Adófórum

Adózási és számviteli információk

kocsma forgalmának könyvelése

Számvitel

kocsma forgalmának könyvelése

HozzászólásSzerző: Margh » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Segítségeteket szeretném kérni! Egy kiskocsmát üzemeltető kft-nek fogok könyvelni. Kérdéseim lennének, hogy:
1. a beszerzett italokat készletként vagy áruként kell kezelni?
2. az italok forgalmát hogyan kell könyvelnem, mivel azok nem a beszerzett mennyiségben kerülnek értékesítésre, hanem "megbontva". (kisfröccs, nagyfröccs stb.) A mennyiségek megbontva kerülnek értékesítésre.
Ezt hogyan lehet kezelni a könyvelésben?
3. Esetleg ha van valakinek egy jól használható számlatükre, ami erre a tevékenységre alkalmazható, annak nagyon örülnék.

Azt hiszem, nem tudom mibe vágtam a fejszémet, elnézést hogy ilyen buta kérdéseim vannak, de talán van valaki a fórumozók között, aki presszót, vagy bárt vagy kocsmát könyvel.
Köszönöm a segítséget előre is!
Andi
Margh
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:32 am

kocsma forgalmának könyvelése

HozzászólásSzerző: Csigabiga » pén. aug. 17, 2012 2:53 pm

Szia, olvasatom és tapasztalatom szerint az italokat árura kell könyvelni, még akkor is, ha kimérve értékesítik. A szendvicseket (ha van ilyen), ételek alapanyagait anyagköltségként kell nyilvántartásba venni.
Üdv: Szilvi
Csigabiga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

kocsma forgalmának könyvelése

HozzászólásSzerző: Csigabiga » pén. aug. 17, 2012 2:53 pm

A változatlan formán van a hangsúly.
Csigabiga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

kocsma forgalmának könyvelése

HozzászólásSzerző: afg » pén. aug. 17, 2012 6:24 pm

Anyagköltség vagy elábé?

Kérdés: Az anyagköltség és az elábé fogalmának meghatározása gondot jelent a vendéglátásnál és a bolti kiskereskedelemben. Például a vendéglátásban a felszolgált, kimért ital, a fagylalt áru vagy anyag, a kiskereskedelemben a 15-20 dkg-onként értékesített felvágott áru vagy anyag? Fontos ez a helyi adóbevallás miatt is, mert városunkban más mértékkel adózik a kereskedelmi tevékenység, mint a vendéglátás, mint szolgáltató. A válaszhoz - elöljáróban - az Szt. 78. §-ának (2) és (5) bekezdését kell idéznünk, mely szerint:

anyagköltségként az üzleti évben felhasznált vásárolt anyagok bekerülési értékét kell kimutatni,
eladott áruk beszerzési értéke az üzleti évben - általában - változatlan formában eladott anyagok, áruk bekerülési értékét foglalja magában.

A kérdés eldöntéséhez (tehát, hogy anyagköltség vagy elábé) arra kell választ adni, hogy a vásárolt anyagot, árut felhasználták vagy értékesítették jellemzően változatlan formában.Amikor a vendéglátásban a vendég italt kér és kap, és az ital ellenértékét külön fizeti meg, akkor a vendéglátó az eladott ital bekerülési értékét elábéként, a kapott ellenértéket pedig az italértékesítés árbevételeként számolja el. (Ez igaz a kimért italra is, hiszen önmagában az a tény, hogy kisebb mennyiségben adják el, nem változtatja meg a vásárolt anyagot, árut.) Amikor a vendéglátásban az italt az ételek előállítása során használják fel, vagy annak ellenértékét (például a vacsorán) a felszolgált étel ára magában foglalja, akkor az ételkészítéshez felhasznált, az étel részét képező ital bekerülési értéke anyagköltségként számolandó el.A bolti kiskereskedelemben a vásárolt felvágott értékesítése akár rúdban, akár szeletelve (15-20 dkgonként) történik, az változatlan formában történő értékesítést jelent, és így a bekerülési értéket elábéként, az eladási árat a kereskedelmi tevékenység árbevételeként kell elszámolni. (A boltban a felvágottat, amikor szeletelik, akkor nem felhasználják, hanem értékesítésre teszik alkalmasabbá.)A vendéglátásban a reggelihez felszolgált, a reggeli részét képező, a felszeletelt felvágott természetesen nem elábé, hanem anyagköltség, mivel ellenértéke a reggeli árában (és nem külön) térül meg.
Számviteli Levelek / 2003. június 12. 1282.
afg
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron