Adófórum

Adózási és számviteli információk

Munkavállalás több országban

Nemzetközi adózás

Munkavállalás több országban

HozzászólásSzerző: fandi1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kérdésem a következő: Egy magyar magánszemély Mo-on és Szlovákiában is munkaviszonyban dolgozik, ha jól tudom, ilyenkor a magyar tb hatálya alá tartozik a munkavállaló. A külföldi munkáltatónak milyen járulékokat kell levonnia és hogyan tudja bevallani Mo-on? Vagy esetleg ennek más módja van? Előre is köszönöm!
fandi1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Munkavállalás több országban

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » kedd márc. 25, 2008 2:55 pm

A külföldi munkáltató, ha nincs Mo-on képviselője, telephelye, semmilyen magyar tb tv szerinti járulékot levonni nem fog és nem vall be, mivel nem minősül foglalkoztatónak. Már az is kétséges, hogy a magyar magánszemély hol él ténylegesen, a tb tv. szerint külföldinek vagy belföldinek minősül-e.

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Munkavállalás több országban

HozzászólásSzerző: melcsi62 » kedd márc. 25, 2008 5:50 pm

Szia Fandi1!   Szerintem így nehéz lesz a kérdésedre válaszolni, mert (lehet, hogy csak) számomra nem egészen egyértelmű:

"Kérdésem a következő: Egy magyar magánszemély Mo-on és Szlovákiában is munkaviszonyban dolgozik..."  

1.Ez az ember egy mo-i munkáltatón keresztül dolgozik Szlovákiában is,

2. vagy van egy külön mao-i munkáltatóval létesített munkaviszonya és külön önálló munkavállalóként egy szlovákiai munkáltatónál is párhuzamosan,

3.  egyéb variáció 

Ez utóbbit lehet, hogy azért nem értem,- mert nem tudom hogy látja el a munkáját egyszerre mindkét munkáltatójánál? Kérdés továbbá az is, ahogy Anikó írja, hogy mennyi időt tartózkodik adóéven belül Mao-on és mennyit Szlovákiában.

Ha magyar munkáltatón keresztül dolgozik Szlovákiában, akkor a magyar munkáltató fogja részére kiadni az adóbevalláshoz szükséges igazolást a bel és külföldi jövedelméről egyaránt. 

Szerintem a válaszokhoz célszerű lenne a kérdésedet pár információval kiegészíteni.

Üdv. 

 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Munkavállalás több országban

HozzászólásSzerző: fandi1 » kedd márc. 25, 2008 6:24 pm

Sziasztok! Akkor most pontosítok, mert tényleg nem volt egyértelmű a kérdésem. Tehát a magánszemélynek Mo-on heti 20 órás munkaviszonya van egy magyar munkáltatónál, emellett pedig egy szlovák cégnél is munkaviszonyban áll, tehát a melcsi kérdésének 2. verziója áll fenn. Ezesetben a szlovák cég a szlovák törvények szerinti adót és járulékokat vonja le, vagy a magánszemély összes jövedelme Mo-on lesz adó és járulékköteles?
fandi1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Munkavállalás több országban

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » kedd márc. 25, 2008 6:49 pm

Válasszuk szét először az adó és a járulék ügyét. Az adót, mivel munkaviszonyból származik és mindkét országban a saját adóalanya juttatja a munkavállalónak, mindkét országban a saját törvények szerint kell vonni. Majd év végével bevallja Szlovákiában a szlovák jövedelmét, Mao-on pedig mindkettőt, feltéve, hogy belföldinek minősül szja szempontjából. A szlovák jövedelem adóterhet nem viselő járandóság Mao-on, tehát megemelheti a jövedelmi sávot, de önmagában adófizetéssel nem jár.

A járulék ügye bonyolultabb. Még mindig nem tudjuk, hol él az illető és hogy a szlovák cégnek ténylegesen hol végzi a munkát. Egy biztos, a szlovák munkáltató nem lehet magyar tb törvény szerinti kifizető, tehát csak szlovák tv szerinti járulékot vonhat le.  

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Munkavállalás több országban

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » kedd márc. 25, 2008 6:49 pm

Válasszuk szét először az adó és a járulék ügyét. Az adót, mivel munkaviszonyból származik és mindkét országban a saját adóalanya juttatja a munkavállalónak, mindkét országban a saját törvények szerint kell vonni. Majd év végével bevallja Szlovákiában a szlovák jövedelmét, Mao-on pedig mindkettőt, feltéve, hogy belföldinek minősül szja szempontjából. A szlovák jövedelem adóterhet nem viselő járandóság Mao-on, tehát megemelheti a jövedelmi sávot, de önmagában adófizetéssel nem jár.

A járulék ügye bonyolultabb. Még mindig nem tudjuk, hol él az illető és hogy a szlovák cégnek ténylegesen hol végzi a munkát. Egy biztos, a szlovák munkáltató nem lehet magyar tb törvény szerinti kifizető, tehát csak szlovák tv szerinti járulékot vonhat le.  

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Munkavállalás több országban

HozzászólásSzerző: fandi1 » szer. márc. 26, 2008 8:34 am

Az illető Mo-on rendelkezik állandó lakóhellyel és itt is él, illetve a szlovák munkáltatónak Szlovákia területén végzi a munkáját. Viszont az EGK rendeletben azt olvastam, hogy "az a személy, akit két vagy több tagállam területén foglalkoztatnak, annak a tagállamnak a jogszabálya alá tartozik, ahol lakóhellyel rendelkezik, ha ennek a tagállamnak a területén is végez munkát." Ennek alapján én úgy gondoltam, hogy a magyar tb hatálya alá fog tartozni mindkét országból származó jövedelme, de lehet, hogy rosszul értelmezem.
fandi1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am


Vissza: Nemzetközi adózás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég

cron