Adófórum

Adózási és számviteli információk

Devizás számlák kompenzálása

Számvitel

Devizás számlák kompenzálása

HozzászólásSzerző: süni07 » kedd jan. 16, 2007 3:02 pm

Gondolom elég értetlennek tűnök, de most csinálom először és nem szeretném elrontani. Szóval, ha jól értem, akkor nem számít, hogy mikor lettek kiállítva a számlák, bármely oldalról. A fő, hogy már lejártak legyenek. Ezt követően az illetékes partnerek megírják a kompenzációs listát, melyen szerepel, hogy kinek melyik számláját vonják be az összevezetésbe, az eredetileg kiállított devizás értéken.

A könyvelésben minden érintett számla a teljesítésének a dátumán érvényes árfolyammal van forintosítva. Ezeket a számlákat a kompenzációs megállapodás napjával összevezetem, amit egy technikai számla közbeiktatásával tehetek meg. Az árfolyamhoz, amit a kiegyenlítésre használak, szintén a kompenzációs megállapodás aláírását kell alapul venni, tehát az aznapi árfolyammal kell összevezetnem őket, függetlenül attól, hogy melyik számla, milyen árfolyamon került először a könyvelésbe (ha ezt jól értem, akkor erre vonatkozólag tudnátok valami hivatkozási helyet mondani, mivel az ügyfél csak akkor hisz nekem). És ha mindezzel végeztem, akkor már csak árfolyam különbözetem marad.

Az eddigieket jól értettem?

És említettétek, hogy előfordulhat, hogy marad még pénzügyileg rendezendő rész is. Ha ez utóbbiról van szó, akkor a kompenzálásba bevont összes számlát a pénzügyileg rendezendő rész átutalásakor érvényes árfolyamon kell összevezetni, vagy ilyenkor is számít a kompenzációs megállapodás dátuma?

süni07
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Devizás számlák kompenzálása

HozzászólásSzerző: madora100 » kedd jan. 16, 2007 4:21 pm

Jól érted a kompenzálás menetét. Ha még marad rendezetlen tétel, akkor azt vagy ki kell fizetni pénzügyileg, vagy ott marad továbbra is a rendezetlenek között és egy következő kompenzációnál be lehet tudni, mint részösszeget. Ha az előbbit választod és a különbözetet rendezed, akkor annak nincs köze a kompenzáció dátumához, a tényleges pénzügyi rendezés dátumának napján érvényes árfolyamot használod.

A kompenzációnál a tarozás-követelés azon a napon rendeződik pénzügyileg, amikor a megállapodás megköttetett. Ez olyan dátum, mintha az egyik fél kifizette volna a tartozását, a másik él pedig megkapta a követelésének ellenértékét. A vevő folyószámla követel, a szállító folyószámla pedig tartozik tétellel kerül könyvelésre azzal a dátummal, amely a komp.megállapodáson szerepel.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Devizás számlák kompenzálása

HozzászólásSzerző: süni07 » szer. jan. 17, 2007 11:17 am

Ez számomra már elég megnyugtató. A bajom mostmár csak annyi, hogy szükségem lenne valamire, amivel ezt alá tudom támasztani. Amiket eddig írtatok, azokat megnéztem, de az ügyfélnek sajnos nem elég. Mindenképp látni akar valami, "hivatalos szerv által kiadott iratot", amiben ezt leírják (márminthogy a kompenzációs megállapodás dátumán érvényes árfolyamot kell figyelembe venni az összevezetéskor).

Gondolom az is elég lenne ha valahol le lenne írva, hogy a kompenzációs megállapodás keltét kell pénzügyi teljesítésként figyelembe venni.

Bízom benne hogy tudtok segíteni még ebben is. Előre is köszönöm nektek.

süni07
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Devizás számlák kompenzálása

HozzászólásSzerző: madora100 » szer. jan. 17, 2007 12:47 pm

Sünci!

A számviteli tv. 68§(5) .) pontja.  " ........amíg azt .......a Polgári Törvénykönyv szrinti eszámítással ki nem egyenlítették......" A beszámítás időpontja pedig a kompenzációs jegyzék keltének napja, mert mi más is lehetne?

Neked, mint számvitellel foglalkozó embernek ezt nem lesz nehéz bizonyítanod a megbízód felé.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Devizás számlák kompenzálása

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » szer. jan. 17, 2007 1:42 pm

A másik a 60.§ Ott leginkább az (1) fontos. De ismétlem. A rendezendő árfolyamkülönbözet teljesen független a pénzügyi rendezéskor érvényes árfolyamtól. A tényleges árfolyamkülönbözet ugyanis a két már állományban lévő eszköz közötti árfolyamkülönbözetből adódik. Ez nem számvitel, hanem matek. Ha van egy 250 és egy 255 Ft-os amúgy devizában egyező követelésed meg kötelezettséged, akkor az árfolyamkülönbözet nem úgy néz ki, hogy átértékeled mindkettőt mondjuk egy 260 Ft-os árfolyamra, hanem a kettőt vezeted szembe egymással. Ez így nem sérti a bruttó elszámolás elvét. Átértékelni csak mérlegfordulónapkor kell. Egyébként ez így sokkal egyszerűbb is. Másképpen 3 árfolyamkülönbözetet kellen könyvelni legalább.

Üdvözlettel: Gyergyói István

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Devizás számlák kompenzálása

HozzászólásSzerző: süni07 » szer. jan. 17, 2007 3:58 pm

Mindenkinek köszönöm a segítséget!
süni07
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Előző

Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég