Szia Szilvi!
Mást kerestem, ezt találtam:
http://www.apeh.hu/adoinfo/afa/eloleg_meghiusult.html
Igaz tavalyi, de nincs talonba téve ( ne tévesszen meg az előleg szó a linkben, nem csak erről szól)
Üdv.
Szia Szilvi!
Mást kerestem, ezt találtam:
http://www.apeh.hu/adoinfo/afa/eloleg_meghiusult.html
Igaz tavalyi, de nincs talonba téve ( ne tévesszen meg az előleg szó a linkben, nem csak erről szól)
Üdv.
Ez egy Adóvilág cikkből való (2007/9 szám)
Az óvadék
Nem minősül az Áfa-törvény 17. §-a szerinti előlegnek az óvadék, így annak átvétele áfafizetési kötelezettséggel, valamint számlaadási kötelezettséggel nem jár.
A Polgári Törvénykönyv 1959. évi IV. törvény 270.§ (1) bekezdése szerint valamely követelés biztosítása céljából, az erre irányuló szerződéssel és az óvadék tárgyának átadásával óvadék alapítható. A 271.§ (1) bekezdése értelmében kielégítési joga megnyíltakor a jogosult az óvadékkal biztosított követelését az óvadék tárgyából közvetlenül kielégítheti, ha az óvadék tárgya pénz. A 271/A.§ szerint az óvadékra egyebekben - a 254.§ (2) bekezdésében foglaltak kivételével – a zálogjogra vonatkozó közös szabályokat kell megfelelően alkalmazni. A 259.§ (3) bekezdése alapján a zálogjog megszűnik, ha a követelés megszűnik. Tehát az óvadék a követelés megszűnésekor visszajár (ha ebben az időpontban az óvadék még meg van), mivel a zálogjog megszűnésével a zálogtárgy tulajdonosa ismét teljes tulajdonjoggal bír a zálogtárgy felett, ennek analógiájára az óvadék felett is.
Az előzőek alapján a jogosult csak a kötelezett nem, vagy nem szerződésszerű teljesítése esetén elégítheti ki követelését az óvadékból, a kötelezett szerződésszerű teljesítése esetén nem teheti ezt meg. Szerződésszerű teljesítés esetén az óvadék a kötelezett tartozásába nem számítható be, így az óvadék átvétele nem minősül előlegnek, az óvadék összege nem számít bele a termékértékesítés, vagy a nyújtott szolgáltatás ellenértékébe, ezért az óvadék átvétele áfafizetési kötelezettséggel nem jár.
Azonban az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 1. § (7) bekezdése alapján az óvadék átadására irányuló szerződés elbírálásánál sem a szerződés elnevezése, hanem annak tartalma az irányadó. Ha a szerződés úgy rendelkezik, hogy a felek eleve betudják az óvadék összegét az ellenértékbe (például az utoljára esedékes bérleti díjba) a pénzösszeg nem biztosíték jellegu, annak átadása az Áfa-törvény 17. §-a alapján – elnevezéstől függetlenül – előlegnek minősül, ezért áfafizetési, és számlaadási kötelezettséget keletkeztet.
Üdv.
Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég