászólásSzerző: Kovacszsolt » szer. ápr. 09, 2008 12:19 pm

a probléma csak az evvel. hogy ne,mcsak a 2 % adot fizetem meg, hanem meg 18Atr mivel , ezt a jövedelmet mar 36% adokulcsal szamitjak, igy nem a 18-16 , hanem a 36-16 ervenyesul avgyis , sok. nem igazsagos
Kovacszsolt
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am


Vissza: Nemzetközi adózás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég