Adófórum

Adózási és számviteli információk

kell-e végzettség boltnyitáshoz?

Tb, munkaügy, bérterhek

kell-e végzettség boltnyitáshoz?

HozzászólásSzerző: katus44 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

használt ruha kereskedést szeretnék nyitni, ahol egy alkalmazott dolgozna. Nekem vagy egy kereskedelmi-gazdasági főiskolai diplomám. Ha jól tudom, használtruha kereskedés nyitáshoz, illetve az egyéni vállalkozói kiváltásához kell végzettség. Kérdezném, hogy elfogadják-e szakiányú végzettségnek a kerfősulis diplomát? Elég-e, ha a tujaldonosnak van ilyen papírja, vagy az eladónak is meg kell lennie a végzettségének? Illetve hogy kereskedői-boltvezetői, vagy ruházati kereskedői végzettség kell?

köszönöm

K

katus44
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

kell-e végzettség boltnyitáshoz?

HozzászólásSzerző: Napraforgó » vas. jún. 20, 2010 7:58 pm

Szia!

Szerintem bőven elég a Tiéd, de majd az önkormi eldönti....)))  Én is viaskodtam velük, amikor egy egyszerű kereskedelmi tevékenységhez nem akarták elfogadni a "közgazd.techn.kereskedelmi tag." végzettséget. Ugyanis nem volt a "fölsorolásukban" és kérni kellett a jegyző állásfoglalását.

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

kell-e végzettség boltnyitáshoz?

HozzászólásSzerző: nmrozika » szer. jún. 23, 2010 12:12 am

Egyéni vállalkozás indításához nem kell a vállalkozónak szakképzettnek lennie, elég ha az alkalmazott vagy a segítő a szakképzett, azokban a vállalkozásokban, ahol kell szakképzettség a tevékenységhez. Az üzletnyitást is könnyítették 2009 októberétől így csak bejelentési kötelezettség van, működési engedély nem kell. (persze kivételek vannak, de nem a ruházati kereskedelem)

Az eladó szakképzettségét a 5/1997. (III. 5.) IKIM rendelet írta elő, így "....Ruházati cikk értékesítése* ¦ Ruházati kereskedő ....." szakképzettséggel volt előírva ill. " A *-gal ellátott tevékenységeknél szakképesítésként elfogadható a szakiránynak megfelelő egyéb szakképesítés vagy magasabb szintű szakirányú szakmai végzettség is." (ahogy Napraforgó is írta)

2009. szeptemberben, amikor a kereskedelmi tv. változott az alábbiak jelentek meg:

"Az új rendelettel a minisztérium a kereskedelmi állások jó részének betöltéséhez eltörölné a szakképzettség követelményét. Ennek értelmében lehetővé tennék, hogy végzettség nélkül is föl lehessen venni bárkit pénztárosnak, cipő-, ruha-, gyümölcs-, zöldség-, pékáru eladónak, vagy könyv-, újság-, papír-írószer-, és virágárusnak, sőt piacfelügyelőnek is....."

A mai napon aztán az alábbiakat olvastam:

"A Népszabadság szerint az előző kormány egyik utolsó intézkedéseként ugyanis úgy módosított egy jogszabályt, hogy a jövőben a munkáltatók zöldség-gyümölcs, vagy ruházati eladónak, papír-írószer kereskedőnek azt vehetnek fel, akit csak akarnak. ...A szakszervezet szerint ez leértékeli az érintett szakmákat, a kereskedők viszont úgy vélik, az új előírások megfelelnek a piaci gyakorlatnak. ...A szakmai érdekképviselet a Népszabadságtól értesült az egy hónapja a Magyar Közlönyben megjelent jogszabályról, és közölték: keresik a módját, hogy az új kormánynál felülvizsgáltassák a rendeletnek szerintük a szakmát ellehetetlenítő pontjait.."

 

A Magyar Közlöny 79. számában a 17510 oldaltól a 21/2010.V.14.i NFGY rendeletben valóban nincs benne pl. a ruházati kereskedelem és több más kereskedelmi tevékenység. (van ami maradt, pl. vas-műszaki stb.)

 

Ezek alapján ha ruházattal akarsz foglalkozni, akkor nem kell sem neked, sem az alkalmazottnak a kereskedelmi végzettség (jelen pillanatban).

 

( A "tiltakozás" a minimálbér vagy a minimál szakmunkásbér miatt van. Ami jó a vállakozásnak, hogy kevesebbet fizet, az nem jó az alkalmazottnak, hogy nem kapja meg a minimál szakmunkásbért.)

Üdv. Rozi



 

nmrozika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég

cron